TOKİ ranta set çekti, hedef oldu
Evyap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kenan Gümüşboğa, bazı müteahhitler tarafından eleştirilen TOKİ'nin, birilerinin rant gelirlerini engellediği için hedef olduğunu söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

TOKİ SOSYAL ŞEHİRLER İNŞA EDİYOR

TOKİ’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TOKİ’nin konutlarını gören halk artık bilinçlendi. TOKİ çarpık kentleşmeyi önleyerek kentsel dönüşüm çalışmaları ile yeni sosyal şehirler inşa etti. Önceden Türkiye’de inşa edilen konutlarda sadece metrekare ve balkon dikkate alınırdı. Şimdi birçok vatandaş yapılan konutların peyzajını, tünel kalıp sistemini, otoparkını ve sosyal donatılarını soruyor. Sadece bu konuda ele alsak bile TOKİ’nin Türk halkına çağdaş yaşam biçimini öğrettiğini söyleyebiliriz. Eğer TOKİ taşra bölgelerine sosyal konutlar yapmasaydı belki bu devlet arazilerine derme çatma binalar yapılacaktı. Bu yüzden TOKİ ile çalışmak bize onur veriyor. T.C. Başbakanlık’a bağlı olduğu için il ve ilçe belediyeleri, Telekom, doğalgaz ve su idareleri ile hiçbir problem çıkartmadan imar konusunda sonuca ulaşabiliyoruz. Şu anda biz Evyap İnşaat olarak Ankara Keçiören’de 440 Konut, Isparta Merkez’de 240 Konut ve Antalya Sütçüler’de Lise İnşaatları yapıyoruz.

TOKİ BİRİLERİNİN RANT GELİRİNİ ENGELLEDİ

TOKİ’nin çalışmalarını eleştirenlere neler söylemek istersiniz?

TOKİ’nin ekonomiye olan katkıları da inkar edilmemelidir. Ekonominin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün TOKİ ile birlikte harekete geçtiği herkes tarafından bilinmektedir. Son günlerde televizyonlarda yayınlanan TOKİ’nin yaptırdığı konutlarda gösterilen kırıklar ve çatlaklar tamamen art niyetli kişilerin düzmecesidir. TOKİ’den habersiz malzeme kullanmak ve yaptığımız yapının üstünü örtmek imkansızdır. Çünkü TOKİ tüm şantiyelerinde ihale usulü seçtiği müşavir firma bulundurmakta olup buna ilaveten kendi bünyesinde çalıştırmakta olduğu değişik branşlardaki kontrol mühendisleri görevlendirmekte olup yaptığımız bütün imalatları kontrol etmektedir. Özel konut sektörünün bu konuda sıkıntısı olabilir. Çünkü TOKİ birilerinin rant gelirini engelledi ve istikrarlı çalışması ile özel konut üreticilerinin dahi kar marjını düşürdü. Böylelikle 15-20 yılda teslim edilebilen derme çatma kooperatiflerin de sonu geldi. Tünel kalıp sistemiyle her gün bir kat atarak binlerce konutu hak sahiplerine teslim etmek her babayiğidin harcı değildir.

TOKİ DEVLETE OLAN GÜVENİ TAZELEDİ

Düşük fiyata verilen işlerde yaşanan sıkıntılar için neler söylemek istersiniz?

Öncelikle TOKİ ile çalışmak için bilinçli olmak lazım. TOKİ Türkiye’de devlete olan güveni tazeledi. TOKİ’den alınan işlerin kar marjları düşük olduğu için temelden çatıya kadar olan taahhüt ettiğimiz yapının tamamını kendi bünyemizde yapıyoruz. Ancak bu şekilde çalışabilen müteahhitler TOKİ’ye iş yaparken başarılı oluyor. Diğer tarafta iş aldıktan sonra işi taşerona devretme düşüncesinde olan müteahhitler hem piyasaya hem de kuruma zarar veriyor. TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan BAYRAKTAR Bey bile “Bana işini ve hesabını bilen müteahhitler gelsin” diyor. Çünkü kamu ihalelerinde artık eskisi gibi yüksek kar marjı yok. Tamamen Avrupa standartlarında yüzde 8 ve yüzde 12 arasında değişen kar marjları arasında çalışıyoruz. Bu düşük kar marjları ile iş aldığımız için en ufak bir hata yaptığımızda hem kurum hem de firmalar çok büyük zararlara maruz kalıyor.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.