Türkiye kötü dönemde özgüven kazandı
Batman'ın önde gelen işadamlarından olan Fernas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Necat Nasıroğlu; Türkiye'nin ekonomik krizden etkilenmediğini, İktidarın dik durmasının krizin teğet geçmesine sebep olduğunu belirterek, 'İşadamları ve hükümetimiz ekonomik krizde daha fazla özgüven kazandı' dedi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

1982 yılında Fernas İnşaat’ı kurduk. O günden bu güne kadar da çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşaat sektörünün yanı sıra biri Batman’da, biri Ankara’da olmak üzere 2 tane alçı fabrikamız var. Bu sene alçı plaka üretimi de yapmaya başlayacağız. Şimdi Çinli’ler montajını yapıyor. 15-20 gün sonra üretime geçeceğiz. Batman’da çimento değirmenimiz var. Hem kendi işimize çimento üretiyoruz, hem de piyasaya fazlasını satıyoruz. Şanlıurfa’da SUBOR isimli CTB boru fabrikasına ortağız. Diyarbakır Gaz Dağıtım işini yapıyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yol yapım, sulama ve baraj inşaatlarımız var. Şu anda yapacağımız 3 tane barajımız var. Birinin inşaatı başladı. Diğer barajların inşaatına başlamadık. Almanya ve Hindistan’da işlerimiz var. Muğla Bodrum’da Yunanlılarla ortak olduğumuz bir otelimiz var. Hem Türkiye’de, hem de yurtdışında çalışmalarımız devam ediyor.

HÜKÜMET TÜRK İŞADAMLARINI DÜNYA İLE TANIŞTIRDI

Bir işadamı olarak Türk ekonomisini nasıl görüyorsunuz?

Başbakanımız birçok yurtdışı gezisinde işadamlarını beraberinde götürdü. İşadamlarını dünya ile tanıştırdı. Dünyanın en büyük işadamları Türkiye’ye geldiler. Esas değişim bu oldu. Türk işadamları Başbakanımız sayesinde özgüven kazandı. Yemen’den Sibirya’ya kadar dünyanın birçok ülkesinde Türk işadamları çalışıyor. Türkiye’ye milli gelir sağlamaya çalışıyorlar. Hızla globalleşen dünyaya Türkiye de hızlı bir şekilde ayak uydurdu. Rahmetli Turgut Özal’ın başlattığı değişim hareketleri bugün Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in de çabaları ile belirli bir safhaya geldi. Türkiye, Turgut Özal döneminde telefon, televizyon ve internet ile tanıştı. Rahmetli Turgut Özal Bey’den sonra gelen Süleyman Demirel bu değişimi hızlandıramadı. Özellikle koalisyon hükümeti zamanında ülkenin işleri kötü gitti. Şimdiki hükümet iyi çalışıyor. Sistemi oturtmaya çalışıyorlar. İnşallah başarırlar. Bana göre Abdullah Gül Bey, Recep Tayyip Erdoğan Bey ve Bülent Arınç Bey iyi bir ekip oluşturdular. Türkiye şu anda emin ellerdedir.

ARAP ÜLKELERİNİN TÜRKİYE’YE OLAN GÜVENİ ARTTI

Dünyada yaşanan global krizin Türkiye’ye yansıyan etkisini bize anlatabilir misiniz?

Türkiye krizden etkilenmedi. Türkiye, özgüvenini daha da pekiştirdi. Türkiye küçük bir ülke değil. Türkiye gerçekten büyük bir ülkedir. İktidarın dik durması krizin teğet geçmesine ve bu sağlam duruş sayesinde dış ülkelerin ülkemize bakış açısı değişti ve güvenleri arttı. Şu an Türkiye hemen hemen en güvenli ülke haline geldi. Özellikle bu ekonomik krizde Türkiye’de bankalar batmadı, çok sayıda firma da iflas etmedi. Sadece bazı firmalarda biraz sendeleme oldu. Hesabını kitabını bilmeyen özel sektör mensupları, hesapsız kitapsız işlere girince sıkıntı yaşadılar. Hesabına kitabına dikkat eden firmaların çoğunun durumları iyidir. Herkes en azından yaptığının karşılığını alabiliyor. Özellikle inşaat sektörünün bu konuda bir sıkıntısı yok. Taahhüt sektöründeki hak ediş istihkakları aynı gün içerisinde ödeniyor. Sadece bazı kuruluşlarda 2-3 gün gecikme oluyor. İşadamları ve hükümetimiz ekonomik krizde daha fazla özgüven kazandı. Bu özgüvenden dolayı Arap ülkelerinin de Türkiye’ye olan güveni arttı. Bence Körfez sermayesi ülkemize gelecek ve ülkemizde büyük yatırımlar yapılacak.

TÜRKİYE’NİN İLK DUBLE YOLLARINI BİZ YAPTIK

Bugüne kadar yapmış olduğunuz Karayolu projelerinizden de bahseder misiniz?

AK Parti hükümete gelmeden önce Karayolları’nın şu anda devam eden duble yollarından ilk başlandığı dönemde bizim de inşaatını yapmaya çalıştığımız Denizli-Horzum arası bir duble yol projemiz vardı. Açılışını Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey yaptı. Çok kısa bir sürede geceli-gündüzlü çalışarak o yolu bitirdik. Gerçekten Denizli’den Menderes çayına kadar giden yolda çok kazalar oluyordu. Türkiye’nin ilk duble yollarının yapımına biz başladık. Çanakkale-Çan yolu, Harmancık-Dursunbey yolu, Koçhisar-Aksaray-Ulukışla arası yolu, Trabzon-Maçka yolu devam eden işlerimiz arasındadır. Koçhisar-Aksaray-Ulukışla yolundaki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu an 2 tane plentimiz orada çalışıyor. Geçen sene son zamanda bir tanesini kurduk. Bu sene ikincisini kurduk. Alt temel, temel, bitümlü sıcak kaplaması ile beraber yolu bitireceğiz. Koçhisar-Aksaray-Ulukışla yolu Türkiye karayolunun ana arterlerinden biridir.

‘BUNUNLA YETİNMEYECEKLER, DEVAM EDECEKLER’

Acil Eylem Planı amacına ulaşıyor mu?

Benim gördüğüm kadarıyla yollara en fazla önem veren bir hükümet var. Duble yolların başlaması ile 15.000 km yol yapılması hedeflenmişti. Hızla bu hedefe ulaşılmaya çalışılıyor. Geçenlerde Recep Tayyip Erdoğan Bey, ‘Bununla yetinmeyecekler. Devam edecekler’ dedi. Tabii ki bu da bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı görerek büyük adımlar attılar. Ben Karayolları’nın bunu başaracağına inanıyorum ve güveniyorum. Devlet özellikle ekonomik kriz dönemi olmasına rağmen Ulaştırma Bakanlığı nezdinde milyarlarca dolar değerinde Karayolları ve Demiryolları yatırımları ile hem turizme, hem ticarete hem de ulaşıma büyük katkılar sağlıyor. Acil Eylem Planı ile Cumhuriyet tarihinde ilk defa 9.000 km. duble yol hizmete açılmıştır. Ayrıca Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in çok sevdiğim bir yönü var. Önce söz veriyor, ondan sonra o sözünü yerine getirmek için tüm ekibini ve devlet imkanlarını seferber ediyor. Karayoları’nda, demiryollarında, hava limanlarında ve TOKİ’de olduğu gibi. Bu da Başbakanımıza ayrı bir şahsiyet, liderlik vasfı kazandırıyor ve bu yüzden Başbakanımızı tebrik ediyorum.

MÜTEAHHİTLERE PUANLAMA SİSTEMİ UYGULANIYOR

Kamu ihale sistemi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Önceden yeterliliği olan da, olmayan da kamu ihalelerine girebiliyordu. Şu anda yeni düzenlemeler var. Müteahhitlere puanlama sistemi, ağırlaştırılmış kriterler uygulanıyor. Eğer bu uygulama hakkıyla sürdürülürse artık işleri yarım kalmayacak, işadamları zarar etmeyecek ve kamu kuruluşları zor durumda kalmayacak. Bu kriterler uygulandığı takdirde devlet istediği hizmeti hem zamanında hem de istediği kalitede alacaktır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.