Gazipaşa Havaalanı Alanya'ya gelen turist sayısını arttıracak
Kahya Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kahya, yakın zamanda faaliyete geçecek olan Gazipaşa Havaalanı’nın Antalya’ya çok büyük katkılar sağlayacağını ve Alanya’ya gelen turist sayısını da arttıracağını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Mustafa KAHYA. Alanya doğumluyum. Cleopatra bölgesinde çalışmaktayız. Buradaki bir derneğinde başkanlığını yapıyoruz. Kâhya Hotel’in sahiplerinden birisiyim. Burada 32 otelimiz var. Antalya’nın merkezi turizme hizmet veren, sahili ve kumsalı en güzel olan bir yerdir. Alanya denildiğinde akla gelen ilk yer Cleopatra’dır. Turist geldiğinde denizi, çarşıyı, güneşi, eğlenceyi bir yürüyüş esnasında bulabildiği tek adres burasıdır.

KONAKLAMA SEKTÖRÜ ÇOK GELİŞTİ

Misafir artışının başlıca sebepleri nelerdir?

Başlıca sebebi charter seferlerinin Avrupa ile ulaşım bağının kurulmasıyla başladı. Altyapının, konaklama sektörünün ve konaklama sektörü alt yapısının gelişmesiyle bu sayılara geldik. Pansiyon döneminden başladık ve o zamandan bu zamana yollar değişti, kolaylaştı. Birbirine bağlı gelişmeler sonucunda biz bu sayıyı bulduk. Bu sayının artmaması içinde bir sebep yok bizim umudumuz artacağı yönündedir. Alanya-Antalya arasında duble yol yoktu. Duble yolu yokken de turizm yapıyorduk. Şimdi duble yolumuz var ve duble yol Alanya-Antalya arasını bir saat kadar kısalttı. Gazipaşa Havaalanı önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek. Orası da geri dönüşü olmayan bir yoldu. Sonuçta orayı işletenler de charter seferlerini o yola koyabilirlerse bizim müşteri sayımız ister istemez alt yapıya endeksli olarak artacak. Altyapı ve konaklama sektörü anlamında ulaşım, konaklama, çevre güzelliği, denizlerin temiz tutulabilmesi birbirine bağlı etkenlerdir. Bizim artmayacağı yönünde bir şüphemiz yok.

TURİZMDE ULAŞIM VE ARITMA EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDİR

Sadece altyapı denildiğinde en önemli olan faktörlerden bahseder misiniz?

Ulaşım, arıtma sistemleri ve çevre temizliği önemli birer faktördür. Arıtma çevre temizliğini kapsıyor. Bu hizmetlerin alınması gerekiyor ve alınıyor. Bizim bu konuda pek bir sıkıntımız yok. Un, yağ ve tava var. İşini yapmayı kavrayan herkes bu sektörden ekmeğini yer. İşini bilmeyen, turizmden anlamayan insana diyecek bir şeyimiz yok. Hizmetini iyi veren, müşterisiyle diyalogunu iyi kuran müesseseler bu sektörden istediği verimi alır.

Alternatif turizm olarak turizmi 12 aya yayarsak devletten ne beklentiniz olur?

Bizim şimdiki tesislerimiz her ay aynı doluluk olmasa da 12 ay açıktır. Gelen müşterilerimizin yüzde 90’ı Avrupa’dan geliyor. Genellikle yabancı turistler yazın güneş için geliyor, denize giriyor, yöreyi gezip tarihini öğreniyor, safari turları yapıyor, geldikleri şehrin köylerine kadar tanıyıp geziyorlar. Alternatif turizm olarak da insanlar buraya sağlık için geliyor, av turizmi yapılıyor, sportif faaliyetler yapılıyor. Türkiye’de Antalya bölgesine onlarca büyük spor takımları geliyor ve burada idmanlarını, dostluk maçlarını yapıyorlar. Sporla ilgili ciddi bir kaynak var. Bize kışın emekli kesimi geliyor. Yaşlı müşterilerimiz de var. Yaşlı müşterilerimiz 2-3 ay kadar kalıyor ve burada onlarla aile gibi oluyoruz. Burada sporlarını yapıyorlar.

ALANYA AVRUPA STANDARTLARINDA BİR ŞEHİR

Turist olmasa, işletme olmasa Alanya bir kasabadır. Belediye bunun değerini bilip yatırımlarını ve hizmetlerini yapıyor mu?

Alanya’da bütün şehrin yolları ve kaldırımları Avrupa standartlarındadır. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu aynı zamanda turizmcidir. Bundan kaynaklanan bir artımız var. Yolların ve kaldırımların düzgün hale getirilmesinin turisti ciddi bir şekilde etkilediğini ve bu bölgeye büyük bir yoğunluk getirdiğini biliyoruz. Bizim şehir içerisinde bisiklet duraklarımız var. 1 Euro karşılığında 1 saat ve 1 saatten fazlası için bu ödenek yapılıyor. Bu hizmetin aynısı Avrupa’da da var. Buranın Avrupa standartlarına yaklaştığının bir kanıtıdır. Dolayısı ile yapılan her hizmetin bir artısı vardır.

DEVLETTEN PROBLEMSİZ HİZMET ALIYORUZ

Devletle aranız nasıl?

Devletle de aramızda bir problem yok. Şu anda problemsiz bir şekilde hizmetleri almaktayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı zaten çalışmalarımızı takip ediyor. Ülkenin genelinde turizmin hangi bölgede daha aktif olduğunu biliyor ve bildiğine göre de bakış açısı farklı oluyor.

TURİSTLER EĞLENCE SEKTÖRÜNÜ DAHA ÇOK SEVİYOR

Antalya ve ilçelerine 10 milyon turist geldi. Kaliteli turist ve kalitesiz turist durumunu dengelediğimiz zaman sizce kaliteli turist sayısına bir önem veriliyor mu?

Buraya gelen insanlar bir şekilde tatil için geliyorlar. Kimisi 7 gün, kimisi 15 gün kalıyor. Tabii ki de herkesin bütçesi iyi değil. Bütçesine göre hediye almak istiyorsa da alıyor. Alışveriş yapmak zorunda da değiller ama buranın insanı gelmişken alışveriş yapsın. Çarşının esnafı kendisini yenileyip turistin bütçesine göre endeksli hizmet sunması gerekiyor. Turistler bir miktar para ödeyerek eğlence mekanlarına gidiyorlar. Restoranlar çok güzel ve dolu. Burada büyük bir para dönüyor. Bu sektör buraya para bırakıyor. Esnaflar devamlı göç alıyor ve burada kiralar yüksek, yaşam pahalı ve turfandanın da yetiştiği bir yerdir. İstanbul’dan da pahalı bir yer. Böyle bir yerde yaşıyorsunuz ve ekonomiyi bu sektör sağlıyor.

ALANYA’NIN YÖRESEL EKSİKLİKLERİ VAR

Örf ve adetlerimizi, geleneğimizi cezbeden turistlerin ülkelerine döndükleri zaman dostlarına anlatabileceği bir şey var mı?

Bizim burada bir apartımız var. Müşterimizin birisi Mersin’e kebap yemeye gitmişti. Bizim Alanya’da da böyle bir marka yok. Hep dışarıdan gelen esnaflar yörelerinin isimlerini işletmelerine koyuyorlar. Tabii ki de Alanya’nın özel yemekleri var. Hoş ama arayıp da bulamazsınız. Bu konuda bir noksanlığımız var. Yöresel yemeklerimiz yok. Çoğunlukla tekstil, kebapçılar ve gümüşçüler var. Örneğin Türk örf ve adetlerini anlatan mekanlarımız yok. Bunun da biz eksikliğini yaşıyoruz.

ALANYA AVRUPA BİRLİĞİNE GİREN İLK İLÇE

İlçe halkıyla turistlerin arası nasıl? Kilise istiyorlar mı? Camilere girebiliyorlar mı?

Kilise istiyorlar. İsteyenler camilere giriyor. Kimisi İslamiyet’i kabulleniyor ama bir gerçek var ki Alanya Avrupa birliğine ilk giren ilçedir. Avrupalıların burada meclisi bile var. Bu mecliste yabancı uyruklu vatandaşlar sorunlarını meclis vasıtası ile duyuruyorlar ve sorunlarını gideriyorlar.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.