TOKİ dünyanın evini yapabilir
Başyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Musa BAŞ, Cezayir başta olmak üzere yurtdışındaki birçok ülkede konut açığı bulunduğunu belirtti ve bu konut açığını TOKİ’nin Türk müteahhitleri ile birlikte giderebileceğini iddia etti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize firmanızı tanıtır mısınız?

Başyapı İnşaat 5 yıllık bir firmadır. Daha önce 10 yıl Özyazıcı İnşaat’ta birçok projede beraber olduk ve Sayın Ahmet ÖZYAZICI Bey’in engin tecrübelerinden faydalanarak Başyapı İnşaat firmasını kurduk. Hem altyapı hem de üstyapı işleri yapmaktayız. TOKİ’den ihale ile aldığımız Aydın Karacasu 128 Konut ve Kütahya Merkez 180 Konut işlerini bitirdik. Kütahya’daki 16 ay teslim süresi olan 180 konutluk işi 6 ayda bitirerek teslim ettik. Eskişehir’de polis lojmanları yaptık. Altyapı olarak ise KİPTAŞ’a Başakşehir 5. Etap’ın altyapısını inşa ettik. Ayrıca Özyazıcı İnşaat, Turan Hazinedaroğlu ve İttifak İnşaat’ın taşeron olarak işlerini yaptık.

TOKİ TÜRKİYE'Yİ İSTİHDAM EDİYOR

TOKİ’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TOKİ Türkiye’deki 81 vilayette inşa ettiği projelerle Türkiye’ye hem istihdam anlamında hem de yatırım anlamında büyük faydalar sağladı. Eskiden hantal bir bürokratik yapıya sahip olan TOKİ, Sayın Erdoğan BAYRAKTAR Bey’in başkanlığında çok büyük başarılara imza attığına inanıyorum.

TOKİ ZARARINA İŞ YAPTIRMAZ

Düşük fiyata verilen işlerde yaşanan sıkıntılar için neler söylemek istersiniz?

TOKİ hiçbir zaman zararına iş yaptırmaz. Çünkü TOKİ ihaleleri şeffaftır. Ben aynı yerde iş alıp ta fiyatları da yaklaşık olan bir müteahhidin zarar edip, yanındaki müteahhidin kar ettiğine de şahit oldum. Bunlara rastladığımız oluyor. Bu durum işini iyi takip etmek, zamanından önce işini bitirmek ve finansmanını iyi idare etmek ile alakalıdır. TOKİ bir ihalede en düşük teklifi verene de en yüksek teklifi verene de iş vermez. TOKİ ihalelerinde müteahhitlerin yanlış hesap yapmasından TOKİ sorumlu değildir. Zaten TOKİ aşırı düşük fiyat teklifi verilen ihaleleri iptal ediyor. TOKİ’den iş alarak kar eden müteahhitler de var. Zarar edip iflas eden müteahhitler de var. Çünkü TOKİ ciddi bir kamu kuruluşudur. Mesela biz TOKİ’ye yapmış olduğumuz işlerden az da olsa kar ettik. TOKİ ile çalışmak için müteahhit olmak gerekiyor. Kurumsallaşamamış firmalar TOKİ ile istikrarlı bir şekilde çalışamayabilir. Biz bile bir ihaleye girerken kılı kırk yarıyoruz. Az kar pratik zeka ile iş yapmaya çalışıyoruz.

MÜTEAHHİTLER İHALELERE GİRERKEN HESAPLARINI İYİ YAPMALI

Kamu ihale yasalarındaki eksikliklerin giderilmesi adına neler söylemek istersiniz?

Mesela TOKİ iş vereceği müteahhitlerin özellikle iş bitirme deneyimlerine, finansal durumlarına, referanslarına dikkat etmektedir. Eğer firmalar bu şartlara uygunsa TOKİ ihalelerine girebilir. Zaten birçok kamu ihalesine yabancı firmalar giremiyor. Burada bence TOKİ’nin de en büyük amacı tamamen yerli sermayeye yatırım yaparak istihdamı arttırmaktır. İhaleye girecek olan firmalar da ihale sözleşmesini dikkatli bir şekilde okuyup hesaplarını en iyi şekilde yaparak ihalelere girmeli ve ona göre teklif vermelidir. Aksi takdirde hem müteahhitler hem de esnaflar mağdur olmaktadır.

BİR ÇOK ÜLKEDE KONUT AÇIĞI VAR

TOKİ’nin yurtdışında Türk müteahhitlerini temsil etmesini ister misiniz?

Biz Cezayir’de bir işe teklif verdik. Cezayir’de TOKİ ile eşdeğer olan bir kuruluş ve bu kuruluşun da Emlak Bankası gibi bir bankası var. Cezayir’de büyük finans kaynakları var ama bu kaynağı nasıl değerlendireceklerini bilmiyorlar. Biz Türk müteahhitleri olarak TOKİ’nin Cezayir’de Türk müteahhitlerinin önünü açmak adına iş alıp, bürokrasisini çözüp firmalara iş vermesini daha doğru buluyorum. Çünkü önceki yıllarda müteahhitler tek başına Arabistan, Libya gibi ülkelere gidip hüsranla dönerdi. Halen Cezayir’de elinde çanta ile ihalelere giren firmalar var. Açıkçası kurumsallaşamamış firmaların Cezayir’de Türkiye’nin itibarını zedelemesini istemiyoruz. Eğer TOKİ Cezayir’deki konut açığını gidermek için deneyimli ve tecrübeli Türk müteahhitlerine önderlik yaparsa Türk müteahhitleri çok büyük başarılara imza atabilir. Bu sayede Türkiye de itibar kazanır. Çünkü Türk müteahhitleri yurtdışına gittikleri zaman Türkiye’den yurtdışına inşaat malzemeleri ihraç edilecek. Teknik personel de yurtdışına götürülecek. Böylece Türkiye hem ihracat yapmış hem de Türkiye’yi istihdam etmiş olacaktır.

TOKİ İLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Şu an birçok işimizi bitirip teslim ettik. TOKİ’ye yapmış olduğumuz işleri zamanından daha kısa sürede bitirip teslim ederek TOKİ’den teşekkür aldık. İlerleyen yıllarda da TOKİ ile yine çalışmak istiyoruz. Altyapı yatırımlarımız devam edecek. İnşaat sektörüne yıllarını vermiş bir müteahhit olarak inşaat sektöründe daha büyük başarılara imza atmak istiyoruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.