Sivas'ta ekonomi şahlanacak
DSİ 19. Bölge Müdürü Halil İbrahim Dağlıoğlu, DSİ'nin Sivas'taki önemli baraj ve sulama projeleri hakkında bilgi verdi. Dağlıoğlu, DSİ'nin Sivas'a yaptığı baraj ve sulama yatırımları sayesinde çok sayıda sulanabilir toprak alanlarının tarıma kazandırılacağını ve Sivas'ta ekonominin şahlanacağını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

DSİ 19. Bölge Müdürü Halil İbrahim Dağlıoğlu, DSİ'nin Sivas'a yaptığı baraj ve sulama yatırımları sayesinde çok sayıda sulanabilir toprak alanlarının tarıma kazandırılacağını ve Sivas'ta ekonominin şahlanacağını söyledi. Dağlıoğlu; 'Sivas'taki su potansiyeli diğer illere göre daha iyidir. Ancak toprak yapısı açısından biraz sıkıntılarımız var. Aslında Sivas, 28 bin 488 km²'lik yüzölçümü açısından Türkiye'nin 2. büyük ilidir. Fakat Sivas'ta ekonomik sulanabilir toprak alanı 129 bin 480 hektarlık bir alandır. Bu alanın 33 bin hektarı şu an sulamaya açıktır. Diğer sulanabilir alanları da sulamaya açmak ve tarıma kazandırmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz' dedi.

SİVAS'TA SULANAN TARIM ARAZİLERİ ARTACAK

DSİ'nin Sivas'taki önemli baraj ve sulama projelerinden bahseden Halil İbrahim Dağlıoğlu; 'Şu anda Sivas Şarkışla Kanak Barajı'nın yapımına devam ediliyor. Sulama projesinin de yapım ihalesini yaptık. 2013 yılının sonunda baraj inşaatının bitmesiyle hem baraj kullanıma açılacak hem de sulama sistemi faaliyete geçecek. Bizim bölgemizdeki barajların özellikleri genellikle tarımsal amaçlıdır. Sivas Pusat Özen Barajı yapımı tamamlanan bir barajımızdır. Barajın 10 bin 599 hektarlık bir sulama alanı var. Bunun için Sivas Pusat Özen Sulaması 1. Kısım ve 2. Kısım projelerinin inşaat ihaleleri yapıldı. 13 bin 357 m'lik iletim kanalı olan Pusat Özen Sulaması 1. Kısım İnşaatı tamamlandı ve 257 hektarlık bir alan sulamaya açıldı. Bir diğer sulama projemiz de Sivas'ta Kızılırmak üzerinde bulunan İmranlı Barajı'nın sulama projesidir. Bu sulama projesi ile 9 bin 360 hektarlık alan sulanacak. Şu anda 1357 hektarlık kısım tamamlandı, geçici kabul aşamasındadır, 327 hektarlık kısmın da sulaması devam ediyor. 8003 hektarlık kısmı da Hafik Sulaması adı altında sulama ihalesi yapıldı. Bu proje de 2013 yılı sonunda bitecek. Sivas Pusat Özen Barajı ve Sivas İmranlı Barajı sayesinde yaklaşık 20 bin hektarlık araziyi sulu tarıma kazandıracağız' diye konuştu.

KIZILIRMAK'TAN SİVAS'A SULAMA HATTI

Sivas Pusat Özen Sulaması 1. Kısım İnşaatı ve Sivas Zara-Hafik Sulama Yapısı ve İletim Hattı İnşaatı projelerini inşa eden Biltek İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Koçer ise; 'Şu anda Sivas Pusat Özen Sulaması'nın 1. kısmını inşa ediyoruz. 13,5 km iletim hattı ile 2,1 metre çapında borulu sulama kanalının inşaatını bitirdik. Geçici kabul aşamasındadır. Projemizi süresinden önce bitirdik. Yine Sivas'ta Zara-Hafik arasındaki 9 bin hektarlık araziyi sulayacak olan sulama projemizde sulama suyu Kızılırmak'tan regülatör ile alınıp 1921 metre uzunluğunda 3 metrelik tünel içerisine girdikten sonra 3 metre çapında 4 kilometrelik CTP boru hattı ile sulama hattı yapılacak. Bu projemiz de 2014 yılının Mayıs ayında tamamlanacak' dedi.