İstanbul'un sorunları acil olarak çözülmeli
Ataçlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ataç, Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul'da ciddi çalışmaları olduğunu söyleyerek, 'Şehrin her yeri şantiyelerle dolu. İstanbul'un acil çözülmesi gereken, sorunları var' dedi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Servet ATAÇ. İnşaat mühendisiyim. 1983 yılından beri ticaretle uğraşan bir aile şirketiyiz. GSM ve kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteriyoruz. 2001 yılından beri de inşaat sektöründe faaliyet göstermekteyiz. İnşaat sektöründe genellikle yol, sanat yapıları, hizmet binaları ve sosyal tesisler inşa etmekteyiz.

İnşaat sektörü hakkında neler söylemek istersiniz?

Her işin kendine göre zorlukları vardır. İnşaat sektörünün de bazı çıkmazları oluyor. Türkiye’de inşaat sektörü her işin başında geliyor. İnşaat sektörü beraberinde birçok sektöre de istihdam sağlayan bir lokomotiftir.

Bugüne kadar yapmış olduğunuz işlerinizden bahseder misiniz?

Birçok duble yol çalışmasında gerek şantiye şefi, gerekse firma sahibi olarak çalıştım. Spor salonu, sağlık ocağı, hastane, lojman, okul inşaatı yaptım. Karayolları’na, Üsküdar Belediyesi’ne yol asfalt işleri yaptım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Sarıgazi Belediyesi Hizmet Binası işini yaptım. Şu anda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığımız Bahçelievler Kültür Merkezi işini yapıyoruz.

BELEDİYE İŞBİRLİĞİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

İstanbul’da yaşayan biri olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaları göz ardı etmek mümkün değildir. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı şu anki Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Bey zamanından beri İstanbul’a büyük yatırımlar yapılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın mimar olması yatırımlara yansıyor. İstanbul gece gündüz yaşayan bir şehirdir. Yıllardan beri çözülemeyen sorunları var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi nokta nokta tespitler yaparak sorunları çözüyor. İstanbul’un sosyalleşmeye ve belli bir yaşam standardına ulaşmaya ihtiyacı var. İstanbul halkının kültürel faaliyetlerini gerçekleştirmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un dört bir yanına kültür ve sanat merkezleri yaptırıyor. Bu kapsamda biz de Bahçelievler Kültür Merkezi’ni inşa ediyoruz. Bu proje bizim için büyük bir anlam taşıyor. Bittiği zaman Bahçelievler halkına ve İstanbul’a çok fayda sağlayacaktır.

İSTANBUL'UN HER YERİ ŞANTİYE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında neler tavsiye etmek istersiniz?

İstanbul’un dört bir yanına yatırımlar yapılıyor. Şehrin her yeri şantiyelerle doludur. Bu projelerin hepsi yapılmak zorundadır. İstanbul’un acil çözülmesi gereken ertelenemez sorunları var. Bunun için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, Fen İşleri Daire Başkanı Sayın Abdurrahman UÇAK Bey, Yapı İşleri Müdürü Sayın Abdurrahman ATMACA Bey ve Altyapı Hizmetleri Müdürü Sayın Mücahit DEMİRTAŞ Bey büyük bir sadakat ile çalışmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ Bey’in de bizzat bu projelerle yakından ilgilendiğini görüyoruz ve onur duyuyoruz. Böylesine büyük bir samimiyet ile yapılan bu projeler tamamlandığı zaman İstanbul halkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür edecektir.

AİLE ŞİRKETİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

GSM sektöründe faaliyet gösteren bir dış ticaret firmamız var. Biz de ilerleyen yıllarda yurtdışında inşaat sektöründe faaliyet göstermek istiyoruz ama yurtdışındaki inşaat şirketleri çok köklü şirketlerdir. Yurtdışına açılmak büyük bir birikim ve tecrübe gerektiriyor. Bizim öncelikli hedefimiz bunu başarmaktır. Şirket çalışanlarımızla birlikte birçok işi alnımızın akıyla bitirip teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun yanında aile şirketi olmak için yeğenlerimizin ve kardeşlerimizin eğitimlerine özen gösteriyoruz. Ailemiz içerisinde endüstri mühendisi, inşaat mühendisi ve mimarlık okuyan eğitimine devam edenler var. İlerleyen yıllarda bizden alacağı bayrağı daha ileriye taşıyacak gençlerimiz yetişiyor. Bundan da gurur duyuyoruz.

KAMU İHALE YASALARI DEĞİŞMELİ

Mevcut kamu ihale yasası ile ilgili kamu kuruluşlarıyla çalışan bir müteahhit olarak neler söylemek istersiniz?

İnşaat sektöründe ihale yasalarından dolayı büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. İhalelerde kurumsallaşmış firmalar maliyet hesabına göre bir fiyat belirleyerek ihaleye katılır. Elinde çanta, altında araba ile müteahhitlik yaptığını zanneden müteahhitler ise ihalede işi ucuz fiyata alıp hem devlete, hem millete, hem de inşaat sektörüne büyük zararlar vermektedir. Kamu ihale yasaları iyileştirilmediği müddetçe bütün kamu kurumları ihalelerde aynı sıkıntıları yaşamaya devam edecektir. 2003 yılından bu yana iyileştirilen ihale yasaları daha şeffaf hale getirilmeye çalışılıyor. İnşaat sektörü iyiye doğru gidiyor ve gitmeye de devam edecek. Çünkü doğru insanlar doğru işler yapıyor.

HİZMET YARIŞI

Son olarak İstanbul halkına neler söylemek istersiniz?

Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını bir hizmet yarışı olarak görüyorum. Biz de bunun bir köşesinden destek verdiğimiz için çok mutluyuz. İstanbul günden güne büyüyen ve modern hale gelen bir şehir olmaktadır. Bunu anlamlı bir noktaya taşıyabilirsek biz İstanbul halkı olarak dünyanın en mutlu insanları oluruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.