Türkiye dünyanın en iyi 7. termal merkezidir
Erdilli Termal Hotel Genel Müdürü Ahmet Erdilli, Türkiye’nin dünyanın en iyi 7. termal merkezi olduğunu belirterek termallerin kullanım oranının yüzde 5 ile 10 arasında değiştiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Bize Erdilli Termal Tesisleri'nin özelliklerinden bahseder misiniz?

Erdilli Termal Tesisleri, su mineral içeriği yüksek bir tesistir. Tesisimizdeki mineralli su romatizma, kireçlenme v.b. hastalıklara iyi gelmektedir. Mineralli suyumuzun içinde bulunan minimal radyoaktivitenin hücre yenileyici etkisi var. Bu radyoaktivite sayesinde de tesisimizdeki mineralli su diğer yaygın hastalıklara da iyi geliyor

Türkiye'deki termal turizm hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye termal kaynakları açısından dünyada 7. sırada gelmektedir. Şu anda termallerin kullanım oranı yüzde 5 ila 10 arasındadır. Son yıllarda termal turizmine yönelik bir açılım var ve yatak sayılarında da ciddi artışlar var. Termal sular yüzyıllardır insanlar tarafından sağlık amaçlı kullanılan ve yerin yüzlerce metre altında bulunan sulardır. Termal sular yeryüzüne çıkarken birçok toprak ve kaya parçasını eriterek mineralleri ile birlikte geliyor. Bu minerallerin etkisi ile meydana gelen sıcak sular romatizma, kireçlenme, boyun fıtığı, bel fıtığı v.b. hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Türkiye’de de bu amaçla kurulan birçok tesis var ve hasta olan insanlar tatil yapmak için değil tedavi olmak için kaplıcalara geliyor.

TERMAL ARAZİLERİN ALANLARI GENİŞLETİLMELİ

Termal turizmin yaygınlaşması için devletten beklentileriniz nelerdir?

Termal turizminde önemli olan şifalı suların yeraltından çıkarılmasıdır. Bu konuda da MTA zaten termal su kuyularını bulup ortaya çıkarıyor. Yeryüzüne çıkan termal sular da ihale ile özel sektör firmalarına işletmeye veriliyor. Burada devletin fonksiyonu sadece su kuyularını bulup tetkik etmek ve termalin bulunduğu arazi alanını genişletmektir. Türkiye’de maalesef turizm denince akla ilk gelen yerler Antalya ve Muğla’dır. Turizm demek sadece yaz turizmi anlamına gelmez. Bir yandan turizm potansiyeli genişletilmeye çalışılırken diğer yandan ülkemizin diğer turistik zenginlikleri göz ardı ediliyor. Örneğin; Kars Sarıkamış’taki kar kalitesi İsviçre Davos’taki kar kalitesinden daha iyidir. Kars Sarıkamış bu anlamda turizm için bir hammaddedir. Eğer bu hammadde en iyi şekilde işlenilirse Kars’ta binlerce yataklı bir turizm merkezi doğabilir. Bu termal sular için de geçerlidir. Termal sular Avrupa ekseninde yaygın kullanılıyor. Türkiye’deki termallerin de yurtdışına pazarlanması için çok büyük tesisler yapılması gerekir. Çünkü 3. yaş turizmi dediğimiz sağlık turizmi daha pahalı bir turizmdir. Bu yüzden termal tesisler daha gösterişli olmalıdır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.