Şanlıurfa tarım ihracatının merkezi olacak
DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz Şanlıurfa'nın tarım ihracatıyla ilgili açıklamalar yaptı. Gündüz, Şanlıurfa'nın tarımda büyük atılımlar yapacağını belirterek Türkiye'de tarım ihracatının merkezi olacağını belirtti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Şanlıurfa'nın tarımda büyük atılımlar yapacağını belirterek Türkiye'de tarım ihracatının merkezi olacağını söyledi. Şanlıurfa'nın geleceği parlak bir şehir olduğunu anlatan Gündüz, 'Öncelikle Suriye'de yaşanan iç savaşın en kısa zamanda bitmesini temenni ediyorum. Çünkü Suriye'deki iç savaş Şanlıurfa'yı da etkilemektedir. Gaziantep ilinin sanayi anlamında çok büyük atılımlar yaptığını görüyoruz. Şanlıurfa ise tarımda büyük atılımlar yapacak. Şanlıurfa'da tarımsal ürün bolluğunun yaşanacağını, tarımsal iş makinelerinin üretileceğini ve tarıma dönük sanayinin gelişeceğini düşünüyorum. Bu sayede Şanlıurfa, Türkiye'nin en gelişmiş ilk 10 ilinden biri olacaktır. Şanlıurfa'nın bir tarım laboratuarı gibi Türkiye'ye hizmet vereceğini ve yurtdışına tarım ürünleri ihraç eden tarımsal ihracat merkezi olabileceğini düşünüyorum' dedi.

TARIM REFORMU DSİ'NİN HIZINA YETİŞEMİYOR

Tarım reformu kapsamında yapılan toprak toplulaştırma çalışmalarından da bahseden Gündüz, 'DSİ'nin Şanlıurfa'daki projelerinde inşaat ve ödenek sıkıntısı yaşanmıyor. Ancak toprak toplulaştırma çalışmalarında bazen sıkıntılar yaşıyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün toprak toplulaştırma çalışmalarında vatandaşlarla yaşadığı problemler DSİ'nin çalışmalarını da etkileyebiliyor" dedi. Gündüz, "Toprak reformu yapılırken tarım arazisi kamulaştırılan vatandaşlara ödenecek olan kamulaştırma bedellerinin veya ürün bedellerinin gecikmesi halinde, çiftçiler yatırımları engellemeye çalışıyor. Bu konuda Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile sık sık görüşmelerimiz oluyor. Biz kısa vadede toprak toplulaştırma çalışmaları ile problemlerin çözüleceğine inanıyoruz' diyerek sözlerini tamamladı.