İSKİ İstanbul'un altyapı sorununu çözmektedir
Altuğ İnşaat Teknik Koordinatörü Cumali ARSLAN, İSKİ'nin son yıllarda yaptırdığı atıksu ve yağmursuyu kanalı projeleri ile İstanbul'un altyapı sorununu çözdüğünü söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1974 Ağrı doğumluyum. Kıbrıs Üniversitesi’nden mezun oldum. Hollanda, Kıbrıs, Ağrı ve Bodrum’da inşaat üzerine çalışmalarım oldu. İstanbul’da da 2 yıldır çalışmaktayım.

İSKİ'NİN YATIRIMLARI OLUMLU

İSKİ’ye yapmış olduğunuz işinizin İstanbul halkına sağlayacağı faydalardan bahsedebilir misiniz?

Altuğ İnşaat olarak İSKİ’den ihalesini aldığımız Arnavutköy, Boğazköy, Bolluca, İmrahor ve Taşoluk bölgelerindeki atıksu ve yağmursuyu kanallarını işini yapıyoruz. Bu proje ile vatandaşın altyapı sorunu çözülecek. Yağmur yağdığı zaman ev ve işyerlerini su basmayacak. Vatandaşlar bu projeye çok olumlu tepkiler veriyor. Çünkü İSKİ’nin bu konuda ciddi yatırımları var. 2010 yılı Nisan ayında bitecek olan işimizi biz daha erken sürede bitirmek istiyoruz. Bu hem işveren, hem yüklenici firma hem de vatandaş için iyi olur. İşimiz altyapı işi olduğu için iş kısa sürede bittiğinde İGDAŞ, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü gibi kamu kuruluşları da yeni işler ihale edecek. Bu da vatandaşa hizmeti kısa sürede bitiren bir belediye için bir avantaj olur.

İSTANBUL SIFIRDAN İNŞA EDİLMELİ

İnşaat mühendisi olarak İstanbul hakkında neler söylemek istersiniz?

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’e, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu zamanda “İstanbul’u nasıl değiştirebilirsiniz?” diye bir soru sorulmuştu. Bunun üzerine Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Bey; “Ben sihirbaz değilim. İstanbul’u değiştirmenin tek yolu, İstanbul’u tamamen boşaltarak şehri sıfırdan inşa etmek gerekir.” demişti. Ben o zamanlar İzmir’de yaşıyordum. Daha sonraki yıllarda İstanbul’a geldiğim zaman Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in haklı olduğunu anladım.

İSTANBUL HALKI YARINLARINI DÜŞÜNMELİ

İstanbul halkına neler söylemek istersiniz?

İstanbul halkı İSKİ’nin yapmış olduğu yatırımların kendilerine hizmet olarak yapıldığını düşünmelidir. Bugün vatandaşların evlerinin, işyerlerinin bulunduğu sokak ve caddelerde altyapı çalışmaları varsa halk bu çalışmaların yarınlar için yapıldığını düşünerek sabretmelidir. Vatandaşlarımız evlerinde ve işyerlerinde huzur içinde yaşamak istiyorsa altyapıya önem vermeleri gerekir. Çünkü altyapı çok önemlidir. Altyapısı düzensiz olan bir şehrin üstyapısı da tehlike arz eder.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.