İhalelerde düşük fiyata verilen işler cinayetten farksızdır
Emka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin KURT, kamu ihalelerinde düşük fiyata verilen işlerin cinayetten farksız olduğunu söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Aslen Rize’liyim. Samsun Bafra doğumluyum. İlk ve ortaöğretim tahsilimi Samsun’da yaptım. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazandım. 1986 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldum. 1987 yılından bu yana inşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. İlk zamanlar askere gidene kadar proje çizdim. Askerden geldikten sonra 1990 yılında kendi şahsi firmamı kurdum. 1990-1993 yılları arasında Alarko firmasının taşeron olarak İstanbul’da Küçükçekmece’den Gaziosmanpaşa’ya kadar olan doğalgaz şehir şebekesi işlerini yaptım. 1993 yılında Emka İnşaat firmasını kurdum. Taşeron olarak BEDAŞ Beyazıt İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Fatih ve Aksaray ilçelerinin yer altı kablo döşeme işlerini yaptım. Daha sonra bizzat Emka İnşaat olarak ihalelere girip iş almaya başladım. Kağıthane ve Şişli’de bazı semtlerin yer altı kablo döşeme işlerini yaptım. 1995 yılında Avcılar Balıkçı Barınağı’nı yaptık. 1997 yılında hizmete açıldı. İSKİ’den Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece Atıksu Kanalları’nı yaptık. 1998 yılında yine BEDAŞ’tan Bahçelievler, Bakırköy, Sefaköy, Küçükçekmece ilçelerinin yer altı kablo döşeme işlerini yaptık. 2001 yılında İzmir İller Bankası’ndan aldığımız Ayrancılar İçme Suyu Şehir Şebekesi İnşaatı işini yaptık. 2002 yılında Mahmutbey Su Deposu İsale Hattı’nı yaptık. 2003 yılında Bağcılar Stadı’nı yaptık. Üsküdar İlçesi, Hastaneler Önü E-5 Karayolu Köprülü Kavşak ve Bağlantı Yolları İnşaatı, Asya Bölgesi 2.Kısım Atıksu ve Yağmursuyu Kanal İnşaatı ve Sultanbeyli Belediyesi Sınırları İçerisinde Atıksu ve Yağmursuyu İnşaatı işlerini 2007 yılında bitirip teslim ettik. Genellikle altyapı işleriyle uğraşıyoruz.

MERKEZİ HÜKÜMETTEN FİNANS DESTEĞİ

İnşaat sektöründe altyapı ile ilgili gidişat hakkında neler söylemek istersiniz?

Bundan sonra altyapı inşaatları daha iyi olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin büyük altyapı yatırımları var. Bunu belediyelerin yerel yönetimler imkanı ile yapmasından ziyade merkezi hükümetin finans desteği ile yapması işlerin daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Ben de bir inşaat mühendisi olarak kaliteli yapıların inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum. Mesela 2005 yılında biz bir okul inşa ederken o okulun önünde 1995 yılında yapılmış bir okul vardı. O okulun 1999 yılındaki depremde ağır hasar görmüş olması beni çok üzmüştü. Okul haliyle yıkılıp yeniden yapıldı. Bu gibi yapıların yıkılması ülke ekonomisine büyük zarar vermektedir. Çünkü yıkıldığı zaman toplanan molozlar döküm yerine götürülüyor. Hiçbir şekilde geri dönüşümü de olmuyor. Bunun için kamu kuruluşlarının ihalelerde normal fiyatlara işler vermesini istiyoruz. Gelişmekte olan ülkemize kamu kuruluşlarının sağlayacağı en büyük fayda bu olmalıdır.

METROBÜS ULAŞIMA HUZUR GETİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları İstanbul halkına ne derece faydalı olacaktır?

Öncelikle altyapı inşaatlarının nankör bir iş olduğunu söyleyebilirim. Yaptığınız iş üstünü örttüğünüz için yerin altında kalır ve hiç kıymeti bilinmez. Fakat altyapı inşaatları vatandaşlara bir mağduriyet yaşatmaktadır. Geçmiş dönemlerde plansız yapılan altyapıların tekrar düzenlenmesi vatandaşı da mağdur etmiştir. Bu projeler tamamlandıktan sonra İstanbul halkı huzura kavuşacaktır. Mesela ben Avcılar-Topkapı arası seferler yapan Metrobüs projesine çok sevindim. İnsanların 15 dakikada Avcılar’dan Topkapı’ya gitmesi çok sevindirici bir gelişme. Tabii bunun yanında yemek yerken kırıntılar olduğu gibi, altyapı inşaatları da devam ederken kısa süreli mağduriyetler yaşadık. Çünkü sıkıntı çekmeden refaha ulaşılamaz. İstanbul halkı yatırımlar tamamlandığı zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve emeği geçen müteahhitlere dua edecektir.

YURTDIŞINA AÇILMAK İSTİYORUZ

Emka İnşaat olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Öncelikli hedefimiz altyapı işlerinde daha kaliteli taahhütlere imza atmaktır. Yurtdışına açılmak istiyoruz. Bunun yanında bizim bazı ihalelere beraber girip işler aldığımız ileri biyolojik arıtma tesisleri yapan Passavant Roediger isimli Alman firması ile de ileriye dönük projelerimiz var.

KAMU İHALE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

İhalelerde düşük fiyata verilen işler hakkında neler söylemek istersiniz?

Mesela ihalelerde bir ihaleye 30 tane firma girmektedir. İhale yasalarındaki eksikliklerden dolayı bunu bir fırsat bilen bazı kurumsallaşamamış firmalar düşük fiyatlara işler alıp hem devlete, hem millete, hem de kendine büyük zararlar vermektedir. Bu konuda kamu kuruluşlarında ihale makamlarındaki yetkililere önemli görevler düşüyor. 100 liralık bir işi 50 liraya kimse yapamaz. Böylesine ucuz fiyata verilen işlerin sağlıklı olmayacağını herkesin bildiği gibi kamu kuruluşları da bile bile düşük fiyatlara vermektedir. Bu bence cinayetten farksızdır. Çünkü bir doktor hastasını ameliyat ederken yanlış veya eksik bir müdahale yaptığı zaman hasta masada kalır. Hastane, okul, yol, köprü, iş merkezleri gibi vatandaşlara yönelik yapılan ihalelerde düşük fiyata iş alındığı zaman kaliteden ödün verilecektir. Deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğumuz için Allah korusun bir deprem olduğu zaman bu binaların hasar görmesi, vatandaşların ölmesi büyük bir vebaldir. Bu yüzden ihale sisteminin mutlaka değişmesi gerekiyor.

İSKİ ALKIŞLANMALI

İSKİ’ye yapmış olduğunuz son projeniz hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Sultanbeyli Belediyesi sınırları içerisinde 7-8 km. atıksu kanalı, 43 km. şube bağlantısı kanalı yaptık. Bu proje ile Sultanbeyli halkının evsel atıkları döşediğimiz borularla Paşaköy Arıtma Tesisi’ne gidecektir. Bu gibi projeler İstanbul halkına büyük faydalar sağlamaktadır. Bu konuda da İSKİ’yi alkışlamak gerekir.

İSTANBUL HALKI ÇOK ŞANSLI

Son olarak İstanbul halkına neler söylemek istersiniz?

İstanbul halkı başarılı bir belediye başkanı olduğu için çok şanslıdır. Bazı vatandaşlarımız inşaatlardan dolayı ne kadar isyankar olsa da projeler tamamlandığı zaman İstanbul halkı huzura kavuşacaktır. Bu konuda halkımızın gönlünün rahat olmasını temenni ediyorum.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.