Yarınımız bugünümüzden çok daha güzel olacaktır
Güneştekin İnşaat Proje Müdürü Murat GÜNEŞTEKİN, TOKİ'nin çalışmalarını takdir ettiklerini belirterek Türk halkını güzel günler beklediğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Murat GÜNEŞTEKİN. İnşaat mühendisiyim. İnşaat sektöründe 22 yılllık, firma olarak ise 13 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Biz bir aile şirketiyiz. Daha önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na, İller Bankası’na, PTT ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne işler yaptık. TOKİ ile ilk defa çalışıyoruz. Şu anda Eskişehir Merkez Odunpazarı Vadikent 3. Etap’ta 368 konutluk işimizle uğraşıyoruz. Bu işimizi de 22 Ekim 2006 tarihinde teslim edeceğiz.

TOKİ OKUL GİBİ

TOKİ’nin projelerinden bir inşaat mühendisi olarak neler beklersiniz?

TOKİ Sayın Başbakanımızın lobisel anlamda ileri sürdüğü bir projedir. TOKİ konutlarını 3 değişik şekilde yaptırıyor. Bunlar; alt gelir, orta gelir ve üst gelir gruplarına yapılan evlerdir. TOKİ genelde orta gelir ve üst gelir grubuna yönelik konutlar yaptı. İleride ise alt gelir grubuna da yönelik konutlar yapacağını ümit ediyoruz ve bekliyoruz. TOKİ kısa sürede büyük işler başardı. TOKİ’nin yaptığı işleri şahsen takdir ediyorum. Ben TOKİ’yi adeta bir okul gibi görüyorum. Bugüne kadar bilmediğimiz şeyleri, görmediğimiz malzemeleri yeniliklerle beraber TOKİ sayesinde pratik yaparak öğreniyoruz. Bizim için büyük bir tecrübe ve zaman kazancı oluyor. Çünkü işlerimizi zamanında teslim etmenin gururunu yaşıyoruz.

TOKİ PROJELERİ DEVLET TAAHHÜTÜ

Sayın Güneştekin, mesela TOKİ’ye iş yapan bir müteahhit zor durumda kaldı ve işini yarım bıraktı. Böyle bir durumda telaşa kapılan Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Türk halkının böyle bir durumda telaşa kapılmasına hiç gerek yok. Yıllar önce yapılan kooperatif konutlarını Türk halkı çok iyi bilir. Konutlar yapılmazdı. Teslim edilmezdi ve kimse parasını geri alamazdı. Binlerce insan büyük vaatlerle kandırılıp, dolandırılırdı. Bu ahlaksız insanlar kaçıp gittiği zaman da kimse bir şey yapamazdı. Çünkü bir güvence yoktu. Ama TOKİ için durum böyle değildir. TOKİ’den iş alan bir müteahhit işinin yapabildiği kadarını yapar, yapamazsa çeker gider. O işi alnının akıyla tamamlayacak yüzlerce müteahhit vardır. Bu yapılan projeler TOKİ’nin taahhüdüdür ve Türk halkının bu konuda tek muhatabı da devlettir.

UYGULAMA PROJELERİ ÖNCEDEN HAZIRLANMALI

TOKİ’nin daha başarılı olması için neler tavsiye edersiniz?

TOKİ’nin projeleri çok iyi olduğu için yapılan ve yapılacak konut sayısı çoktur. Toplu Konut İdaresi’nin Genel Merkezi’ne gittiğiniz zaman harıl harıl çalışan insanlarla karşılaşabilirsiniz. O kadar çok proje var ki yetiştiremiyorlar. TOKİ’nin uygulama projeleri olmadan kaba projelerle işe başlaması ise bazı sakıncalar doğurabiliyor. Bu projelerin daha başarılı olması için uygulama projelerinin mutlaka önceden hazırlanıp daha sonra tasdik edilip müteahhide uygulatılması gerekiyor. Yani yapılacak konutların iklim şartlarına da uygun olması gerekir. Bugün Türkiye’nin hemen hemen her ilçesinde tek tip konutlar yapılıyor. Bence bölgelerin iklim ve nüfus şartlarına göre konutlar yapılması gerekir. TOKİ eğer bu konuda titiz davranırsa bu projenin daha başarılı olacağına inanıyorum.

TOKİ ENGEL TANIMAZ

Demir ve çimento fiyatlarının aşırı bir şekilde yükselmesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Demir ve çimentonun üretimi ülkemizde yapılmasına rağmen bazı kendini bilmez fırsatçılar bu malzemelerini bizim ülkemizde satacaklarına yurtdışına ucuz fiyatlara ihraç etmeye başladılar. Bu da bence vatan hainliğinden başka bir şey değildir. TOKİ bu projelere başlarken işin bu kısmını belki tahmin edememişti ve fiyatların bu şekilde artacağını da bilemezdi. Sayın Başkanımız Erdoğan BAYRAKTAR; “Gerekirse demir ve çimento fabrikaları kurarız, müteahhitlerimize veririz” dedikten sonra demir fiyatları düşmeye başladı. Başkanımızın bu açıklaması birileri için gözdağı oldu. TOKİ anahtar teslimi sözü verip teslim edeceği taahhütlerinde hiçbir engel tanımaz. TOKİ bir devlet kuruluşudur. Nihayet bunu birileri anladı.

MESLEK LİSELERİNE ÖNEM VERİLMELİ

Ülkemizde büyük bir kalifiye eleman sıkıntısı var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bu sorduğunuz soru biraz siyasi oldu. Meslek liseleri engellendiği için mezun olan öğrenciler staj yapacak ikinci bir öğrenim göremiyorlar. Yani işin teorisini öğreniyorlar ama pratikte ileriye gidemiyorlar. Biz de bu konuda büyük sıkıntılar çekiyoruz. Açıkçası ara eleman bulmakta güçlük çekiyoruz. Bu sorun sadece inşaat sektöründe değil tüm sektörlerde aynıdır. Hatta bunu ülkemizdeki büyük holdingler bile itiraf etmeye başladı. Devletimizin bu konuyu da göz önüne almasını istiyoruz.

TOKİ BÜYÜK İŞLER BAŞARDI

Son olarak TOKİ hakkında Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Son 3 yıl içerisinde TOKİ gerçekten büyük başarılara imza attı. Kısa sürede yapılan bu projeleri Cumhuriyet tarihimizde yapılan projelerle karşılaştırırsak ne kadar ilerlediğimizi daha iyi anlarız. Bu projeler Allah’ın izniyle daha güzel yerlere gelecektir ve arkasında Sayın Başbakanımız gibi sözüne güvenilir bir insan olduktan sonra endişelenmeye gerek yoktur. Halkımızın da bu konuda hiçbir endişesi olmasın. Yarınımız bugünümüzden çok daha güzel olacaktır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.