DSİ'den Şanlıurfa'nın geleceğine dev yatırım
DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, GAP Acil Eylem Planı kapsamında DSİ’nin Şanlıurfa'ya büyük yatırımlar yaptığını söyledi. Projenin tamamlanmasıyla 9 ilde, 18 milyon 220 bin dekar arazi suya kavuşmuş olacak.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Şanlıurfa DSİ GAP 15.bölge müdürlüğü mikrobiyoloji laboratuvarı fiziki ve alt yapısı güncellenerek hizmete girdi. Geçmiş yıllara nazaran fiziki alt yapısı güçlendirilerek Şanlıurfa'ya hizmet edecek olan Laboratuvarda olası her tehdit erken belirlenecek. Düzenlenen açılış töreni ile faaliyete giren laboratuvarda DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, Bölge Müdür yardımcıları, Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü personeli katıldı.

Şanlıurfa'nın genel olarak sulama ağırlıklı bir bölge olduğunu ifade eden Oğuz Kasap, “GAP Acil Eylem Planı kapsamında sulama yatırımları yaparak Şanlıurfa'nın tarım arazilerini suya kavuşturuyoruz. GAP, 18 milyon 220 bin dekar araziyi sulayacak Cumhuriyet tarihimizin en büyük entegre kalkınma projesidir ve 9 ilimizi kapsamaktadır. Bu sulanacak arazilerin yarısı Şanlıurfa'dadır. DSİ 15. Bölge Müdürlüğü olarak 2014 yılı sonu itibariyle 2 milyon 107 bin dekar araziyi sulamaya açtık. 2 milyon 117 bin dekar arazinin de sulaması inşaat yatırım programımızdadır" dedi.

'SURUÇ'LA 270 MİLYON EK GELİR

Oğuz Kasap konuşmasında,"Şanlıurfa'da inşaat aşamasındaki en önemli rojelerimizden olan Suruç Projesi'nin toplam maliyeti 2 milyar TL'dir. Suruç Projesi kapsamında Atatürk Barajı'ndan aldığımız suyu Suruç Tüneli vasıtası ile Suruç Ovası'na ulaştırıyoruz. Suruç Tüneli, dünyanın en uzun 5. tünelidir. 2015 yılının sonunda Suruç Ovası'nda 563 bin dekar saha sulamaya açılmış olacaktır. Suruç Ovası ülkemizde ilk kez hizmet alımı yöntemiyle ihale edilerek işletmeye alınacak ve Suruç Ovası'nın sulanmaya başlaması ile birlikte yılda 270 milyon TL. gelir artışı elde edilecektir" dedi.

GAP BÜYÜK BİR KAZANIM

Şanlıurfa Taşbasan Sol Sahil 1. Kısım Şebekesi'ni inşa eden Peker İnşaat'ın İcra Kurulu Başkanı Levent Deveci, “Bu proje ile 20 bin 170 hektarlık alan sulanacak. Proje alanımız Kobane karşısındaki alandır. Bölgesel şartlardaki zorluklara rağmen devletimiz GAP'a gereken önemi veriyor. Dolayısıyla GAP bu kuşak ve gelecek kuşaklar için büyük bir kazanım olacaktır” diye konuştu.