'Sudan' kanun değil 'Su Kanunu' gelecek
DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Su Kanunu' yürürlüğe girdiği zaman Türkiye'deki bütün organize sanayi bölgelerine ve fabrikalara atık su arıtma tesisi kurulacağını ve su kirliliğinin olmayacağını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Su kanununun şu anda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından taslak halinde hazırlandığını anlatan Özkaldı; 'Su kanununun çıkarılmasında büyük zaruret var. Su ile ilgili ülkemizde çok birim var. Bu birimlerin hepsinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü'nde toplanması gerekiyor. Su kanunu tamamlandığı zaman organize sanayi bölgeleri, belediyeler ve fabrikalar için atık su arıtma tesisi temin edilecek ve çalıştırılacak' dedi.

DSİ HEDEFLERİNİ BÜYÜTÜYOR

DSİ'nin içme suyunda hedefl olduğunu belirten Özkaldı; 'Nüfusu 100 bin ve üzeri illerin içme suyunu DSİ'nin yapması gerekiyor. Nüfus kriteri 2007'de kaldırıldı. Bütün illerin içme suyunu DSİ yapacak. DSİ Genel Müdürlüğü olarak 12.12.2012'de Başbakanımız ve Orman ve Su İşleri Bakanımızın katılımları ile 97 tesisimizin açılışı olacak' dedi.