Bursa, Anadolu kültürünün kalbidir
Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik, Anadolu’nun dünyanın açık hava müzesi olduğunu söyledi. Gedik, Bursa’nın da Anadolu kültürünün kalbi olduğunu ifade etti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Ahmet GEDİK. Bursa’da 28 yıldır yaşayan biri olarak 14 yıldır da Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Bursa, kültürel ve tarihi anlamda arkeolojik verilerle 8 bin yıllık bir tarihe sahiptir. Antik çağdan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar süre gelen tarihi eserleri bağrında taşıyan Bursa, Osmanlı Devleti’nin de ilk başkentidir. Bu sebepten ötürü Osmanlı Devleti’nin en büyük tarihi eserleri Bursa’da yer almaktadır.

BURSA’YA 5 TANE 5 YILDIZLI OTEL İSTİYORUZ

Bursa’nın turistik açıdan gelişmesi için neler söylemek istersiniz?

Bursa hem tarihi hem de coğrafi yapısı ile turistik bir şehirdir. Bursa Uludağ, Türkiye’deki kış turizmine en büyük örnektir. Oylat, Çekirge v.b. nice yerlerde de termal su havzaları bulunmaktadır. Anadolu dünyanın açık hava müzesi ise Bursa’da Anadolu kültürünün kalbidir. Bursa’nın bütün yönlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkıları ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında elimizden geldiğince tanıtmaya çalışıyoruz. Bursa’da bütün oteller şu an dolu durumdadır. Bursa’ya hiç vakit kaybetmeden en az 5 adet 5 yıldızlı otel yatırımı daha yapılmalıdır. Ayrıca Bursa’da son yıllarda tıp ve iş turizmleri de gelişmektedir.