Müteahhit şantiyede toz yutandır
Eras İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa ERASLAN, 'Müteahhit şantiyede toz yutandır' diyerek müteahhitliğin önemine vurgu yaptı.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

DÜNKÜ HEYECANIMIZI HİÇ KAYBETMEDİK

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Kayseri’li bir işadamıyım. Bugüne kadar 24.000’den fazla konut ürettik ve hak sahiplerine teslim ettik. Şu anda da elimizde 8.000’e yakın konut inşaatları var. Firma olarak turizm şirketimiz, beton santrallerimiz, mıcır ocaklarımız, otellerimiz, benzin istasyonlarımız, dershanemiz ve ileriye yönelik özel okul projemiz var. Bugüne kadar hayır işlerimizi de ihmal etmedik. Rahmetli annemin adına bir Kuran kursu, babamın adına camii ve kendim adına da okul yapıp Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettik. Elimizde şimdi 6 trilyona yakın bir çocuk hastanesi inşaatı var. O hastaneyi de yapıp hayrımıza Erciyes Üniversitesi’ne teslim edeceğiz. 55 yaşındayım, saçlarımız ağardı, yolumuza devam ediyoruz ama dünkü heyecanımızı hiç kaybetmedik. Çünkü bu ülkenin heyecanlı, çalışkan, üretken, vergi ödeyen insanlara şiddetle ihtiyacı var. Birilerinin hesabını yapana değil kendi hesabını yapıp ülkesine faydalı olacak, bayrağına ve milletine bağlı, çalışkan insanlarla ülkemizin sağlam temellere oturacağına inandığımız için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

GECEKONDULAŞMA ÖNLENİYOR

TOKİ için bize neler söylemek istersiniz?

TOKİ için bir şeyler söylemek gerekirse onu da size anlatayım. TOKİ gerçekten güzel yatırımlar yapıyor. Anadolu insanı hızla şehre göçüyor. Bu göç eden insanlara sosyal konut yapıyor. Gecekondulaşmayı önlüyor. Devlet kendi elinde atıl durumda bulunan arazilerini değerlendiriyor. Hiçbir işe yaramayan, şehrin bir köşesinde hazine arazisi diye kimsenin alamadığı araziler ileriye yönelik bir şekilde değerlendirilip devletin bütçesine gelir sağlıyor. Fakat bunlar da bence TOKİ için yeterli değildir. Mesela işçiliği yeterli değildir. TOKİ ihale sisteminde piyasanın durumuna göre hareket etmiyor. Malzeme fiyatlarındaki normal hareketlenmeleri göze alırız ama bu seneki fiyatlarda böylesine bir artış beklemiyorduk. Bu artış meslektaşlarımızı çok zor durumda bıraktı. Bunu da kurumun üst düzey yöneticilerinin gözden geçirmelerini istiyorum. Genel olarak baktığımız zaman yapılan evler ve ileriye yönelik projeler çok güzel. İnsanlar çok ucuz fiyatlara ev sahibi oluyor. Ekonomik durumu yeterli olmayanlar ise kira öder gibi ev sahibi oluyorlar. Gecekonduda bile oturmayı hayal edemeyen insanlar içinde parkı, bahçesi, sosyal donatısı ve altyapısı tamamlanmış evlerde oturuyor. TOKİ’nin bu projesi bence çok doğru bir hizmet diye düşünüyorum.

ÖZVERİLİ İNSANLAR TERCİH EDİLMELİ

Sayın Erarslan yılların vermiş olduğu tecrübelerinizle siz TOKİ başkanı olsanız hem devleti, hem vatandaşı, hem de işadamlarını üzmeyecek şekilde ne gibi önlemler alırsınız?

TOKİ şu anda da bazı sebeplerden dolayı birçok ihaleyi durdurdu. Eylül ayında tekrar bir atağa kalkacağını söyleyenler var. Ben TOKİ başkanı olsam firma seçiminde biraz daha hassas davranırım. Yani A ile B firmasını ayırım yapmayı tercih ederim. Yeterliliği ve belgeleri hazırdır ama ruhu bitmiş meslektaşlarıma ben kendim olsam bile iş vermem. Ankara’da oturanlara iş vermem. Müteahhit dediğiniz şantiyeye gidip toz yutacak. Ankara’da işi alıp bir başkasına devredip de o işten payını alan kişilerden ülkemize fayda gelmez. O kişi müteahhit değil komisyoncudur. Bir şekilde yeterlilik belgesini almış onu da burada anlatmak istemem ama bu benim için çok önemli bir konudur. Bu gibi kişilerin ayrıştırılmasını da istiyorum. Dediğim gibi bu gibi kendini müteahhit zanneden kişiler belgeleriyle ihaleye giriyor, işi alıyor ama işin A’sını yapmamış. Aldığı işi başka bir kişiye devrediyor. Şu kadarı senin, bu kadarı benim diye işi paylaşıyorlar. Yasal olarak da bir sorun yok ama işi alan kişi yüksek kırımlarla iş alındığı için zor durumda kalıyor. Sağlıklı iş yapamıyor ve kabak o kişinin başına patlıyor. Sonra ne oluyor? Sezar’ın hakkı Sezar’a verilmiyor. Oysa bu şekilde olmaması gerekiyor. Mesela ben geçen hafta Aksaray’da tozun toprağın içinde şantiyeleri gezdim. Ayağıma çizmeyi giyip pazar günü demeden, ben bir işadamıyım demeden binaların bodrumundan tutun en üst katlarına kadar gezdim ve işimi takip ettim. Özverili insanların tercih edilmesi gerektiğine inanıyorum. Sayın Başkanımız eğer bunu göz önüne alırsa projemiz doğru adresi bulur diye düşünüyorum.

TOKİ SAYESİNDE ADIMIZI DUYURDUK

Efendim şöyle arkanıza yaslanıp düşündüğünüz zaman uzun yıllar mesleğinizin bir çok zorluklarına göğüs germiş bir müteahhit olarak Türk müteahhitlerini dünya müteahhitleri ile kıyaslarsanız nerdeyiz?

Şimdi meslektaşlarımızın projelerini ve bu olağanüstü başarılarını küçümsemek doğru olmaz. Türk müteahhitleri TOKİ sayesinde büyük bir çıkış yaptı. Bazı meslektaşlarımız dünyada adını duyurmaya başladı. Bunlar gurur verici ve insanın ruhunu okşayan şeylerdir. “Biz de bunu yaparmışız” demeye başladık. Dün ikinci planda olan bir millet olma yolunu aştık. Bugün her alanda, her platformda kendimizi ispatladık. Dünyanın her yerinde Türk bayrağı görebiliyoruz. Bu da yetmez. Daha çok çalışmalıyız. Bu işin sonu yoktur. Olduğumuzla yetinmemeliyiz.

TOKİ PROJELERİ DEVAM ETMELİ

Son olarak işadamı kimliğinizle kamuya mal edilmiş bir kuruluş olan TOKİ hakkında neler söylemek istersiniz?

TOKİ kamuya kazandırılmış bir projedir. Herkesin bu kuruma olumlu bakmasını beklemek de yanlıştır. Birileri eksik bulacak, birileri de siyasi platforma çekmeye çalışacaktır. Bu işin başındaki insanlar projelerine inanıp da yoluna devam ettiği takdirde kimse engel olamaz. Önce siz inanacaksınız. Bu projenin olumsuz yanını düşünmüyorum ama adresi doğru yeri bulmalıdır. Kısacası bu projeler devam etmeli diye düşünüyorum.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.