'Müteahhitleri kategorilere ayırmalıyız'
Dio İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Yüzbaşıoğlu, kamu ihale yasasındaki en büyük sıkıntının müteahhitlerin kategorize edilememesi olduğunu belirterek müteahhitlerin kategorilere ayrılması gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

27 YILLIK TECRÜBE

Öncelikle bize kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

Aslen Konyalıyım. 1976 yılında yüksek tahsilimi tamamlayarak mimar oldum. 1982 yılında Dio İnşaat’ı kurdum. 1982 yılından bu yana devlet taahhüt işleri yapıyoruz. Uzun yıllar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’na işler yaptık. 2004 yılından beri de TOKİ Projelerinde yer alıyoruz.. Dio İnşaat olarak istikrarlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Genellikle üstyapı işleriyle uğraşıyoruz.

TOKİ TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KURULUŞU

TOKİ’nin çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz?

TOKİ yatırımları açısından Türkiye’nin en güçlü kuruluşu haline geldi. TOKİ konut yapımı dışında Türkiye’nin birçok yerinde yıllardır yapılamayan veya düşük standartta çok yüksek maliyetlere yapılan okul ve hastane ihalelerini üstlendi. Bu konuda da büyük bir atılım yapan TOKİ üstlendiği bu projeleri zamanında bitirerek Türk halkının hizmetine sundu. Biz de çok iyi standartta bir hastane projesini üstlendik ve bitirdik.

KAMU İHALE YASASI DEĞİŞMELİ

Kamu ihale sistemindeki eksikliklerin giderilmesi için neler söylemek istersiniz?

Önceki yıllarda 2886 sayılı ihale yasası vardı. Bu yasada olan birçok maddenin şu andaki yasaya döndürülmesini isteyenler var. Aslında mevcut yasa her şeye cevap veren bir yasadır. Sadece eskiden karne sistemi vardı. Müteahhitler karnelerini belli süreçler içerisinde belli seviyelere getirirlerdi. Mesela ben yıllarca A grubu karne almayı kendime ideal edinmiştim. Bunun için çok saba sarf ettim. Kimsenin yapmadığı işleri yaptım. En sonunda dosyalar dolusu iş bitirme belgeleri ile A sınıfı karne sahibi oldum. Fakat A sınıfı karneyi aldıktan 3 ay sonra karne sistemi iptal oldu. Şimdiki yasada ise en büyük açık müteahhitlerin kategorize edilememesidir. Kamu ihalelerinde müteahhitlerin kategorilere ayrılması gereken bir sisteme ihtiyaç var.

TOKİ TÜRK MÜTEAHHİTLERİNE GARANTÖR OLABİLİR

TOKİ’nin Türk müteahhitlerini yurtdışında temsil etmesini ister misiniz?

Ben 1979-1982 yılları arasında yurtdışında çalıştım. Dio İnşaat’ı kuracak sermayeyi yurtdışında kazandım. 1982 yılından sonra yurtdışında hiçbir iş yapmadık. Yurtdışında iş yaparken ödenek sıkıntısı yaşadığımız zaman paramızla rezil olmak istemedik. Yurtdışında iş yapmanın zorluğunu bilen bir insanım. Eğer TOKİ kendini ispatlamış Türk müteahhitlerine yurtdışında garantörlük yaparsa hiç düşünmeden tekrar yurtdışına giderim. Çünkü yurtdışında iş yapan bir müteahhidin en büyük kaygısı ödenek güvencesidir. Yurtdışında yabancı ülkelere güvenerek iş yapmaktansa Türkiye Cumhuriyeti’ne güvenerek iş yapmayı tercih ederim.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.