Çağırkanlı Köyü karanlıkta kaldı
Adana Yüreğir Çağırkanlı Köyü Muhtarı Osman Temel, köylerinde yıllardır elektrik kesintileri yaşandığını ve köy halkının bu konuda yetkili makamlardan bir çözüm beklediğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Aslen Adıyamanlı olduğunu ve 1971 yılından beri bu yana Çağırkanlı Köyü'nde yaşadığını anlatan Osman Temel; "2009 yılında Çağırkanlı Köyü'nün muhtarı oldum. Çağırkanlı Köyü, Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı 2000-2500 nüfuslu bir köydür. Köy halkının büyük çoğunluğu çiftçilik yapıyor, tarlası olmayan köylüler de çiftçilerin yanında mevsimlik işçi olarak çalışıyor. Bizi köy halkı olarak en çok mağdur eden konu köyümüzde 40-45 yıldır haftada 3-4 kez elektrik kesintisi yaşanmasıdır. Aynı sıkıntı civardaki diğer köylerde de yaşanıyor. Biz bu elektrik sorunumuz ile ilgili civardaki diğer köylerle birlikte Adana'daki yetkili makamlara dilekçeler verdik, halen yanıt bekliyoruz. Türkiye'deki bütün elektrik idarelerinin özelleştirilmesinden dolayı köyümüze elektrik dağıtımı yapan Toroslar Edaş da özelleştirildi. 2014 yılında bu bölgenin elektrik dağıtımını ve işletmesini özel sektör yapacak. Köy halkı geçimini tarımdan sağladığı için köyümüzdeki elektrik kesintileri köylüler için hayati bir önem taşıyor. Sürekli yaşanan elektrik kesintileri evlerimizdeki ve tarlalarımızdaki makinelerin bozulmasına sebep oluyor. 40-45 yıldır devam eden bu elektrik sorunumuzun Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Yüreğir Kaymakamlığı, Yüreğir Belediyesi ve Toroslar Edaş tarafından bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz" dedi.

EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK

Çağırkanlı Köyü'nde sadece bir tane okul olduğunu ve o okulun da köydeki çocuklara yetmediğini ifade eden Temel; "Köyümüzdeki çocuklar 4+4+4 eğitim sistemine göre 4. sınıfa kadar köydeki okulda okuyor. 4. sınıftan sonra şehirdeki okullara gitmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla eğitimine devam edemeyen çocuklarımız da oluyor. Bu yüzden maalesef eğitimde sınıfta kaldık. Ayrıca köyden şehre ulaşım imkânlarımız da çok kısıtlıdır. Köye belediye otobüsleri sefer yapmıyor. Her saat başı köyden minibüs seferleri yapılıyor. Minibüs derneklerinin baskısı yüzünden köye belediye otobüsleri gelmiyor" diyerek sözlerini tamamladı.