Müteahhitler hem devlete hem de vatandaşa hizmet ediyor
Baytur İnşaat Proje Koordinatörü Bahaddin DEMİR, TOKİ sayesinde müteahhitlerin hem devlete hem de vatandaşa hizmet ettiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

RUSYA'DA İŞ YAPAN İLK TÜRK FİRMASI

Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş.’nin Türkiye’deki ve dünyadaki yerini bize anlatır mısınız?

Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş. 1976 yılında kuruldu. Uzun yıllar yurtdışında faaliyetlerini sürdürdükten sonra 1990'lı yıllarda yurtiçine yönelmiştir. Şu ana kadar yaptığı işler; kapalı alan olarak yaklaşık 3.500.000 m²'dir. Tabii bunların içerisinde birçok proje tamamen prestij projesidir. Baytur İnşaat; Rusya dağılmadan, Rusya'da iş yapan ilk Türk firmasıdır. Daha sonra Sovyetler Birliği dağılınca diğer firmalar da gelmeye başladı. Örneğin; Özbekistan'da Taşkent Havaalanı'nı yaptık. Palmiye Adası'nda 361 m² kapalı alanı ve teslim süresi 2 yıl olan bir projemiz var. Bu işimizi de 2 ay sonra güzel bir açılış yaparak teslim edeceğiz. Bu performansımızdan dolayı Katar'da 160 metre yüksekliğinde ve denizin ortasında İslam Müzesi projesini aldık. Bu projemizin 104.000.000 $'lık bir bedeli var. Bunu da şu an ki devlet bakanımız Kürşat TÜZMEN de yerinde görmüş ve "Neden bizim bunlardan hiç haberimiz yok?" diyerek hayretler içerisinde kalmıştır. Libya'da, Suudi Arabistan'da, Kuzey Irak'ta yapmış olduğumuz işlerimiz var. Halen Katar'da sözleşme aşamasında olan 600.000.000 $'lık bir kampüs projesi, Kazakistan'da 3 tane hastane şantiyesi ve Moskova'da villa inşaatlarımız var. Bunların da taahhüt toplamı 1 Milyar dolardır. Şu anda yurtdışında 4 ayrı ülkede şantiyelerimiz var ve yurtdışında ki şantiyelerimize Türkiye'den 4000 işçi gönderdik. Baytur İnşaat’ı sadece Türkiye değil tüm dünya tanıyor. Şimdi Avrupa Birliği'ne giriyoruz. Avrupa Birliği'nin belirli standartları var. Bu standartlara uymayan firmalar iflas eder. İflas eden her firma ülkemiz için büyük istihdam kaybıdır. Türk firmalarının da bu piyasada bulunmasını ve bir an önce Avrupa normlarına uygun hale gelmesini isteriz. Bizim Avrupa firmalarından eksik bir yanımız olduğuna inanmıyorum.

TÜRK HALKI TOKİ'YE DUA ETMELİ

Toplu Konut İdaresi’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu her aileye bir konut projesini nasıl buluyorsunuz? Değerlendirmenizi alabilir miyiz?

TOKİ'nin elimizde şu an tek bir projesi var. Halkta hükümete duymuş olduğu güvenden dolayı böyle bir projeyi sevdi. Aynı zamanda firmaların da Türkiye genelinde özverili çalışmalarıyla TOKİ'ye olan güveni daha da kazandırdığına inanıyorum. Firmalar hem devlete hem vatandaşa hizmet etmiş oluyor. Kalitemizden ve prensiplerimizden ödün vermediğimiz için iş alırken çok seçici davranıyoruz. Bu yüzden yurt içindeki işlerimiz maalesef çok az oluyor. Sadece, Kozyatağı'ndaki şantiyemizin dışında kendi arazimizin üzerine başlattığımız Ataşehir'deki 184 konutlu Stargate isimli bir projemiz var. Yurtiçinde taahhüdümüz ise ilk işimiz olan TOKİ'nin vermiş olduğu Kozyatağı'ndaki 800 konutlu bir projedir. Baytur İnşaat'a duyulan güvenden dolayı daha temeli atılmadan 800 daire satıldı. Süresi 3 yıldı. Biz süresinden 1 yıl evvel bitiriyoruz. Kısmet olursa bu sene sonunda 800 daireyi bitirip teslim edeceğiz. Ayrıca İzmit’te 2500 konutluk yeni başlayacak bir projemiz daha var. O projemizi de alnımızın akıyla halkımızın bize olan güveniyle kısa zamanda başlayıp bitireceğimize inanıyoruz. Baytur İnşaat yurtdışında iş yapan en büyük firmalardan biridir. Bu da kalitemizin bir göstergesidir. Bugüne kadar kaliteden ve prensiplerimizden hiç taviz vermedik. Bunu da sloganımız olan "Kalite yapımızda var" cümlesinden anlamak mümkündür. Dediğim gibi kaliteden taviz vermediğimiz için taahhüt işlerinde teklif verirken ince eler sık dokuruz. TOKİ; Devletin elinde atıl durumda bulunan arazilere gecekondu yapılmasını ve arsanın boş yere işgal edilmesini önlemektedir. Anadolu’da yaşayan vatandaşlar 200-300 YTL taksitle ev sahibi oluyorsa bunda hasılat paylaşım modelinin büyük bir etkisi vardır. TOKİ’nin bu olağanüstü projesi zaten Türk halkı tarafından yıllardır bekleniyordu. Bu projenin doğru zamanda doğru iş yapanlara verildiği müddetçe bu projenin başarıya ulaşmaması imkansızdır. Bu proje sayesinde TOKİ de hayırlı bir iş yapıyor. Dar gelirli insanlar nihayet ev sahibi oluyor. Halkımız da dualarını eksik etmez inşallah. Ama Toplu Konut İdaresi’nin Türkiye genelinde büyük bir özveri ile gerçekleştirdiği, aynı zamanda başarıyla yürüttüğü bu projeyi takdir etmemenin ve görmemenin körlükten başka hiçbir farkı yoktur.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.