Müteahhitlere sicil karnesi uygulaması getirilmeli
Al-Reş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet ÖZGÜL, Türkiye'de herkesin müteahhit olabildiğini belirterek müteahhitlere sicil karnesi uygulaması getirilmesi gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Mehmet ÖZGÜL. Al-Reş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesiyim. Al-Reş İnşaat 1995 yılında kurulmuştur. Firma olarak 12 yıllık, müteahhitlik olarak 30 yıllık bir tecrübeye sahibiz. İnşaat sektöründe genellikle üstyapı işleriyle uğraşıyoruz.

KALİTEYE ÖNEM VERİYORUZ

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Al-Reş İnşaat olarak yaptığımız her işte kaliteyi ön planda tutarak “her gün bir adım daha kalite, her gün bir adım daha ileriye” parolası ile hedefimizi belirleyip, bu doğrultudaki çalışmalarımız devam etmektedir. Şu anda yapmış olduğumuz Kentpark Konakları’nda da bu konudaki hassasiyetimiz bariz bir şekilde görülmektedir. Güvenli konut alanı dendiğinde dört duvarla çevrili odalardan oluşan bir ev değil, insanların rahat edebilecekleri, içinde sosyal aktiviteleri olan bir yaşam alanları oluşturmaktır. Bundan böyle insanlar deşarj olmak için evlerden kaçmak yerine, dinlenmek ve huzur bulmak için evine koşacaktır. Çünkü insan unsuru bizim için önemlidir. Bundan dolayı insanlara en iyiyi ve en güzeli sunmanın gayreti içerisindeyiz.

ESKİŞEHİR'İN NADİDE PROJESİ

Şu an yapımına devam ettiğiniz Kentpark Konakları’ndan bize bahseder misiniz?

Kentpark Konakları; 61.144 m² alan üzerine 28 blok 448 daire, içinde kapalı yüzme havuzu, kafeteryalar, fitness center, bay-bayan kuaför, kreş, market bulunan bir sosyal tesis vardır. Bu projemiz çevresel konum olarak çok mükemmel bir yere sahiptir. Doğusunda 370 dönümlük bir alanda, içinde tüm sosyal aktivitelerin bulunduğu bir park yapılmaktadır. Batısında ve Kuzeyinde, içinde 50 yıllık ağaçları olan, adeta Eskişehir’in akciğeri konumunda geniş bir yeşil alan vardır. Güney kısmında site boyunca yine yeşil alan ve yeşil alandan sonra ıslah edilmiş bir porsuk ve porsuğun diğer yakasında yine yeşil alan mevcuttur. Yani kısaca sitemiz yeşille mavinin ortasında mükemmel bir konuma sahiptir. Böyle mükemmel bir konuma sahip olan bir yere yakışır bir çevre dizaynı ile fevkalade bir proje çıkardık.

YENİ KALİTE VE STANDARTLAR GETİRİLMELİ

İnşaat sektörü hakkında neler söylemek istersiniz?

İnşaat sektörü ülke ekonomisinin ve istihdam alanının lokomotifidir. İnşaat sektöründe her yaştan ve her meslekten insana iş imkanı vardır. Bu sektörde çalışan insanlar aldıkları parayı doğrudan piyasaya harcadıkları için ekonomiyi canlandırmaktadır. Böyle önemli bir sektörde kaliteyi arttırmak için birtakım önlemlerin alınması lazım. İnşaat sektörünün en büyük sıkıntılarından biri ilkokul mezunu, öğretmen, bakkal ve manavların müteahhitlik veya inşaatçılık yapmasıdır. Teknik eleman olmayan, inşaatın i’sini bilmeyen arkadaşlar inşaat yaptığında, depremler ve malum sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde bir daha böyle acılar yaşanmaması için inşaatçılığa da bir kalite ve standart getirilmesi gerekir.

İHALELER ADİL OLMALI

TOKİ’nin daha başarılı olması için neler tavsiye edersiniz?

TOKİ’nin projeleri Türkiye genelinde tek bir merkezden yürütülmektedir. Haliyle belli başlı sorunlar oluşuyor. İhalelerde müteahhitler halen 2886 sayılı ihale kanununun etkisinden kurtulamadı. Yeni çıkan 3700 sayılı anahtar teslimi konut yapımı kanununa kinse alışamadı. Düşük fiyata iş alan müteahhitler “Hele bir işi alalım da, hallederiz” mantığından yola çıktıkları hem kendi isimlerini hem de kendilerine iş veren devlet kurumunun adını lekelemektedir. Burada olan piyasa esnafına ve işçilere oluyor. Bir iş yarım bırakılmış olsa bile o iş için kullanılan demir ve çimento bir milli servettir. Ham maddesi ülkemizde yetişen yapı malzemelerini bu şekilde çarçur etmek yerine geleceğe yönelik kaliteli işler yaparak değerlendirmeliyiz. Mesela müteahhitler iş bitirme ve kalite belgelerine göre değerlendirilebilir. Müteahhitlere sicil karnesi uygulaması getirilmelidir. Müteahhitlerin bugüne kadar yaptığı işleri, finansal ve teknik kapasiteleri dikkate alınarak böyle bir uygulamaya geçilebilir. Böylece iyi ile kötüyü de ayırmış oluruz. Açıkçası bir ihalede iyi bir firma ile kötü bir firmanın rekabet etmesi adaletsizliğe yol açıyor. Eğer buna bir çare bulunamazsa müteahhitlik sıfatı zarar görür. Bir zamanlar müteahhitlerin adı sahtekara kadar çıkmıştı. Bu gibi olumsuzluklara son verilmesi lazım diye düşünüyorum.

YURTDIŞINDA ADIMIZI DUYURMAK İSTİYORUZ

Her işadamının ve müteahhidin hayalinde bir proje vardır. Sizin de böyle bir projeniz var mı?

Ülkemize şu an sosyal katkıları büyük olan sağlık ocağı, hastane ve 2 tane okul inşa ediyoruz ve inşa etmeye de devam edeceğiz. Bununla beraber önümüzdeki yıllarda yurtdışında da işler yapmak istiyoruz. Türkiye’yi yurtdışında temsil edecek kadar bilgi ve teknik kapasiteye sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Ülkemizde 12 yılda yakaladığımız bilgi ve beceri birikimimizi yurtdışında da değerlendirerek yurtdışında da adımızı duyurmak istiyoruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.