Toplu yaşam bilincini geliştirmeye çalışıyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KİPTAŞ iştiraki olan Boğaziçi Konut A.Ş.'nin Genel Müdürü İlhan KARTAL, Türkiye genelinde vermiş oldukları site yönetim hizmetleri ile toplu yaşam bilincini geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım İlhan Kartal. 1962 yılında Gümüşhane Kelkit ilçesinde doğdum. Serbest muhasebeci ve mali müşavirim. Yüksek lisansımı ‘Yöneticilik ve Liderlik’ üzerine yaptım. Evli ve 3 çocuk babasıyım. 1994 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli birimlerinde çalıştım. 1999 yılından itibaren Boğaziçi Konut A.Ş.’nin Genel Müdürlüğünü yapmaktayım. Boğaziçi Konut A.Ş., 1997 yılında Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde vermiş olduğu talimat ile KİPTAŞ’ın yaptığı konutların site yönetim hizmetlerini yapmak üzere kurulmuştur. 2003 yılından itibaren de TOKİ’nin Türkiye çapında yaptığı sitelerin yönetim hizmetlerini yapmaktadır. Bu işi yaparken esas görevimiz toplu yaşam bilincini geliştirmek, insanların huzurlu ve güvenli bir sitede yaşamasını sağlamaktır.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE HİZMET

Vermiş olduğunuz site yönetim hizmetlerinden bahseder misiniz?

Hangi şehir olursa olsun, ilgili kurum ve kuruluşlarının konut sahiplerine anahtar teslimi yaptığı andan itibaren insanlar konutlarına ilk taşındıklarında oluşabilecek sorunların çözümü için eğitimli, güler yüzlü personelimizle site yönetimi hizmetlerimiz başlar. Başlıca yapmış olduğumuz site yönetim hizmetleri; temizlik, güvenlik, peyzaj, bahçe bakımı, asansör bakımı, dış cepheler, ortak alan elektrikleri, sulama sistemi ve doğalgazdır. Bu anlamda siteler sosyal, orta gelirli ve üst gelirli olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Bütçeler de buna göre planlanmaktadır. Mesela Türkiye’nin herhangi bir vilayetindeki site aidatı 25 YTL iken İstanbul KİPTAŞ Yeşil Vadi Konakları’nda 600 YTL olabilir. Sitelere bu hizmetleri vatandaşlarımızın çok daha uygun şartlarda aidat ödemeleri ile sağlıyoruz. Şu an itibariyle İstanbul dahil 20 vilayette, 45.000’den fazla konutun site yönetim hizmetlerini yapmaktayız. Bu hizmeti de yaklaşık 1.000 kişilik çalışan kadromuzla yapıyoruz. Ciddi bir istihdam da sağlamış oluyoruz. Bu hizmetler sırasında vatandaşların sıkıntılarını dinliyoruz. Personelimize profesyonel anlamda halkla ilişkiler, yöneticilik ve mali işler konusunda ciddi eğitimler aldırarak görev veriyoruz.

TEKNOLOJİK BİLGİ İŞLEM AĞI

Türkiye genelinde site yönetimi hizmeti vermiş olduğunuz vilayetlerde iletişim ve yönetim ağını nasıl kuruyorsunuz?

TOKİ hangi şehirde olursa olsun, anahtar teslimi yapacağı sitenin teslim süresini bize bildiriyor. Biz süratli bir şekilde uzman ekiplerimizle o sahada bir bütçe çalışması yapıp ihtiyaçları belirliyoruz. Belirlediğimiz ihtiyaçlarla ilgili olarak bütçe hazırlıyoruz. Hazırlanan bütçe ile birlikte o sahanın personel ihtiyacını belirliyoruz. Gerekli atamaları yaparak organizasyonumuzu site yönetim müdürü, halkla ilişkiler, güvenlik, temizlik, mali işler şeklinde oluşturuyoruz. Buradaki en önemli gücümüz teknolojik bilgi işlem ağıdır. O sahadaki hizmetlerimiz ve sitelerin mali durumlarını, üyelerin şikayetlerini v.s. internet aracılığıyla anında görebiliyoruz.

ÖZEL SİTELERE DE HİZMET VERİYORUZ

Özel siteler size müracaat ettiği zaman tutumunuz nasıl oluyor?

TOKİ ve KİPTAŞ’ın yanı sıra özel sektörde de profesyonel anlamda site yönetim hizmetleri ciddi bir sektör olarak gelişmektedir. Biz de bunun en önemli ayağını oluşturuyoruz. Ciddi bir portföyümüz var. İlerleyen yıllarda daha fazla ihtiyaç olacaktır. Özel siteler de bize müracaat ettiği zaman hizmet isteyen siteyi gidip yerinde inceleyip, gerekli fizibiliteyi yaptıktan sonra teklifimizi veriyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız çok büyük hayranlıkla karşılanıyor. Piyasadaki emsallerine göre metrekare bazında çok daha düşük aidatlarla site yönetim hizmeti veriyoruz.

TAPU VERİLENE KADAR GEÇİCİ HİZMET

Site yönetim hizmetlerinizdeki kanuni haklarınız nelerdir?

Özellikle KİPTAŞ, üyelerine dairelerini satarken satış vaadi sözleşmesi ile satıyor. Bu satış vaadi sözleşmesinde daire sakinleri tapularını ve iskanlarını alıncaya kadar site yönetim hakkı KİPTAŞ’a aittir. Biz bu hakkı kullanıyoruz. Zaten geçici yönetim olarak bulunmaktayız. TOKİ’de ise bunun süresi 1 ila 2 yıl arasında değişmektedir. Geçici hizmetimizi tamamladıktan sonra site yönetimini site sakinlerine teslim ediyoruz.

TOPLU YAŞAM BİLİNCİ

Son olarak sizin kendi bünyenizdeki kat maliklerine neler söylemek istersiniz?

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken başlatmış olduğu toplu konut hamlesinin 2003 yılında merkezi hükümet ile paralel olarak devam etmesi ve bizim de aynı hevesle Türkiye’nin neresinde olursa olsun toplu yaşam bilincinin geliştirilmesi, vatandaşlarımızın rahat etmesi ve huzur içerisinde bir düzene kavuşarak yaşamalarını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda kat sakinleri son derece müsterih olsun. Kat sakinlerine en uygun şartlarda, en düşük fiyatlarla bu hizmetlerimizi sunuyoruz. Mesela 2008 yılı başından itibaren KİPTAŞ Başakşehir 4. ve 5. Etap’ta hiçbir ek ücret talep etmeden Asistance adı altında 24 saat tıbbi ve teknik hizmetler veriyoruz. Bu kapsamda tıbbi konuda 24 saat bekleyen ambulans, acil doktor ve acil ilaç alımı hizmetleri bulunmaktadır. Teknik konuda ise 24 saat içerisinde her bir dairenin yılda 3 defa hakkı olan elektrik arızası, tesisat arızası, cam kırılması ve çilingir ihtiyacı durumlarında telefon edildiği zaman 30 dakika içerisinde belirli yere görevliler gitmektedir. Biz bunu tüm üyelerimize blok ve daire numaralarına göre Asistance Card adı altında dağıttık. 2008 yılında pilot bölge olarak Başakşehir 4. ve 5. Etap’ta başlattığımız bu hizmetimizi, tüm sitelerimizde uygulamak hedefimizdir.