Ilısu Barajı tarih yazacak
DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, bittiği zaman Türkiye'nin en büyük 4. barajı olacağını belirtti. Dündar, Ilısu Barajı'nın Türkiye'nin ekonomisine sağlayacağı katkılarla, üreteceği enerjiyle, bölge halkına sağlayacağı faydalarla tarih yazacağını ifade etti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, bittiği zaman Türkiye'nin en büyük 4. barajı olacağını belirtti. Dündar, Ilısu Barajı'nın Türkiye'nin ekonomisine sağlayacağı katkılarla, üreteceği enerjiyle, bölge halkına sağlayacağı faydalarla tarih yazacağını söyledi. Ilısu Barajı projesinin serüveninin çok eskiye dayandığını anlatan Mahmut Dündar, 'Geçmişe yönelik düşündüğümüzde Ilısu Barajı'nın gecikmesinin ülke ekonomisi açısından ciddi bir kayıp olduğunu söyleyebiliriz. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey'in ve Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bey'in iradesiyle projeye başlanması neticesinde bugün itibariyle fiziki gerçekleşme seviyesi yüzde 41'e geldi. 2006 yılında Ilısu Barajı'nın hazırlık çalışmalarına başlarken DSİ 10. Bölge Müdür Yardımcısıydım. 2008 yılında projenin inşaatına başlanıldı. Ben de Van DSİ 17. Bölge Müdürlüğü'ne atandım. Proje, 2008 yılında DSİ 10. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Ilısu Şube Müdürlüğü tarafından yürütülürken, DSİ Genel Müdürlüğümüz ile Jandarma Bölge Komutanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde güvenlik ile ilgili çalışmalar yapıldı. 2010 yılında Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bey'in talimatları doğrultusunda DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğü'ne atanmamızla birlikte, projenin ana ünitelerinden derivasyon tünellerinin kazıları ile işe başladık. Ilısu Barajı'nın Türkiye ekonomisine çok büyük katkısı olacaktır. Projenin tamamlanması halinde 1200 MW kurulu gücündeki HES'ten yılda 4 milyar KWH enerji üretilmek suretiyle bugünkü değerlerle 700 milyon TL ülkemiz ekonomisine direkt katkı sağlayacaktır. Projenin 2014 yılında bitirilmesi yönündeki Sayın Başbakanımızın talimatı ve yüklenici firmaların taahhüdü çerçevesinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor' dedi.

ILISU BARAJI DİCLE NEHRİ'NİN ÇEVRESİNE HAYAT VERECEK

Ilısu Barajı'nın içme suyu ve sulama anlamında da bölgeye önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Dündar, 'Ilısu Barajı ve HES Projesi, gövde dolgu hacmi açısından Türkiye'de inşa edilen Atatürk Barajı'ndan sonra 2. büyük barajdır. Ürettiği enerji açısından da Atatürk Barajı, Karakaya Barajı ve Keban Barajı'ndan sonra 4. büyük barajdır. Bilindiği üzere Dicle Nehri, Türkiye'nin en önemli su kaynaklarından biridir. Ilısu Barajı ve HES, Dicle Nehri üzerinde kurulmuş ve kurulabilecek en büyük baraj ve HES'tir. Ilısu Barajı'nın yapılması, aynı zamanda Şırnak ili Cizre ilçesinde inşa edilecek olan Cizre Barajı ve HES Projesi'nin yapımına da imkân sağlayacaktır. Çünkü Dicle Nehri'nin taşıdığı rusubattan dolayı Cizre Barajı verimli bir şekilde çalışamıyor. Ilısu Barajı bittiği zaman regülâsyonla temiz su akışı sağlanacak ve Cizre Barajı'nın da hayata geçme imkânı olacaktır. Cizre Barajı'nın şu anda proje çalışmaları devam ediyor. 2013 yılında da inşaatına başlanması hedefleniyor' şeklinde konuştu.