Erzurum ve Erzincan'da su hasreti bitecek
DSİ 8. Bölge Müdürü Sebahattin Çapkınoğlu, müdürlüğün Erzurum, Erzincan ve Ağrı illerine verilen hizmetleri anlattı. Çapkınoğlu, DSİ'nin baraj ve sulama projeleri sayesinde Erzurum ve Erzincan'da su hasretinin biteceğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Sebahattin Çapkınoğlu, DSİ 8. Bölge Müdürlüğü'nün Erzurum, Erzincan ve Ağrı illerine hizmet verdiğini anlattı. Çapkınoğlu, 'Erzurum önceki yıllarda yıllık 40 milyon metreküp içme suyu ihtiyacını yer altı suyundan temin ediyordu. Bölge Müdürlüğümüzce inşa edilen Palandöken Barajı, Erzurum ilinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Erzincan ilinin içme suyu sorununu çözmek için de ilk adımı attık. Erzincan'ın 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözüme kavuşturacağız' dedi. DSİ 8. Bölge Müdürlüğü'nün belli başlı projelerinden bahseden Sebahattin Çapkınoğlu,"Erzurum'daki Palandöken Barajı'ndan Sakalıkesik Ovası'na basınçlı borulu sistem ile su aktarılarak 114 bin dekar tarım arazisi sulanacaktır. Bu projemizi 2013 yılının Aralık ayında bitirip halkın hizmetine sunacağız. Erzurum Hınıs Başköy Barajı da sulama amaçlı inşa ettiğimiz bir projemizdir. Ayrıca Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bey'in başlattığı '1000 günde 1000 gölet' projesi kapsamında 33 adet gölet inşa edeceğiz. Gölet projeleri bittiği zaman yöresel anlamda vatandaşların kendi topraklarında tarım yapması sağlanacak ve başka şehirlere göç etmeleri önlenecektir. DSİ'nin özellikle sulama projelerindeki amacı köylünün ve çiftçinin refah seviyesini artırmak, suya hasret toprakları bir an önce suya kavuşturmak ve köylünün ve çiftçinin refah seviyesini artırmaktır' diye konuştu.

SAKALIKESİK OVASI'NIN VERİMİ ARTACAK

Erzurum Sakalıkesik Ovası Sulaması'nı inşa eden Ataç İnşaat'ın Genel Müdürü Erbil Gülen 'Erzurum Sakalıkesik Ovası Sulaması, 2011 yılında ihalesi yapılan ve 2013 yılında yapımı tamamlanacak olan bir projedir. Projenin bitiş tarihi 2014 olmasına rağmen biz projeyi erken bir zamanda bitireceğiz. Erzurum Sakalıkesik Ovası Sulaması bittiği zaman verim ve ürün çeşitliliği artacaktır. Kısacası bu proje bölgeye hayat verecektir' dedi.

ERZURUM'DA NADAS TARİH OLACAK

Erzurum Hınıs Başköy Barajı'nı inşa eden As-Ka İnşaat'ın Teknik Koordinatörü Serdar Komar ise; 'Başköy Barajı; DAP projesinin içinde bulunan Hınıs Projesi kapsamında yer alan, yaklaşık 100 metre yüksekliğinde ve 3 milyon metreküp dolgusu olan, bittiğinde 165 milyon metreküp su toplayacak projedir. Projenin hayata geçmesi ile birlikte, Erzurum'da çiftçilerin nadas dönemi olmayacaktır. Şirketimiz 2015 yılı sonunda Başköy Barajı'nı bitirip teslim etmeyi amaçlamıştır' diyerek sözlerini tamamladı.