TOKİ inşaat kalitesi yüksek kentsel alanlar yaratılmasına öncülük etmektedir
Fiba Gayrimenkul İnşaat ve Yatırımlar Genel Müdürü Özkan BOYAR, TOKİ'nin inşaat kalitesi yüksek kentsel alanlar inşa ettiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Fiba Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı kimdir?

Firmamızın Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüsnü ÖZYEĞİN’dir.

Fiba Gayrimenkul kaç yılında kuruldu, bugüne kadar neler yaptı? Faaliyet alanları nelerdir?

Fiba Holding kuruluşu olan Fiba Gayrimenkul Geliştirme İnşaat ve Yatırım A.Ş. 1999 yılında, verimli ve nakde çevrilebilir gayrimenkullerden oluşan, cazip ve dengeli bir yatırım portföyü oluşturmak amacıyla kuruldu. 2005 yılında başladığımız 144 daireden oluşan Çekmeköy Fibalife Rahat Yaşam Evleri Projemiz’ de konutların %98’i kısa süre içinde satıldı. Çekmeköy’de elde ettiğimiz bu başarıdan sonra, TOKİ Kaynak Geliştirme kapsamında ihalesini aldığımız Bahçeşehir IV. Bölge’ deki Fibaline projemize başladık.

Fiba Gayrimenkul ’ ün gelecekteki hedefleri nelerdir?

Fiba Gayrimenkul, gerçekleştirdiği projelerde doğru ve etkin proje yönetimi yaklaşımını gözetmeyi, şeffaf yapısı, profesyonel kadrosu ve portföy çeşitliliği ile gayrimenkul sektöründe sürekliliği hedeflemektedir. Fiba Gayrimenkul olarak, ulaşımı kolay, altyapısı hazır, şehrin planlı gelişme akslarına verdiğimiz önem doğrultusunda, konut projelerine yönelik portföy edinme çalışmalarımız devam etmektedir.

Fiba Gayrimenkul ’ ün Toplu Konut İdaresi’nin başlatmış olduğu konut projesinin inşaat sektörüne neler kazandırdığı hakkındaki görüşleri nelerdir?

İstanbul'un gözde yerleşim bölgelerinden Bahçeşehir’de, Fiba Gayrimenkul' un TOKİ Kaynak Geliştirme kapsamında ihalesini alarak, Bahçeşehir 4. Bölge' de yapılandırdığı Fibaline’dan bahsederek; Toplu Konut İdaresi’nin, Fiba Gayrimenkul ile kazandırdıklarını özetlemiş oluruz. Özellikle farklı mimari tarzı ile dikkat çeken Fibaline, 25.000 m² alan üzerinde kurulmaktadır. Projemiz, Fibaline Bahçe, Fibaline Kule, Fibaline Villa olmak üzere 3 farklı bölüm olarak tasarlandı. 1+ 1’den 4+1’e kadar farklı seçenekleri içerisinde bulunduran Fibaline, toplam 356 daireden oluşuyor. Projenin 19.000 m²’lik bölümü yeşil alanlara ve sosyal mekanlara ayrıldı. Yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, SPA, fitness center, açık ve kapalı yüzme havuzları projedeki önemli ayrıcalıklardır. Dairelerin büyüklükleri 51 m² ile 183 m² arasında değişiyor. Dairelerimizde net ile brüt metrekare arasındaki fark minimum düzeydedir. Bu sayede Fibaline sakinleri hem geniş ve kullanışlı bir yaşam alanına hem de kârlı bir yatırıma sahip olacaklar.

TOKİ MARKASI GÜVEN VERİYOR

Fiba Gayrimenkul ’ ün tecrübeleri ışığında toplu konut projesinin Türk halkına neler kazandıracağı ve kurumun başarısı hakkındaki düşünceleri ve görüşleri nelerdir?

Toplu Konut İdaresi, gelir paylaşımı esasına dayalı olarak yaptığı ihaleler ile şehrin prestijli bölgelerinde yer alan, idareye ait arsalar üzerinde geliştirilen projeler ile kamuya gelir yarattığı gibi, planlı, denetlenmiş, standardı ve inşaat kalitesi yüksek kentsel alanlar yaratılmasına öncülük etmektedir. TOKİ’nin hasılat paylaşımı ihalelerinden elde ettiği gelir, kentsel dönüşüm projeleri ve alt gelir grubuna yönelik konut ihtiyacının giderilmesi amacıyla kamu yatırımına dönüşmektedir. Hem iyi birer yatırım fırsatı hem de yüksek standartta bir yaşam imkanı sunan bu projeler TOKİ markasının da vermiş olduğu güven ile oldukça talep görmektedir. Fiba Gayrimenkul olarak, TOKİ işbirliği ile gerçekleştireceğimiz Bahçeşehir projemizin de aynı ilgiyi göreceğine ve Bahçeşehir’de yaratacağı katma değerin büyük olacağına inanıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ HIZLANDIRILMALI

Toplu Konut İdaresi’nin bundan sonraki çalışmaları ve projeleri hakkında tecrübeleriniz ışığında neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizde yaşanan hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşmeye bağlı olarak yaşanan kentleşme sorunlarının çözülmesi ilkesi ile kurulan Toplu Konut İdaresi, özellikle dar gelirli vatandaşlarımıza konut edindirme ve gecekondulaşmayı önleme konusunda önemli bir misyonu üstlenmektedir. Ülkemizin hemen her bölgesinde yaptığı alt gelir grubuna yönelik uygun taksitli konut projeleri ile, bu kesimin konut ihtiyacını karşılama yönündeki eksikliği gidermektedir. Diğer taraftan, belediyeler, ilgili kamu kurumları ve üniversiteler ile yaptığı işbirliği ile kentsel dönüşüm projelerine hız vererek, planlı kentleşme ve gecekondu sorununun çözümüne önemli katkılar sağlamaktadır. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, gecekondu ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu ve deprem riski taşıyan alanlarda yer alacak bu projelerde, özel sektör gayrimenkul geliştirici firmalarının da aktif rol alması beklenmektedir. Toplu Konut İdaresi’nin gerek hasılat paylaşımı ihaleleri ile gerçekleşecek prestijli konut projeleri, gerekse alt gelir ve kentsel dönüşüme yönelik projeleri ile ülkemizdeki kaliteli, sağlam, gerekli sosyal donatılara sahip modern kentleşme yönünde başarılı çalışmalarının devam edeceğine inanıyoruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.