TOKİ Türkiye'nin yarınlarına yatırım yapıyor
Enyap İnşaat Genel Müdürü Vedat MAVUZER, TOKİ’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki sorunlu hastane ve okul ihalelerini üstlenerek Türkiye’nin yarınlarına yatırım yaptığını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize firmanızı tanıtır mısınız?

Enyap İnşaat olarak 18 yıldır inşaat sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Bugüne kadar özel konutlar ve iş merkezleri inşa ettik. Halen devam eden özel işlerimiz var. Son yıllarda yap-sat sektöründeki durgunluktan dolayı TOKİ ihalelerine girerek Mardin Midyat 150 Yataklı Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa Siverek 392 Konut ve Ticaret Merkezi işlerinin ihalelerini aldık. Yap-sat işleriyle uğraşmak yerine taahhüt işleri yapımına ağırlık verdik. İşimizi yaptığımız zaman hak edişimizi alıyoruz.

TOKİ SOSYAL AMAÇLARI OLAN BİR KURULUŞ

TOKİ’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TOKİ sosyal amaçları olan bir kuruluştur. Sadece konut üretimi dışında bugün hastane, okul ve iş merkezleri de inşa eden TOKİ, Türkiye’nin yarınlarına yatırım yaparak Türk halkına çağdaş yaşam imkanları sunmaktadır. Mesela bizim de Mardin’de inşa edeceğimiz devlet hastanesi bölge halkının nüfusuna göre çok fazladır. TOKİ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin de çağdaş yapılara kavuşması için büyük bir çaba sarf ediyor. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de sonuçlanamayan okul ve hastane ihalelerini TOKİ’ye devretmektedir. Böylece yıllardır gerçekleştirilememiş olan yatırım projeleri TOKİ ve benzeri kamu kuruluşları sayesinde gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bugün Doğu Anadolu Bölgesi’nde hastaneler ve okullar iç dekorasyonundan dış dekorasyonuna kadar tamamen İstanbul’daki hastane ve okullar gibi muazzam bir şekilde inşa edilmektedir. Yıllardır yatırım yapılmamış olan Doğu Anadolu Bölgesi’ne bugün birçok yatırım yapılmaktadır ve ihale aşamasında olan birçok yatırım daha bulunmaktadır.

AKDENİZ VE EGE'YE TURİZM YATIRIMI

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Uzun yıllardır inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Bir zamanlar enerji sektöründe de çalışmalarımız oldu. İlerleyen yıllarda Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde otel yatırımı olarak turizm düşünüyoruz. İnşaat sektöründe ise Romanya’da yatırım yapmayı düşünüyoruz. Çünkü Romanya, Avrupa’ya yakınlığıyla ve gelişmekte olan bir ülkedir. Bizim de konut ve hastane tecrübemize dayanarak Romanya’da konut ve devlete ait hastane projeleri yapmayı planlıyoruz. Bilindiği gibi ülkemizde ciddi anlamda konut fazlalığı bulunmaktadır. Yapmış olduğumuz konutları satmakta zorluk yaşıyoruz. Bu da bizi dış piyasalara yönlendirdi. Bana göre Türkiye’de inşaat sektörünün canlanması 2010 yılından önce beklenemez. Olsa bile eskisi kadar canlı olmaz. Şimdilik biz Enyap İnşaat olarak hedeflerimizi böyle belirledik.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.