Bursa projeye doymuyor
DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu, 2013 yılı yatırımları kapsamında 16 adet projenin yer aldığını söyledi. Sarıoğlu, 2014 yılında birçok projenin tamamlanarak halkın hizmetine sunulacağını ifade etti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu, Bursa'da yapımına devam edilen baraj, sulama ve gölet projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Sarıoğlu, etkin bir ekip çalışması ile bölgede büyük su işlerine ve küçük su işlerine ağırlık verdiklerini söyledi. DSİ 1. Bölge Müdürlüğü'nün 2013 yılı yatırım programında büyük su işleri bazında 6 adet ana proje adı altında 16 adet projenin yer aldığını kaydeden Sarıoğlu, "Küçük su işlerimiz arasında ise 4 adet taşkın koruma, 1 adet taşkın rusubat kontrolü, 2 adet yerüstü sulaması, 18 adet gölet (GÖL-SU), 2 adet gölet + sulama (GÖL-SU) ve 8 adet gölet sulaması projesi yer alıyor. İnegöl Projesi'nin su kaynağı Babasultan Barajı'dır. Baraj inşaatı tamamlanarak işletmeye alındı. Babasultan Barajı Sulaması projesinin sulama alanı 41 bin dekar. Bir diğer önemli projemiz olan Bursa Karacabey Yeşildere 1. Merhale Projesi bünyesinde baraj ve 35 bin 160 dekarlık arazilerin sulanması yer alıyor. Yeşildere Sulaması'nın da teknik rapor ve proje yapımı borulu olarak devam ediyor. Bu proje sayesinde de 35 bin 160 dekarlık mümbit tarım arazileri suya kavuşacak. DSİ 1. Bölge Müdürlüğü'nde 2014 yılında birçok proje tamamlanarak halkın hizmetine sunulacak.' dedi.

35 YILLIK HASRET BİTTİ

Bursa İznik Mahmudiye Göleti'ni inşa eden Öz Karakaya İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kayaturan da, 'Mahmudiye Köyü'ne ilk gittiğimizde köylüler Mahmudiye Göleti'nin 35 yıldır yapılmasını beklediği ve yapılmadığı için de ümitlerini kestiklerini bize söylemişlerdi. Köyü suya kavuşturduk, 35 yıllık hasret bitti. Köylüler artık traktörlerle başka köylere gidip işçi olarak çalışmak yerine kendi topraklarını ekip ürünleri toplamaya başladılar. Şimdi köyün ovasında köylüler kendi arazilerini suluyorlar, kendi mahsullerini topluyorlar. Bu bize çok büyük mutluluk verdi.' diye konuştu.

BURSA'DA İDDİALI PROJELER VAR

DSİ'nin Bursa'da çok iddialı projeleri olduğunu belirten ICC Grup İnşaat'ın Genel Koordinatörü Cem Karataş ise, 'Bizim inşa ettiğimiz Bursa Gemlik Büyükkumla Barajı, 14 milyon metreküp depolama hacmine sahip, temelden 81 metre yüksekliğinde, 2 milyon 665 bin metreküp gövde hacmi bulunan ve bulunduğu bölge için çok büyük önem taşıyan bir barajdır. Bölgenin 2045 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Büyükkumla Barajı, 29 Ekim 2016 tarihinde tamamlanarak halkın hizmetine sunulacaktır.' diyerek sözlerini tamamladı.