Sahilleri atık sulardan kurtarıyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 32 milyon YTL değerinde yeni proje ile Beykoz'un atık sulardan kurtulacağı müjdesini verdi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

İstanbul halkına müjde veren Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 32 milyon YTL’lik dev bir yatırımla Beykoz sahillerinin atıksu ve çevre kirliliği sorununu çözeceğini ifade etti. Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli ve Bağlantıları İnşaatı kapsamında çalışmaya başlayan köstebeğin hiç geri dönmeden denize doğru 7 bin 821 metrelik tünel kazacağını anlatan Başkan Topbaş, 2 metre 200 santimetre çapında kazılacak tünel inşaatının 7 Aralık 2008'de bitirilmesinin hedeflendiğini de sözlerine ekledi. 32 milyon YTL'ye mal olacak projenin hayata geçmesiyle Beykoz sahillerinden İstanbul Boğazı'na kontrolsüz olarak açıktan akan atık sulardan kurtulacağını belirten Başkan Topbaş, atık suların kanalizasyon suları, şebekeler ve sahil toplayıcıları ile toplanarak Paşabahçe Ön Arıtma Tesisi'ne aktarılacağını belirtti. Bu işlemin sonunda arıtılan sular 70 metre derinlikte İstanbul Boğazı'nın dip akıntısına verilecek.

Boru itme metoduyla açık kazı yapılmadan inşa edilecek olan 7 bin 821metre uzunluğundaki “Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli ve Bağlantıları İnşaatı”nın 2008 yılının sonunda bitirilmesi planlanıyor. Başkan Topbaş, toplam 7 bin 821 metre tünel kazacak köstebeğin Marmaray kazısını yapan köstebek TBM’lerin küçüklerinden olduğunu belirterek “Bu makine, Anadolu Hisarı’nın altından geçeceği için Anadolu Hisarı’nı yaptıran Yıldırım Beyazıd’ın adını veriyoruz.” dedi.

Yerin 30-40 metre altında inşa edilecek tünellerle Beykoz sahillerinden İstanbul Boğazı’na kontrolsüz akan atıksular, şebekeler ve sahil toplayıcıları ile toplanarak tüneller vasıtasıyla Paşabahçe Ön Arıtma Tesisi’ne aktarılacak. Günlük 575 bin metreküp kapasitede inşa edilecek olan Paşabahçe Ön Arıtma Tesisi’nde arıtılan atıksular, 2 bin 200 milimetre çapında 800 metre uzunluğundaki kara boru hattıyla deniz deşarj hattına ulaştırılacak ve 450 metre uzunluğundaki deniz deşarj hattıyla 70 metre derinlikten boğazın dip akıntısına verilerek Karadeniz’e akıtılacak.

ARALIK AYINDA BİTİRİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un 234 kilometrelik sahil şeridinin 160 kilometresinin denize girilebilir kriterlere ulaştığını belirterek, 2009 yılının sonunda bütün sahillerden denize girilebileceğini ve tüm derelerin ıslah edilmiş olacağını söyledi. Kendisinin de Küçüksu’da yüzme öğrendiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, 2008 sonu itibariyle Beykoz sahillerinden eskisi gibi denize girilebileceğini müjdeledi.