TOKİ gecekondu sorununu çözüyor
Hiperbol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, Türkiye'de gecekondu sorununun TOKİ sayesinde çözüldüğünü söyleyerek, "Bu sayede suçun ve sorunlarında önüne geçilmiştir” dedi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Azat YEŞİL. Hiperbol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanıyım. Yüksek mimarım. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunuyum. Aynı üniversitenin şehir planlama ve peyzaj düzenleme bölümünde yüksek lisans yaptım. Ankara’nın yeşil alan sisteminin analizi ve kentsel düzenlemesi ile ilgili araştırmalarda bulundum. 1993 yılından beri inşaat sektöründe iştigal etmekteyim. Mezun olduktan sonra 1996 yılında Hiperbol İnşaat adında kendi özel şirketimi kurdum. Üniversite okuduğum yıllarda da elde ettiğim akademik ve teknik bilgilerle müteahhitlik hizmetleri vermekteyim. Mesleğimi çok seviyorum. Çok sevdiğim için de zamanımın büyük çoğunluğunu inşaatlarda geçiriyorum. Arabamın bagajında çizme ve yağmurluk eksik olmaz. Bugüne kadar birçok kamu kurum ve kuruluşlarının inşaat işlerini yaptım. Firma olarak yaklaşık 40’a yakın iş bitirmiş bulunmaktayım. İnşaat sektöründe altyapı ve üstyapı işlerinin tamamında faaliyet göstermekteyiz.

ÇOK HIZLI BÜYÜYORUZ

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

İnşaat sektörü kişisel reaksiyonlara bağlı olmayan tamamen kendi gelişimiyle paralel bir sektördür. 1998 ve 1999 yıllarında fazla inşaat taahhüt işi olmadığı için inşaat sektörü çok zor durumdaydı. Bugünse hem yurtiçinde hem de yurtdışında müteahhitlik hizmeti veriyoruz. Bu da ülkemiz için sevindirici bir gelişme. Biz genellikle yurtiçinde işler yapıyoruz ama ilerleyen yıllarda yurtdışında da iş yapmak istiyoruz.

İHALE YASALARI ADİL OLMALI

Devletten beklentileriniz nelerdir?

Biz müteahhitler olarak ticaret yapmaktayız. Ticaret yapan her müteahhit başarılı olacak diye bir kaide yok. İhale yasalarından ve müteahhitlerin sağlıklı hesap yapmamaları nedeniyle birçok müteahhit iflas etti. Çünkü ihale yasalarının uygun olması ve müteahhitlerin işlerine sahip çıkmaları gerekir. Devletimiz yasaları belirlerken hem kendini hem de ihale edeceği işleri düşünmesi lazım. Yani her iki tarafın da eşit şekilde korunması lazım.

UCUZ FİYATA KALİTELİ İŞ

Azat Bey, yılların vermiş olduğu tecrübelerinizle siz TOKİ başkanı olsanız hem devleti, hem de işadamlarını üzmeyecek şekilde ne gibi önlemler alırdınız?

İhalelerde mevcut yasalarla belirlenen birim fiyatlar vardır. Birim fiyatın en düşüğü ve en yükseği var. Yapılabilirlik oranına göre fiyatlar değişebilir. Birim fiyatın çok altında bir fiyata iş alınınca o iş yapılamaz. Buna da geçmiş dönemlerde çok şahit olduk. Mesela ihalelerde düşük fiyat veren kişi 1. sırada yer alır. Diğer kişiler ortalama fiyat vermiş olsa bile söz konusu ihale çeşitli dedikodulara maruz kalınmaması için o kişilere verilememektedir. Hatta birçok kamu kurum ve kuruluşlarında bürokratlar da ellerindeki yetkileri bu sebepten dolayı kullanamıyor. TOKİ ihalelerde yapılabilirlik oranlarını kendi belirlediği için daha iyi bir konumda. Artık eskisi gibi kamu ihalelerinde müteahhitler büyük kazançlar elde edemiyor. Önceki yıllarda kamu kuruluşundan bir iş alan müteahhit yüksek kar edermiş. Şimdi ise bütün müteahhitler Avrupa standartlarında az karla, pratik zeka ve kişisel beceri ile kâr yapma peşinde koşuyor. TOKİ ise bize ucuz fiyata ve az karla kaliteli iş yapmayı öğretti. Bu konuda TOKİ Başkanımız Sayın Erdoğan BAYRAKTAR Bey’i tebrik ediyorum. Ben de Erdoğan BAYRAKTAR Bey’in yerinde olsaydım aynı şekilde davranırdım.

TÜRK HALKI TOKİ'YE TEŞEKKÜR ETMELİ

Son olarak Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Ülkemizdeki gecekondu keşmekeşliği TOKİ sayesinde çözüme kavuşmaktadır. Gecekondu dönüşüm projeleri kapsamında şehir dışında akla hayale gelmeyecek yerlere birçok belediye ile anlaşma sağlayarak konut yapmak herkesin harcı değildir. Bu projeler şehirlerin daha yaşanabilir bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu yatırımlar aynı zamanda Türk halkına yapılan sosyal yatırımlardır. Çünkü şehir dışındaki varoşlarda belirli saatlerden sonra çeşitli suç olaylarına şahit oluyoruz. Hatta biz bir gün Ankara’da Altındağ İlçesi, Çinçin Mahallesi’ndeki TOKİ’nin toplu konut yapılacak yerini görmeye giderken polisler bizi çevirip; “Siz o mahalleye nasıl gidiyorsunuz, biz bile o mahalleye giremiyoruz” dedikleri zaman çok şaşırmıştım. TOKİ şimdi burayı ıslah ediyor. Ülkemizde bu gibi kentsel çarpıklıkları çözmek için TOKİ çok çaba sarf etmektedir. Halkımızın bu konuda TOKİ’ye teşekkür etmesi lazım. Türkiye’nin her yerinde yaşanılabilir huzurlu mekanlar inşa eden TOKİ’ye çalışmalarından dolayı minnettarız.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.