Bursa kaplıca turizminin gözbebeği olabilir
Bursa Yeni Kaplıca İşletme Müdürü Tamer Tekin, Bursa'ya gerekli termal yatırımlar yapıldığı takdirde Bursa'nın kaplıca turizminin gözbebeği olabileceğini iddia etti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

TÜRKİYE’NİN İÇİ ÇİNİ KAPLI TEK KAPLICASI

Bize Yeni Kaplıca’nın özelliklerinden bahseder misiniz?

Yeni Kaplıca, Bursa’nın merkezinde olan bir termal tesistir. 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rüstem Paşa’ya verdiği bir talimat ile yapılmış olup Türkiye’nin içi tamamen çini kaplı tek kaplıcasıdır. Termal sularımızın kimyasallarının yüksek oluşundan ve kaynak suyu oluşundan dolayı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bünyemizde 90 kişiyi istihdam ediyoruz. Tesisimizde günlük 600-700 kişiyi misafir ediyoruz. Yaz sezonunda ağırlıklı olarak yabancı turist misafir ediyoruz. Kış sezonunda ise yerli turistleri ağırlıyoruz.

BURSA’YA GEREKLİ TERMAL YATIRIMLAR YAPILMALI

Bursa’nın turizm potansiyelinin gelişmesi için neler söylemek istersiniz?

Bursa’ya maalesef yabancı turistler Kapadokya dönüşü bir gece istirahat etmek için geliyorlar ve genellikle tarihi mekanları geziyorlar. Bursa’da Yenişehir’e yeni yapılan modern havalimanına araba ile 1,5 saatte gidilebiliyor. Öncelikle ulaşım sorununun giderilmesi gerekir. Bir de termal suların sondaj çalışmalarını kesinlikle MTA yapmalıdır. 1998 yılında Çekirge’de MTA’nın dışında başka kuruluşlar tarafından yapılan yanlış bir termal sondaj çalışması Bursa’nın termal kaynağına zarar verdi. Bursa’da zamanında adam gibi SPA merkezleri açılsaydı bugün Bursa’nın turizm potansiyeli bu halde olmazdı. Eğer Bursa’nın turizm potansiyelinin arttırılması isteniyorsa bunun önceliği termal yatırımlara bağlıdır. Gerekli termal yatırımlar yapıldığı takdirde Bursa, Türkiye’de kaplıca turizminin göz bebeği olur.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.