Bozkır Barajı, Konya'nın iklimini değiştirecek
Konya'daki Bozkır Barajı'nı inşa eden Ak-Eli İnşaat'ın Proje Müdürü Tuncer Benkli, Bozkır Barajı hayata geçtikten sonra bölgede tarım, balıkçılık faaliyetlerinin yaygınlaşacağını ve göçün de önleneceğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan Konya'daki Bozkır Barajı'nı inşa eden Ak-Eli İnşaat'ın Proje Müdürü Tuncer Benkli, Bozkır Barajı hayata geçtikten sonra bölgede tarım, balıkçılık faaliyetlerinin yaygınlaşacağını ve göçün de önleneceğini söyledi. Bozkır Barajı'nın DSİ'nin iki önemli projesinden biri olduğunu belirten Tuncer Benkli, 'Bozkır Barajı'nın ihalesi 2011 yılında yapıldı. Konya Ovası Projeleri (KOP) bünyesinde 3 baraj, bir de Mavi Tünel inşaatı var. Bu projelerin amacı Konya ovalarını sulamak ve Konya'nın yer altı su rezervini arttırmaktır. Bu projelerden birincisi olan Bağbaşı Barajı bitme aşamasındadır. İkincisi olan Bozkır Barajı da ihalesini Ak-Eli İnşaat olarak bizim aldığımız ve 2014 yılında bitireceğimiz bir projedir. Diğer baraj projesi de Afşar Barajı'dır. Afşar Barajı'nın yakın zamanda ihalesi yapılacak. Dolayısıyla Bozkır Barajı projesi Konya için çok büyük önem arz etmektedir. Bozkır Barajı sulama amaçlı bir projedir. Konya'da önceki yıllarda çiftçiler açık kanal sulama sistemi ile tarlalarını suluyorlardı. Şimdi kapalı sulama sistemi ile sulama yapılacak. Kapalı sulama sistemi sayesinde hem su tasarrufu sağlanacak, hem de tabiata büyük faydalar sağlayacak' diye konuştu.

BARAJDAN ENERJİ DE ÜRETİLECEK

Konya için suyun çok kıymetli olduğunun altını çizen Benli, 'Bozkır Barajı bu anlamda inşa edildiği bölgenin iklimini değiştirecek. Çünkü Bozkır Barajı'nın inşa edildiği bölge tarımın yaygın olmadığı bir bölge olduğu için bölgedeki meyvecilik faaliyetleri yaygınlaşacak. Ürün çeşidi artacak. Bunun akabinde halkın geliri de artacak. Barajın bulunduğu göl alanında balıkçılığın da gelişeceğini düşünüyoruz. Hepsinden önemlisi Bozkır Barajı, bölgeye ekonomik anlamda çok büyük katkılar sağlamasının yanı sıra göçü de önleyecek. Bozkır Barajı'nda 116 metre yüksekten inen suyun hareketinden de enerji üretilecek. Proje bittiği zaman 15 MW'lık enerji üretimi için de ayrıca ihale yapılacak' diyerek sözlerini tamamladı.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.