Kara yollarımız da 2023'e hazır olmalı
Eksen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncer Ertan, hükümetin belirlediği 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Türkiye'de inşa edilecek yollarda kalitenin ön planda tutulması gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

Adım Ahmet Tuncer Ertan. Makine mühendisiyim. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunuyum. 1966 yılında Karayolları Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladım. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü’nde görev yaptım. 1981 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ayrılarak Eksen İnşaat’ı kurduk. 1984 yılında aktif olarak işler yapmaya balşadık. Bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde çok sayıda yol inşa ettik. Ağırlıklı olarak yol ve altyapı işleri yapıyoruz.

KAYNAKLAR HEBA OLMASIN

Türkiye’de son yıllarda yapılan duble yol yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de karayolu ağının ancak yüzde 21’i bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak, yüzde 74’ü ise sathi kaplamalı olarak hizmet veriyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, yani 2023’de bölünmüş yol uzunluğunun 36 bin 500 km’ye eriştirilmesi hedefleniyor. Gerçekleştirilecek çok önemli projeler var. Genel olarak kaynağı devlet bütçesinden karşılanacak bu projelerin bazıları yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. 2023 yılına kadar yol ağımızın tümünün sıcak karışım asfalt kaplamalı olabilmesi için yılda 40 milyon tonu aşan asfalt üretip uygulamamız gerekiyor. Hükümet bu konuda hedeflerini belirlemiş. Milyarlarca liraya ulaşan kaynak kullanılacak. Sarf edilecek bu kaynağın heba olmaması için kurumların iyi müteahhitleri seçmesi, iyi müteahhitlerin de kaliteli personel çalıştırarak kaliteli işler yapması gerekiyor. Burada kalite son derece önemlidir. Kaliteli iş yapılmasına özen gösterilmeli, kalitesiz iş yapanlara da gereken yaptırım uygulanmalıdır. Kamu kuruluşlarına da iş vereceği müteahhitleri seçmeleri konusunda muhakkak inisiyatif verilmelidir. Artık kamu ihalelerinde ödenek sıkıntısı yok. Ödenek yetersizliğinden dolayı yıllardır bitirilememiş projeler bitirilerek halkın hizmetine sunuluyor. Bu yüzden bundan sonra yapılacak işlerde kalite her zaman ön planda tutulmalıdır. Kaynakların verimli kullanılması, yollarımızın yüksek performansla uzun yıllar hizmet verebilmesi için karayolu otoritelerinin gerekli düzenlemeleri yapması veya yapılmasını sağlaması, müteahhitlerin de eğitimli eleman ve son teknolojiye sahip ekipmanla şartnamelere uygun üretim ve uygulamaları gerçekleştirmeye hazır olmaları gerekmektedir.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.