Beraberlikler başarıya, başarılar zirveye ulaştırır
Hektaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim EKŞİ, Hektaş İnşaat'ın başarılarını ve hedeflerini anlattı.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

1958 yılında şu an onursal başkanımız olan Hakkı Ekşi tarafından kurulan şahsi firma 26 yılda hiçte küçümsenmeyecek başarılı işlere imza atmış, tecrübeli kadrosu ile 1984 yılında aile grubumuzun ilk firması olan Hektaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş'yi ( Hakkı Ekşi Ticaret Anonim Şirketi ) kurduk. Bu tarihten sonra da Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde Edirne'den Kars'a kadar sayısız şantiyemizle çalışmalarımız oldu. Bayındırlık Bakanlığı Hizmet Binası, Kars Merkez'de 180 daireli polis lojmanları vs. 1993 yılında ise Bayındırlık Bakanlığı'nın yaptırdığı Kayseri Merkez Hükümet Konağı ve yine Bayındırlık Bakanlığı'nın Kayseri ilindeki Erciyes Dinlenme Tesisi’ni de alnımızın akıyla tamamladık.

Ülkemizde, insana yatırım yapmanın yegane şartı da eğitimle olacağına inandığımız için Hektaş Eğitim firması olarak Özel Çamlıca Koleji Eğitim Kurumları'nı kurduk. Çamlıca'daki kolejimizde 2005-2006 Eğitim ve Öğretim yılına anasınıfı ve ilköğretim bölümlerini açarak başladık. Şu an ortaöğretim bölümünü açmak için uğraşıyoruz. İlerde de hedefimiz üniversite bölümünü kurmaktır. Hektaş Enerji firmamız ile de enerji ihalelerine giriyoruz. Yaklaşık 10 yıldır doğalgaz sektörüne de devam ediyoruz. İstanbul'da yaklaşık 2.000 km doğalgaz boru hattı döşedik. Aynı zamanda 2005 yılında da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZGAZ'dan yaklaşık 260 km uzunluğundaki işimizi 5 ay gibi kısa zamanda bitirdik. Bu da doğalgazda rekor bir başarıdır. Türkiye'nin enerji ihalelerinde yabancı firmaların yanında yerli firmalarımızın da daha fazla tecrübe kazanması açısından yer almasını istiyoruz. Bunun için biz ortaklarımızla her türlü anlaşmaya girebilmek için kendimizi hazırlıyoruz.

Son yıllarda en fazla işlerimiz üniversitelerin kampüs binaları ile ilgili. Sakarya Üniversitesi ile yaklaşık 10 yıldır, Kayseri Üniversitesi ile 8 yıldır, Gazi Üniversitesi ile de 10 yıldır çalışıyoruz ve son olarak İnebolu Su Ürünleri Fakültesi'ni de bu sene hizmete açacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ Bey’in her semte bir semt konağı projesi takdire şayan hizmetlerinden biridir. Bu projelerden biri olan Tuzla'da çok amaçlı eğitim, kültür ve sağlık tesisleri inşaatlarımız var. Aslında bu inşaatlar 3 bölgede yer almaktadır. Bu bölgeler; Mimar Sinan Mahallesi, Aydınlı Mahallesi ve Yayla Mahallesi'dir. Tuzla Semt Konakları’nın ihalesi 27 Ocak 2006 tarihinde yapıldı. 300 günlük bir çalışmadan sonra teslim edeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin semt konakları ihalesi ile hizmet seferberliğini semtlere kadar indirdiğini görüyoruz. İnşallah bu sene sonuna kadar bitireceğiz. Halkımıza her konuda lazım olan eğitim, sağlık ve kültür birimlerinin bu binalarda olacağını şimdiden söylemek istiyorum. Aynı zamanda semt konaklarında toplantı salonları, atölyeler, doktor odası, müzik odası, seramik atölyesi, sergi salonları, kütüphane, kafeterya ve bilgisayar odası var. İnşallah 2006 sonunda Tuzla halkı semtlerine kadar gelen bu hizmetlerden istifade edeceklerdir. İleriye yönelik hedeflerimiz; Maltepe'de grubumuza ait 10.000 m² kapalı alanı olan, üzerine helikopterin de inebileceği kabası bitmiş bir sağlık tesisi projemiz var. Bu proje için yabancılarla da görüşme halindeyiz. Halkımıza güzel bir sağlık tesisi kazandırmak istiyoruz. “Kazancın hayırlı olması için, kazançtan hayır yapmak gerekir.” düsturundan yola çıkarak, bu ülkenin vatandaşlarına ve öğrenim gören kardeşlerimize nasıl yardımcı olabiliriz diye düşünerek, Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nı kurduk. Öncelikle hayırlarımızı doğduğumuz bölgemizden başlatmak istedik. Bölgemizde virane bir sağlık ocağımız vardı, çok üzülüyorduk. Üzüntümüzü Sağlık Bakanımıza ilettiğimiz zaman Sayın Başbakanımız "Sağlık ocağımızı onarın." demişti. Biz onarmaktansa 50 yıllık binayı yıkıp yerine 3 katlı bir sağlık merkezi ve yanına da personelin lojmanları olsun diye12 tane de daire yaptık. Sayın Başbakanımız ve Bayındırlık, Milli Eğitim, Sağlık Bakanı ile geçen sene hizmete açtık. Ayrıca bu sefer çalıştığımız bölgelerde mutlaka Hektaş A.Ş'nin faaliyet yaptığı her bölgede mutlaka bir hayır işi de olsun istedik. Sakarya'da en son hem üniversite hem de halkımıza hizmet versin diye, 420 kişilik Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nu yaptık. Rize'de de gençlerimiz için Hakkı Ekşi Spor Tesisleri'ni de bitirmek üzereyiz. Hayırlarımıza devam edeceğiz.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in son yıllarda en fazla önem verdiği toplu konut seferberliği; devletin garantörlüğü ile devletin tek kuruşu harcanmadan tamamen imarı yapılmış ve satışı müteahhit firmalarının sorumluluğunda halka arz edilecektir. Bu tip projelerin Türkiye'de konut sektöründeki açığı mutlaka kısa zamanda kapatacağına inanıyorum. Hektaş İnşaat firmamız Toplu konutta da iddialı olduğunu ispatlamıştır. Örneğin; Mutlu Kent'te 320 konutu bitirdik. Bunlardan elde ettiğimiz tecrübemizle şu anda yaklaşık 330 dönüm arazi üzerinde 250 villa, 600 apartman, 3 tane okul, sosyal tesisler, spor sahaları, helikopter pisti, anfi tiyatrosu yani kısacası, yaklaşık 4.000 kişinin yaşayacağı, her türlü imkanların olduğu, İstanbul'da yaşayacak olan bir ailenin çağımıza uygun teknolojik, konforlu, sağlam, güvenli, rahat bir ortamda hayal ettiği ne varsa bunları şirketimizin "Hayallerinizi İnşa Ediyoruz" sloganına da uygun olarak İDEALİST Kent projemizde gerçekleştireceğiz. Bu projemiz Hektaş A.Ş.' nin 50 yıllık tecrübesinin bir göstergesi olacaktır. Hektaş A.Ş. olarak başardığımız sürece var olduğumuzun bilincindeyiz. Son 5 yıl içinde enerji sektöründe de mutlaka ilk 5'e girmek istiyoruz. Yabancı ortaklarla olabilir veya tek başımıza da olabilir. Bu konuda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarabilmek için elimizden ne geliyorsa maddi manevi bu gücümüzü burada kullanmak istiyoruz. Bir de konu eğitim konusu; şu anda ilköğretimi açtık yani anasınıfı ve ilköğretimi açtık. 5 yıl içinde inşallah liseyi de özellikle İDEALİST Kent projesi içinde oluşturmayı ve 5 yıla kadar grubumuzu üniversite açacak hale kadar getirmek istiyoruz. Yıllardan beri kamu binaları ve önemli projeler yaptık. Bunlardan şimdi devam eden bir projemiz var. Kültür merkezi ve konferans salonları kompleks olarak arsası Bağlarbaşı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan yaklaşık 11.000 m² üzerinde şu anda kaba inşaatı biten muazzam bir tesis var. Bu bir prestij projesidir. Biz bu işi alırken de maddi bakımdan çok altında Hektaş A.Ş.’nin imzasının olması için aldık. Bu müzeyi ve kültür merkezlerini Anadolu yakasının da bir kültür merkezi olabileceğini göstereceğimiz projeyi şirketimizi onurlandıracağı için bitirmek istiyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in gecekondu bölgeleri ile ilgili kentsel dönüşüm projeleri var. Biz de bu projelere elimizden geldiğince tecrübelerimizi kullanarak destek vereceğiz.

Firma olarak aile şirketi olduğumuz için şirketimizde 3. nesil olarak biz babamızdan aldığımız görevi gelecek nesle devrediyoruz. Yeni nesli de bizim koltuğumuza geçmesi için hazırlıyoruz. Bu da bizim aile şirketinin Türkiye'de kurumsallaşmasının bir örneği olmasını istiyoruz. Örneğin; Japonya'da 1.400 yıllık, Avrupa'da 600 yıllık inşaat firması var. Ülkemizde 100 yılını dolduran kurumsallaşmış aile firması yok. İnşallah biz 2 yıl sonra 50. yılımızı kutlayacağız.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.