Türkiye'de müteahhitlik yapan da var müteahhitçilik yapan da
Genç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin GENÇ, Türkiye'de iş ehliyeti olmayan müteahhitlerin sektöre zarar verdiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

ÇOĞU İFLASIN EŞİĞİNDE

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Genç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin GENÇ. 1948 Diyarbakır doğumluyum. Lise mezunuyum ve 1976 yılından bu yana müteahhitlik yapıyorum. Müteahhitlik baba mesleğimdir. Genellikle altyapı işleriyle uğraşıyoruz. Geçmiş dönemlerde üstyapı işlerimiz olmuştur. 2006 yılında Kütahya-Simav-Demirci 1. Kısım Karayolu işimizi bitirdik. Şu anda ise İzmir-Manisa ve Polatlı-Haymana karayolu işlerimiz devam etmektedir. Bu işlerimizi de 2007 yılı sonunda alnımızın akıyla bitirip teslim edeceğiz. 2000 yılından sonra yeni ihale yasasından dolayı inşaat sektörü büyük bir ivme gösterdi. Ben yeni ihale yasasında da bazı eksiklikler olduğunu düşünüyorum ve bu eksiklikler giderilmediği takdirde inşaat sektörü yavaşlayabilir. Ülkemizde müteahhitlik yapan da var, müteahhitçilik yapan da var. Müteahhitlik yapan insanların çoğunun bir şirket politikası, makine parkı ve teknik ekibi vardır. Bunlar küçümsenecek nitelikler değildir. Fakat müteahhitçilik yapan insanlar bu gibi niteliklere değer vermedikleri için altında araba, elinde çanta ile müteahhitlik yaptığını zannederler. Bu ihale yasasındaki bazı eksikliklerden kaynaklanıyor. İhale yasasındaki eksikliler yüzünden müteahhitçilik yapan insanlar ihalelere girip iş alabiliyor. Bugün TOKİ’ye iş yapan müteahhitlerin bile %60’ı ihalelerde düşük tenzilatlarla iş aldıkları için iflasın eşiğine gelmişlerdir. Bunda ne o müteahhitlerin, ne de TOKİ’nin hiçbir suçu yoktur. Buradaki sorunlar kendini müteahhit zanneden insanların sağdan soldan 3-5 tane belge temin edip ihalelere girerek düşük fiyatlara iş almalarından kaynaklanmaktadır. Bunu kabullenemeyen müteahhit arkadaşlarımız da işler sırf o insanlara gitmesin diye o insanların attıkları fiyatları atıp iş almak mecburiyetinde kalıyorlar. Peki bu insanlar nasıl bu kadar cüretkar olabiliyor ve neye güvenerek böyle bir şey yapıyorlar? Bu insanlar ihale yasasına güveniyorlar ve ihale yasasındaki tavizlerden faydalanıyorlar. 1990’lı yıllarda ihalelerde ortalama fiyatlara işler verilirdi. Düşük fiyata değil de ortalama fiyat veren müteahhidin fiyatı alınıp daha sonra kurum tarafından değerlendirilip o iş müteahhide verilirdi. Sonraki yıllarda bu kural değişti. Şimdi ise yeni ihale yasamıza göre siz de veya yoldan geçen bir insan da müteahhitlik yapabilir. Bu da zamanla müteahhitlik sıfatını bitirecektir.

TÜRK MÜTEAHHİTLERİ KENDİNİ İSPATLADI

Peki ihale yasasındaki sorunlar çözüldüğü zaman Türk müteahhitleri neler yapabilir?

Türk müteahhitleri deminde bahsettiğim bu karamsar durumlarda bile son 30-35 yıl içerisinde hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyük başarılara imza atmışlardır. Bu başarılar küçümsenemez ve tartışılamaz. 1950 yılında biz Avrupa’dan ve Amerika’dan müteahhit getiriyorduk. O günleri ne çabuk unuttuk. Hatta Adana Keman Barajı’nı yabancı müteahhitler yaptığı için yabancı müteahhitleri öve öve bitiremezlerdi. Daha sonra o projeden daha büyük bir proje olan GAP projesini Türk müteahhitleri yapmıştır. Türk müteahhitleri gerek bilgi gerek teknik bakımdan kendilerini ispatlamışlardır. İhale yasasındaki bazı eksiklikler de giderildiği zaman ben daha da büyük işler başaracağımıza inanıyorum.

İHALE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

O zaman devletin ekonomisini belirli bir düzeyde tutması için inşaat sektörü ve bu sektöre bağlı bazı meslek gruplarını desteklemesi lazım. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yine laf dönüp dolaşıp ihale yasasına gelmektedir. Bu konuyu Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN da biliyor. Belediyecilikten geldiği için bu konuya vakıf birisidir. Hatta ihale yasasını birkaç kez değiştirmek istemiştir ama bizim bilinen veya bilinmeyen medyamız ve işinin ehli olmayan bazı köşe yazarlarımız ihale yasasının aleyhinde konuşmaya başladılar. Bu yüzden Sayın Başbakanımız konuya biraz soğuk durmaktadır. Ben Sayın Başbakanımızın ihale sistemi için söylediği sözleri sonuna kadar destekliyorum. Başbakanımız bu konuda; “Bu işlerde fiyatlar çok kırılıyor. Böyle olduğu zaman müteahhit ya demirden ya da çimentodan çalacaktır. Başka ne yapabilir ki?” demektedir. Çok doğru söylüyor. İnşallah Sayın Başbakanımız bu konuyu güncel bir şekilde çözecektir.

TÜRK HALKI YATIRIMLARI DESTEKLEMELİ

Son olarak Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Ülke olarak dikkat ederseniz 50 yılda nereden nereye gelmişiz. Bunu göz ardı etmemeliyiz. Önceki yıllarda yabancı ülkelerden müteahhit getiriyorduk. Yol ve konut işlerimizi yabancı müteahhitler yapıyordu. Şimdi ise biz yapıyoruz. Türkiye’nin her yerinde yol, konut, fabrika ve baraj inşaatları görebilirsiniz. Bundan 50 yıl önce ülkemizde bırakın inşaat malzemelerini toplu iğne bile yoktu. Her şeyi dışarıdan getiriyorduk. Babam da müteahhit olduğu için biz de bu sektörün önceki yıllarda çok sıkıntısını çektik. Bir çiviyi bile aynı işte defalarca kullanıyorduk. Bugünlere kolay gelmedik. Şu anki değerimizi bilelim ve ülkemize sahip çıkalım. O yüzden Türk halkının devletimizin yaptığı bu projeleri desteklemesini istiyorum. Bu vatan, millet ve bayrak hepimizindir. Başkasının değildir.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.