TANAP Türkiye'nin referansı
Türkiye'nin enerji dağıtım merkezi olmasında büyük katkı sağlayacak TANAP için 45 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. Ülkemizin 'vanayı tutan el' olması açısından da önemli olan proje, Türkiye'nin referansı olarak görülürken, iş hacminin artırılması bekleniyor.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Trans Anadolu Doğal Gaz Hattı Projesi (TANAP) Türkiye'nin enerji dağıtım merkezi olmasına büyük katkı sağlayacak. Türkiye'nin yüzde 30 hissesinin olduğu, Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye ve Yunanistan üzerinden geçerek İtalya'da son bulacak TANAP'ın yaklaşık 1800 kilometrelik ana hat borusu için açılan ihalenin yüzde 80'ini Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel kazandı. Proje için 45 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. TANAP'ta ilk gazın 2018'de ihraç edilmesi planlanıyor.

ENERJİ HUB'I TÜRKİYE

TANAP'ın yerli boru tedarikçileri projeyi değerlendirdi. Emek Boru'nun Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Ceceli TANAP'a dair düşüncelerini ve hedeflerini anlattı. Ceceli, TANAP'tan bir önceki önemli projenin Bakü-Ceyhan-Tiflis Boru Hattı olduğunu söyledi. Projenin Azerbaycan'ın doğalgazını Akdeniz üzerinden ihraç etmeye yönelik bir çalışma olduğunu kaydeden Ceceli "TANAP ve daha önce hayata geçirilen projeler Türkiye'nin 'vanayı tutan el' olmasına vesile oluyor. Bu birçok açıdan Türkiye'ye önemli kazanımlar sağlıyor" dedi. Ülkemizin enerji boru hatlarının tam merkezinde yeralmasının paranın ötesinde bir kazanç sağladığını belirten Ceceli "Bu projeler Türkiye'ye stratejik anlamda büyük önem kazandıracağını düşünüyoruz" dedi.

ÖNEMLİ OLAN DOĞALGAZ TİCARETİNDE SÖZ SAHİBİ OLMAK

Rusya'dan ve İran'dan aldığımız doğalgaz fiyatlarının zaman içerisinde değişebileceğinin altını çizen Ceceli bunun yanında önemli olanın petrol ve doğalgaz ticaretinde söz sahibi olmak olduğunu söyledi. TANAP'ın Türk ekonomisine katkılarını sadece maddi olarak ölçmenin doğru olmayacağına vurgulayan Emek Boru Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Tarık Artukmaç ise, "Manevi anlamda da Türk sanayicilerin ve müteahhitlerin TANAP'ta kazanacağı bilgi, tecrübe ve referans da çok önemlidir" dedi.

TANAP ile Ortadoğu ve Afrika'da iş hacmimiz artar

TANAP'ın yerli boru tedarikçilerinden bir diğeri olan Ümran Boru Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Murat Yavuz proje ile Türkiye'nin Ortadoğu'daki ve Kuzey Afrika'daki iş hacminin artacağını söyledi. TANAP'ın Türkiye'de bugüne kadar yapılacak en büyük çaplı doğalgaz boru nakliyat projesi olduğunu ifade eden Yavuz şunları söyledi:

AFRİKA İŞ HACMİMİZİ ETKİLEYECEK

"Tanap Türkiye topraklarından geçecek en yüksek basınçlı doğalgaz hattı olacak. Enerji Bakanımız Taner Yıldız Bey'in TANAP'ta çok büyük emeği var. Biz ve diğer Türk boru tedarik şirketleri de uzun yıllardır çalışmalar yapıyoruz. Bu geldiğimiz nokta uzun yıllardır yaptığımız çalışmaların neticesidir. TANAP bize çok büyük tecrübe kazandıracak. Esasen Türkiye'de 1997 yılından bu yana İran-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı ve Rusya-Türkiye arasında BOTAŞ Mavi Akım Projesi hayata geçirilmiştir. İran ve Rusya ile kurduğumuz doğalgaz boru hatları bugünlere gelmemizde çok büyük etken olmuştur. Çünkü 2008 yılında meydana gelen küresel ekonomik kriz yüzünden Türkiye'nin Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'daki iş hacmi büyük ölçüde zarar gördü. TANAP sayesinde Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'daki iş hacmimizi arttırabiliriz."

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.