İnşaat firmaları halka sosyal hizmet veriyor
Begüm Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Berat TUNAKAN, inşaat firmalarının halka sosyal hizmet verdiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Begüm Yapı’nın kurucusu Berat TUNAKAN. 1989 yılında Begüm Yapı’yı kurduk. Firmamızın aynı zamanda genel müdürlüğünü de üstlenmiş durumdayım. Ben Bursa doğumluyum. Ailem ise Bulgaristan göçmenidir. İlk ve ortaöğrenimimi Bursa’da yaptım. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olarak iş hayatına da atıldım. Ailemiz 1950 yılında Bulgaristan’dan önce Ankara’ya göç etmişler. Daha sonra oradan da Bursa’ya yerleşmişler. Göçmen insanlar göç ettikleri bölgeye bağlı kalmaları için göçmenliğin verdiği bir alışkanlık olsa gerek hemen orada yaşayacakları bir ev yaparlar. Bizim ailemiz de bu yöntemle yola çıkarak kerpiç bir ev yapmışlar. Ben 1956 doğumluyum. 4 yaşımdayken babam vefat etmiş. Annem çalışarak büyük fedakarlıklarla bize baktı ve okuttu. Biz de hayata bu şartlarla devam ettik ve bugünlere kadar geldik. Evliyim ve biri kız biri erkek olmak üzere 2 çocuğum var.

Sayın TUNAKAN bugüne kadar yapmış olduğunuz işlerinizden bize bahseder misiniz?

1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olduğum zaman Bursa’ya döndüm. Ayağımızın tozuyla Bursa Bayındırlık Müdürlüğü’nden bir okul işi alıp arkadaşlarımızla beraber yaptık. Bursa’da Kervansaray Hotel’i yaptım. 1989 yılında ise Begüm Yapı firmasını kurdum. 1994 yılına kadar özel konut işleri yaptım. Bursa Melis Köy’de 320 konut yaptık. Nilkent Kooperatif Evleri’nin kaba inşaatını yaptık. 1980 yılından beri kamu ihaleleri alıp iş yapmadık. En son TOKİ’nin ihalelerine giriyordum. Bir türlü kısmet olmuyordu. Sonunda TOKİ’den 2005 yılında Bursa’da 492 konutluk bir iş aldık. 2005 yılının son aylarına doğru işe başladık. Bursa doğumlu olduğum ve yaşadığım şehri çok sevdiğimden dolayı bu işe çok istekli bir şekilde başladım. Ağır hava şartlarında başlattığımız bu işi hızlı bir şekilde yapıp sene sonuna kadar teslim etmek istiyoruz. Bunun yanında uzun yıllar otel işleriyle uğraştığımız için Kervansaray Hotelleri’ni biz yaptık. Bu da bizim turizme yönelmemize neden oldu. Bursa’da ise Otantik Otel inşaatını yaptık ve işletmesini de yapıyoruz.

BEGÜM YAPI'NIN HEDEFİ TURİZM

Begüm Yapı olarak Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Turizm sektöründe ileriye yönelik projelerimiz var. Bursa’da 240 konutluk özel bir konut projemiz de var. Bodrum’da ise 140 dönümlük bir arazi üzerine tatil köyü yapmayı düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki sene bu işe başlayacağız. Ama en önemlisi; Biz daha çok resmi işlere yönelmek istiyoruz. İstikrarlı ve hızlı bir şekilde ciromuzu yükseltmek ve konut yapmak istiyoruz.

TOKİ DEVLETÇİ VE HALKÇI

TOKİ’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TOKİ projelerini sonuna kadar hem müteahhit olarak hem de ülkesini seven bir Türk vatandaşı olarak destekliyorum. Bakın size anlatayım. TOKİ neler yapıyor. BİR: TOKİ devletçidir; neden devletçi? Çünkü, devletin arazilerini kimseye peşkeş çekmiyor. Devlete gelir getirecek şekilde projeler üretiyor. İKİ: TOKİ Halkçıdır; neden halkçı? Çünkü, devlete sağlamış olduğu gelirleri kimseye hortumlatmadan hak sahibi olan halka en uygun şekilde sloganıyla ev sahibi ediyor. ÜÇ: TOKİ Garantördür; neden garantör? Çünkü vatandaşın tek muhatabı devlet yani Toplu Konut İdaresi’dir. Bu ne demektir. Vatandaş hak sahibi olduğu konutu teslim alacağı tarihte en iyi, en sağlam, yaşam şartlarına uygun şekilde tasarlanmış ve tamamlanmış olarak gönül rahatlığı ile ev sahibi olacaktır.

EKONOMİK VE SİYASİ İSTİKRAR OLMALI

TOKİ’nin gelecekteki projelerinde daha başarılı olması için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu projenin devamı arza değil talebe bağlıdır. Bunun yanında ekonomik ve siyasi istikrar da olmalıdır. Ekonomik istikrar olması için hem meslektaşlarımızın hem de inşaat malzeme üreticilerinin çok dikkatli olması gerekir. Şu an taleplerde bir düşüş oldu. Neden? Çünkü vatandaşın kafası karıştı. Talebin çok olduğu dönemlerde ise aşırı fiyat artışları oldu. TOKİ’nin bu karamsar ortamda aldığı önlemler de çok akıllıca. Biz de Bursa’da TOKİ’ye iş yapıyoruz. Maksadımız buradan büyük kazançlar sağlamak değil. Biz müteahhitler ve işadamları olarak halka sosyal hizmet veriyoruz. Bence bu yatırımlar yolunda gidiyor ve güzel bir şekilde de devam edecek. Türk halkı hem devletine hem de iş adamlarına güvensin. Bir kere olaylara bakış açımız ve çözüm yolu bulma bakımından şu an Türk müteahhitleri dünyada bir numaradır. Biz gerçekten çalışkan bir ülkeyiz. Uluslararası ihalelerde devlet desteği çok gerekli oluyor. Bu destek sağlandığı zaman bizim başaramayacağımız iş yoktur. Uygun fiyatlara en uygun zamanda işler yaparız. Bu bakımdan Türk müteahhitlerinin yeri dünyada ilk sıralardadır. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk müteahhitleri ile karşılaşabilirsiniz. Yaptıkları işlerde de kaliteli eserler meydana getiriyorlar. Bence eksiğimiz yok fazlamız var. Bir kere en büyük fazlalılığımız cesaretimizdir. Bu cesaretimize biraz da pratik zekamızı kattığımız zaman gerçekten çok güzel işler yapıyoruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.