İçme suyunda tankerden musluğa
İstanbul'un, 90'lı yıllarda tankerlerden su temin ettiğini hatırlatan DSİ Genel Müdür Yardımcısı Gerek, bugün İstanbul'da musluklardan Avrupa standartlarında içme suyu kullanıldığını belirterek; 'İçme suyunun tankerden musluğa uzanan bir serüveni var' dedi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

İstanbul'da 2050 yılına kadar su problemi olmaması için Büyük İstanbul İçme Suyu Projesi'nin ( Melen Projesi ) inşa edildiğini söyleyen ve bu projenin önemine değinen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Gerek; 'Melen Projesi olmazsa olmaz bir projedir. Bu proje ile İstanbul'un su problemi 2040-2050'li yıllara kadar rahatlıkla çözülmüş oluyor. Mevcut kaynaklarla Melen'den getirilecek suları baz aldığımız zaman kişi başına günlük su tüketimi 200 litre olursa 25-26 milyon kişiye, 150 litre/sn günlük kişi başına su kullanılırsa, 35 milyon insana yetecek şekilde su temini gerçekleşmiş olacaktır. Bir zamanlar İstanbul halkı tankerlerden içme suyu temin ederken, şimdi ise içme suyu Avrupai standartlarda musluklardan temin edilebiliyor. İstanbul'un içme suyunun tankerden musluğa uzanan bir serüveni var. Bunun bir tarihçe olduğunu düşünüyorum. Çünkü İstanbul halkı tankerden çok çile çekti' diye konuştu.

YÜZYILIN PROJESİ

Melen Projesi kapsamında Cumhuriyet Terfi Deposu-Kağıthane arası iletim hattı projesini inşa edecek Alke-Ataç Ortak Girişimi'nin Proje Müdürü Timuçin Tanyeli; '2007 yılının Ekim ayında Melen projesinin bir kısmı olan Ömerli Barajı, Melen Çayı'ndan gelen sularla beslenerek İstanbul'un Anadolu yakasının su sorununu büyük ölçüde çözmüştü. İnşa ettiğimiz çelik boru tünelleri ise Avrupa yakasının günlük su ihtiyacının 2,5 katını karşılayacak' dedi.

30 yıllık ihtiyaç karşılanacak

Palet-Yertaş Ortak Girişimi'nin Proje Müdürü Kemal Yıldız; 'Biz bu proje kapsamında yaklaşık 12 km tünel, 5,5 km boru işimiz var. 2008 yılının Haziran ayında başladığımız bu projeyi 2011 yılının sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin uzun vadede büyük yararları olacak. Proje bittiği zaman İstanbul'a saniyede 35 metreküp su verilerek İstanbul'un 2040 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak' diye konuştu.