TOKİ herkesi ev sahibi yapacak
Güneş Konut Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ÖZDEMİR, TOKİ sayesinde yıllarca ev sahibi olma özlemini çeken insanların devletin de desteği ile kira öder gibi ev sahibi olduklarını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Malatya Doğanşehir doğumluyum. 26 yıl devlet memurluğu yaptım. Emekli olduktan sonra inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başladık. Çerkezköy’de 120 konutluk bir site yapıp sahiplerine teslim ettik. Şu anda da Bilecik’te ihalesini TOKİ’den aldığımız 192 konutluk işimizle uğraşıyoruz. Genellikle üstyapı işleriyle uğraşıyoruz.

PRENSİBİMİZ DÜRÜSTLÜK

Güneş Konut olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Güneş Konut olarak hedefimiz; çalışma çıtamızı belirli bir doğrultuda tutarak, şirket ortaklarımızla birlikte işimizin başında olmak ve önümüzdeki yıllarda da Türk halkına faydalı olabilecek projelere imza atmaktır. Bu konuda dürüstlüğü bir prensip edinerek yolumuza devam edeceğiz. Dürüst olan insana Allah da yardım eder. Allah’ın yardımını alan kul da yoluna devam eder.

EN GEÇ İKİ YILDA TESLİM

Halkın TOKİ’ye olan güvenini pekiştirmek için neler söylemek istersiniz?

TOKİ dendiği zaman insanların aklına devlet güvencesi geliyor. Bu hususta TOKİ Başkanı Erdoğan BAYRAKTAR Bey`in disiplinli ve kararlı çalışması halkın ve müteahhitlerin güvenini kazanmıştır. TOKİ’nin markalaşmasında TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan BAYRAKTAR Bey’in insanüstü gayreti takdire şayandır. Yıllarca ev sahibi olma özlemini çeken insanlar devletin de desteği ile kira öder gibi ev sahibi oluyor. Bizim devlet memurluğu yaptığımız yıllarda kooperatifler vardı. Ben devlet memurluğunda işe başlayıp da kooperatife üye olan insanların emekli olduktan sonra bile dairesini alamadığını gördüm. Kooperatiflerde yıllarca bilinçsiz yapılanma, yönetim değişikliği gibi sebeplerden dolayı yapılan kooperatif evleri ölü fiyatına başkalarına satılırdı ve olan yıllardır ev sahibi olmak için para ödeyen insanlara olurdu. Yani fakir evi yapar, zengin çatısını koyardı. TOKİ ise insanların gelir düzeyine göre 300-400 YTL’den başlayan taksitlerle insanları kira öder gibi ev sahibi yapıyor. Daireler de 2 senede hak sahiplerine teslim edildiği için insanlarda bir güven oluşuyor ve bu güven günden güne halk arasında büyüyor. İlerleyen dönemlerde TOKİ herkesi ev yapacak. Çünkü TOKİ’nin konut taksitlerinde faiz artışı yüksek değil. Genellikle yapılan konutlarda sert zeminler tercih edilmekte ve depreme dayanıklı tünel kalıp sistemi kullanılmaktadır. Bununla beraber devletin elinde bir işe yaramayan hazine arazileri değer kazanıyor. Gecekondu ve çarpık kentleşme önlenmiş oluyor.

TOKİ İLE SIKINTIMIZ YOK

TOKİ’nin kendisine iş yapan müteahhitlerine yaklaşımı nasıl?

Biz şu ana kadar TOKİ ile bir sıkıntı yaşamadık. Bu konuda müteahhit arkadaşlarıma ihalelere girdiklerinde hesaplarını güzel yaptırmalarını, altından kalkabilecekleri fiyatları vermelerini tavsiye ederim. Fiyatlar düzgün olduğu zaman iş bittiğinde sıkıntı yaşanmaz. Biz şu an bu şekilde çalışmaktayız. Hakedişlerimizi yaptıktan 1-2 hafta sonra TOKİ’den ödemelerimizi alıp tedarikçi firmalara ödemelerimizi yapıyoruz ve hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Bilecik’teki işimiz şu an % 60 seviyesindedir. 2008 yılı Ağustos ayında inşallah sorunsuz bir şekilde konutları hak sahiplerine teslim edeceğiz.

MÜTEAHHİTLER DÜRÜST OLMALI

Müteahhitlik hakkında neler söylemek istersiniz ve müteahhit nasıl olmalıdır?

Müteahhit olmak için öncelikle dürüst ve işinin ehli olmak gerekir. Müteahhit arkadaşlarımızın bir işi yaparken her zaman o işin başında olmaları lazım. Personelini, yaptığı alışverişlerini başından sonuna kadar takip etmelidir. Müteahhit; mühendisine, şantiye şefine güvenerek masasında oturmamalıdır. Hakedişten hakedişe müteahhit olunmaz. Çünkü müteahhit piyasayı tanımalı, yenilikleri takip etmeli ve buna göre ihalelerde fiyat vermelidir.

KİPTAŞ MÜTEAHHİTLERE ÇAĞDAŞ KONUT YAPMAYI ÖĞRETTİ

İstanbul’da yaşayan bir işadamı olarak KİPTAŞ’ın çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz?

KİPTAŞ, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde gecekondu ve çarpık kentleşmeyi önlemek adına hayata geçirdiği bir kamu kuruluşudur. KİPTAŞ bu konuda büyük başarılara imza attı. İstanbul halkına çağdaş konutlarda yaşamayı, müteahhitlere de çağdaş konut yapmayı öğretti. Bu konuda İstanbul halkı KİPTAŞ Genel Müdürü Sayın İsmet YILDIRIM Bey’i takdir etmelidir. Halkın KİPTAŞ konutlarına yoğun ilgisinden anlaşılıyor ki halk artık çağdaş konutlarda çağdaş yaşam düzeyinde hayatını devam ettirmek istiyor. Yakın bir zamana kadar tarladan bir farkı olmayan Başakşehir’i başlı başına bir şehir yaparak belediye olmasına katkı sağladı. 2009 yılındaki yerel seçimlerde de Başakşehir başlı başına bir belediye olacaktır.

Son olarak Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Halkımızın gelir düzeyine göre güvence altında konut sahibi olabileceği TOKİ ve KİPTAŞ’ı tercih etmesini tavsiye ederim. Çünkü konut alımında güvence en önemli unsurdur. Halkımızın bu unsura özellikle dikkat etmelerini isterim.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.