TOKİ yurtdışına açılmalı!
Kaldırımoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Fatih Kaldırım, Türk müteahhitlerinin TOKİ güvencesi ile yurtdışında büyük başarılara imza atabileceğini iddia etti.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

TOKİ'nin Türkiye’deki birçok müteahhidi iyi tanıdığına değinen Fatih Kaldırım; "TOKİ'yi TOKİ yapan Erdoğan BAYRAKTAR Bey’dir. TOKİ'yi markalaştıran da Türk müteahhitleridir. Kurumsallaşma ve iş tecrübesi anlamında belli bir seviyeye gelmiş Türk firmaları yurtdışında da TOKİ sayesinde iş yapabilir. Böylelikle Türkiye’ye döviz girdisi sağlanmış olur. Ayrıca istihdam sayısı da artar. Bugün bir Türk firması yurtdışında iş yapmak istediği zaman ülkedeki yerli bir firma ile ortaklık yapması isteniyor. Bugün Türkiye’de bile firmalar ortak olmaya çekinirken yurtdışında kime güvenerek ortak olabilir? İşte bu konuda TOKİ’ye büyük görevler düşüyor. TOKİ yurtdışındaki kamu kuruluşları ile devlet prosedüründe protokol yaparak Türk firmalarının yurtdışında iş yapmasını sağlayabilir. Türkiye’de yapılan birçok mimarı yapı Avrupa’da yok. Biz bu anlamda TOKİ’den bir adım bekliyoruz" dedi.

EKONOMİK KRİZE ALTERNATİF ÇÖZÜM

Türk müteahhitlerinin yurtdışına açılmasının bir nevi sancak yarışı olduğuna vurgu yapan Fatih Kaldırım; "Bu Türk milletinin onur kaynağıdır. Irak, Suriye, Libya, Dubai ve Afganistan'da Türk firmaları yüksek kar marjı ile işler alıyor ve bu ülkeler özellikle Türk firmalarını tercih ediyor. Bu konuda Türk firmalarına karşı büyük bir talep var. Türk müteahhitlerinin daha sağlıklı ve istikrarlı çalışması için özellikle TOKİ gibi saygın bir kuruluşun böyle bir çalışmaya önayak olması hem ülkemiz için hem de işadamlarımız bulunmaz bir fırsat olur. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan ekonomik kriz için de alternatif bir çözüm olabilir diye düşünüyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.