TOKİ teknik eleman sıkıntısını çözmeli
Aram Grup Teknik Koordinatörü Selahattin BAŞARAN, Türkiye'de birçok kamu kuruluşunda teknik eleman sıkıntısı olduğunu belirterek özellikle TOKİ'nin teknik eleman sıkıntısını çözmesi gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

TOKİ’nin çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz?

Ben TOKİ ile 1980’li yıllarda da iş yapmıştım. O zamanlar TOKİ bu kadar geniş kapsamlı çalışmıyordu. TOKİ, konut yapmak ve satmak dışında; hastane, okul, ticaret merkezi, organize sanayi bölgesi de yaparak hizmet yelpazesini büyütmüştür. TOKİ’nin en büyük sıkıntısı teknik eleman yetersizliğidir. TOKİ eğer bu sorunu çözebilirse daha büyük başarılara imza atacaktır.

DÜŞÜK FİYATA İŞ VERİLMEMELİ

TOKİ ihalelerinde yaşanan sıkıntılar için neler söylemek istersiniz?

TOKİ müteahhitleri özellikle Sayın Erdoğan BAYRAKTAR Bey döneminde büyük bir artış gösterdi. İhalelerde birim fiyatın altında fiyat verip iş alan firmalar var. Düşük fiyata alınan bir ihalede müteahhit ya kaliteden ya da işçilikten taviz veriyor. “Ben düşük fiyata imalat yapıyorum” mantığından ziyade o imalatın kalitesi önemlidir. Kalitesiz yapılan bir imalat kimseye fayda sağlamaz. TOKİ ihalelerinde de yaşanan en büyük sıkıntı budur. Bu sorunun tek çözüm yolu ihalelerde piyasa değerine göre ortalama bir fiyat belirlenerek, o belirlenen fiyatın altında verilen tekliflerin geçersiz sayılması gerekir.

KAMU KURULUŞLARI MÜTEAHHİTLERİ TANIMALI

Elinde çanta, altında kiralık araba ile müteahhitlik yaptığını zanneden insanlarla rekabet edebilmeniz için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Devletin bu sorunu çözmesi için öncelikle ihalelerde belirli kıstaslar oluşturması gerekir. Çantacı müteahhitler kurumsal değerlere sahip olmadıkları için bir ihalede çok düşük fiyat vererek iş alabiliyor. Mesela köyde yaşayan bir insan da hayvanlarını, arazilerini, gayrimenkullarını satarak inşaatçı olmak istiyor ve ihalelere giriyor. Kamu kuruluşlarının deneyimsiz insanlara iş vermemesi gerekir. Bu hem inşaat sektörüne hem de kamu kuruluşlarına büyük zararlar vermektedir. Bu yüzden kamu kuruluşları iş vereceği müteahhidi iyi tanımalıdır. Bunun için de kamu kuruluşlarının ihale komisyonları, kontrol mühendisleri ve teknik kadroları çok iyi olmalıdır. Bugün birçok kamu kuruluşunda ülke genelinde teknik eleman sıkıntısı olduğu için yeterli sayıda deneyimli mühendis bulunamamaktadır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.