TOKİ ve KİPTAŞ tarih boyunca yapılmamış güzel çalışmalara imza atmaktadır
Bulgu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat DOĞANŞAFAK, TOKİ ve KİPTAŞ'ın tarih boyunca yapılmamış güzel çalışmalara imza attığını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle firmanızı tanıtır mısınız?

Firmamız Akay Grup içinde konut sektöründe faaliyet göstermektedir. Bulgu İnşaat 14 yıllık inşaat deneyimine sahip bir firmadır. Hemen hemen her alanda faaliyet göstermiştir. Referansları; Ankara MİT Bilgi İşlem, İSKİ Altyapı, İGDAŞ, Özel Konut Projeleri ve TOKİ ile ilgili projelerdir. Ayrıca Bulgu İnşaat; AB ve ISO standartlarını yakalamış ve daha fazlasını hedefleyen bir kuruluştur. Günümüzde çok basit görünen, aslında önemli bir iş disiplini olarak çalışma sahamızda, şantiyelerimizde emniyet kemersiz, baret kullanmadan ve tüm güvenlik tedbirleri alınmadan dolaşım ve çalışma yapılmamaktadır. Kısacası; Bizim için insan güvenliği, sağlığı çok önemlidir. İş kalitesi de Türkiye standartlarının üzerindedir.

KİPTAŞ ÖZEL SEKTÖRE ÖRNEK

Bulgu İnşaat firmasının KİPTAŞ’ın yıllardır devam ettirmiş olduğu konut projesinin İstanbul halkına ve inşaat sektörüne ve neler kazandırdığı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

KİPTAŞ için büyük gönül ferahlılığı ile ifade edebilirim ki, konut projeleri temiz, kaliteli, depreme dayanıklı gerekli kalite standartlarındaki malzemelerle yapılmaktadır. Sosyal konut organizasyonlarını KİPTAŞ bambaşka bir boyuta taşımıştır. Kazandığımız gerekli teknik donanım ve iş tecrübesi ile İstanbul’a uygun şartlarda yeni özel konutlar yapmak hedeflerimiz arasındadır. Türk ekonomisinde mali çalkantı söz konusu gibi gözükse de bu bizim kanaatimizce konut piyasasındaki hareketliliği etkilemeyecektir. Hedefi 400.000 konut olan TOKİ gibi KİPTAŞ’ın da başarılı olacağı kanaatindeyim. KİPTAŞ, İstanbul’da 25.000 ila 30.000 arasında konut üretmektedir ve bu konutlar 7,5 - 8 şiddetinde depreme dayanıklı konutlardır. KİPTAŞ’ın denetim standartları özel kuruluşlara da örnek teşkil etmiştir. Geçmiş dönemlerde şu an yapılan denetimlerin 10’da 1’i oranında bile denetim yapılmazken şimdi standartlar çok yükseklere çıkarılmıştır. KİPTAŞ’ın İstanbul’a kattığı 3 önemli olgu vardır. Bunlardan birincisi bina güvenliği, ikincisi site yaşamı ve düzenli şehir olgusunu oluşturması ve üçüncüsü de site güvenliği ve halkın huzurudur. KİPTAŞ bu anlamda da özel sektöre örnek olmuştur. Kamu yararına çalışan KİPTAŞ’ta konutlar oldukça ucuz ve daha kalitelidir. Fiyatlar anlamında da % 100 ve hatta % 200’ler oranında halkın lehine farklılıklar olmaktadır. Tabii bu çalışmaları yaparken yasal ve bürokratik bazı engeller nedeniyle KİPTAŞ’ın çok daha fazla üretim yapması engellenmektedir. Yasa ile ilgili birkaç düzenleme ile KİPTAŞ’ın çok daha güzel işlere imza atması mümkündür.

İSTANBUL'UN MERKEZİ NOKTALARI YENİDEN YAPILANDIRILMALI

Deprem kuşağında bulunan İstanbul için neler söylemek istersiniz? Bu konuda ne gibi önlemler alınmalıdır?

İstanbul merkezi bir depremle yerle bir olabilir. Hiçbirimizin kesinlikle istemeyeceği böyle bir durum cereyan etmeden öncelikli olarak bizler de çeşitli tedbirler almak durumundayız. Bunlardan en ivedilik arz eden konu İstanbul’un merkezi noktalarının yeniden yapılandırılmasıdır. Deprem kuşağında bulunan İstanbul’un eski semtleri, iş merkezleri KİPTAŞ’ın projeleri çerçevesinde şekillendirilmelidir. Japonya gibi İstanbul halkı da artık her saniye depreme hazırlıklı olmalı ve düzenlemelerini bu yönde gerçekleştirmelidir. Bu anlamda da en önemli hassasiyet İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve KİPTAŞ’a düşmektedir. Türkiye’nin can damarı olan İstanbul’da olabilecek bir deprem 40 – 50 milyar dolarlık bir zarara yol açabileceği öngörülmektedir. Bu anlamda İstanbul’a sahip çıkmalıyız. Son olarak gerek TOKİ gerek KİPTAŞ son yıllarda tarih boyunca yapılmamış güzel çalışmalara imza atmaktadır. Bundan sonraki süreçte de Akay Grup - Bulgu İnşaat olarak kurumsallaşmış şirket bilinciyle elimizden gelen maksimum hassasiyetle konut yapımında halkımız menfaatine yer almaya devam edeceğiz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.