TOKİ milyonlarca insanın ekmek kapısıdır
Kobalt İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeki ŞENGÜL, TOKİ'nin milyonlarca insanın ekmek kapısı olduğunu söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Zeki Şengül. Kobalt İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekiliyim.

Kobalt İnşaat kaç yılında kuruldu, bugüne kadar neler yaptı?

Kobalt İnşaat, 12 Kasım 2000 tarihinde kurulmuştur. Bugüne kadar tamamlanmış olan önemli projeler arasında; ASAŞ Alüminyum Profil ve Entegre Tesisleri, Tarihi Galatasaray Beyoğlu PTT Binası Restorasyonu, Zenginli Otomotiv Renault Plaza İnşaatı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Beyoğlu Vakıf İş Hanı Tadilatı, 1. Grup 2 Adet (Bağcılar Merkez Mahallesi ve Sancaktepe İlköğretim Okulu), TOKİ İstanbul Hadımköy 1. Bölge 392 Konut, Sosyal Tesisler ve Genel Altyapı İşleri, TOKİ Trabzon ili Yıldızlı Mahallesi 1. Bölge 288 Adet Konut ile Ada İçi Genel Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı işi bulunmaktadır. Tüm üstyapı ve teknik altyapı tamamlanmış olup, çevre düzenleme ve peyzaj işleri tamamlanmak üzeredir. Devam eden işlerimiz içerisinde; Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlüğü Tekirdağ Merkez Binası Projesi, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Kartal Umut Çocukları İlköğretim Okulu Projesi, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Artvin Muratlı Çay Fabrikası İnşaatı Projesi bulunmaktadır. Yeni projelerimizden ise; TOKİ Giresun Şebinkarahisar 176 Konut ve 24 Derslikli İlköğretim Okulu Projesi ve Eyüp Silahtarağa İlköğretim Okulu Projesi bulunmaktadır. Dikkat edilirse, şu anda şirket taahhüdü altında 3’ü kesin olmak üzere, 4 adet TOKİ projesi bulunmaktadır. Kobalt İnşaat, TOKİ projelerine hassasiyetle ve ciddiyetle yaklaşmaktadır. Kobalt İnşaat açısından, TOKİ 1. derecede öncelikli işveren idare konumundadır. Şirket bünyesinde tüm stratejik kararlar (Finansman, lojistik, planlama, .... v.b.) TOKİ öncelikli alınmaktadır. Doğal olarak, bugün olduğu gibi yarın da TOKİ ile ilgili projelerin en yakın takipçisi olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

PRESTİJ PROJELERİNDE YER ALMAK İSTİYORUZ

Kobalt İnşaat firmasının gelecekteki hedefleri nelerdir?

Kobalt İnşaat mütevazı bir firmadır. Şimdiden, kısa vadede kendimize büyük hedefler koymak ve bunları deklare etmek, kendi kendimizi yanıltmak olur. Altı yaşında genç bir firma olmasına rağmen, gözle görünür bir büyüme içindedir. Ekipman ve personel gücü her geçen gün artmaktadır. Ayrıca, inşaat sektöründe yatırımları da söz konusudur. Örneğin, Giresun Şebinkarahisar’da beton santrali kurulmuştur. Kendi ihtiyacımız yanında, bölgedeki beton talebini de karşılamayı düşünüyoruz. Yönetim Kurulumuzun hedefi, 2010’lu yıllarda Kobalt İnşaat firmasının, sağlam temeller üzerinde, ülkemiz ve bölgemizdeki rekabet koşulları ile baş edebilecek güçte, Avrupa Birliği ülkeleri ile yakın işbirliği içerisinde yurtiçi ve yurtdışındaki prestij projelerinde yer almaktır.

TOKİ VARLIĞINI SÜRDÜRMELİ

Kobalt İnşaat firmasının Toplu Konut İdaresi’nin başlatmış olduğu konut projesinin inşaat sektörüne neler kazandırdığı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Herkesin bildiği gibi inşaat sektörü ülkemiz için lokomotif sektördür. Ne yazık ki, dış etkilerden de en çabuk etkilenen sektörlerin başında gelir. İnşaat sektörü içerisinde en fazla iş kalemine sahip olması özelliği ile konut projeleri, istihdam sağlayan ve reel ekonomiye olumlu katkısı itibariyle üzerinde hassasiyetle durulması gereken projelerdir. Bunun da öncülüğünü şu anda ülkemizde TOKİ yapmaktadır. Kanaatimizce, TOKİ organizasyonel altyapısını ve kurumsallaşmasını tamamlamış bir kuruluştur. Elinde yetişmiş insan gücü ve işlerini çok iyi yapan kontrollük teşkilatı mevcuttur. Aslında TOKİ konut projelerinde söz sahibi firmaları bir anlamda şemsiyesi altında tutmaktadır ve tutmalıdır. Yapılan inşaatlar gezilip görüldüğünde, İstanbul’da yapılan ve Anadolu’nun herhangi bir yerinde yapılan konutların kalite olarak birbirinden farkı olmadığı açıkça görülür. Bu anlamda, TOKİ’nin konut sektöründe kalite misyonunu üstlenmiş olduğu sonucuna varmak yanlış olmaz. Bu hususun, inşaat firmalarının da kaliteli iş yapmasına ve elindeki personelin bu yönde deneyim kazanmasına vesile olmasıyla, TOKİ aynı zamanda bir okul olma özelliği ile de karşımıza çıkmaktadır. Kısaca, TOKİ günümüzde konut sektöründe bir kalite güvencesi ve markadır. Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alındığında, TOKİ’nin şu anda bulunduğu yerden daha farklı bir konumda olması gereği ortaya çıkmaktadır. Bugün de, yarın da TOKİ varlığını sürdürmeli ve konut açığının söz konusu olduğu ülkemizde, konut projelerine çeşitlilik katarak her koşulda devam etmelidir. Küreselleşmenin inanılmaz etkileri dahilinde yer alan ekonomik şok, dalgalanmalar ve siyasi istikrarsızlıklara karşı hukuki altyapısını oluşturmalı ve savunma mekanizmalarını geliştirmelidir. Unutulmamalıdır ki, TOKİ milyonlarca insanın ekmek kapısıdır.

TÜRK HALKINA ÇAĞDAŞ YAŞAM İMKANI

Kobalt İnşaat firmasının tecrübeleri ışığında toplu konut projesinin Türk halkına neler kazandıracağı ve kurumun başarısı hakkındaki düşüncelerinizi ve görüşlerinizi alabilir miyiz?

Toplu Konut projelerinin halkımız üzerinde oluşturacağı en olumlu etki, Avrupa Birliği yolunda kentleşme ve kentli olma bilincinin kazanılması olacaktır. Bu göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Özellikle, kentsel dönüşüm projelerine verilecek hız ve önem ile şehirlerimiz gecekondu görünümünden, sağlıklı altyapısı ve yeşil alanları olan çağdaş yaşam merkezleri haline dönüşecektir. Bu durum, ülkemizin dünyaya karşı vizyonunda çok olumlu katkılar sağlayacaktır. Belirtildiği gibi, kentsel dönüşüm projeleri insanımız için çok yönlü etkilere sahiptir. Konut projelerinin yanında yapılan okul, cami ve ticaret merkezleri gibi sosyal tesisler ile yaşam kolaylığı sağlanmakta ve yaşam kalitesi arttırılmaktadır. Ayrıca, şehirlerimiz için sosyal bir yara olan varoluşların ve sınıf farklılıklarının da ortadan kalkması mümkün olacaktır. Anlaşılacağı üzere, TOKİ bünyesinde gerçekleştirilen toplu konut ve kentsel dönüşüm projelerinin ülkemiz açısından etkileri, yalnız ekonomik alanda değil, aynı zamanda sosyolojik ve toplum psikolojisi açısından da kendini göstermektedir. Konu, yalnızca müteahhitlik sektörü açısından da değerlendirilmemeli, sosyal devlet olma gereği, Türk halkına uygarca ve sağlıklı yaşam imkanı sağlanması yönünde harcanan emek olarak da telakki edilmelidir.

TOKİ STRATEJİK PLANLAR YAPMALI

TOKİ’nin gelecekteki projelerinde daha başarılı olması için Kobalt İnşaat A.Ş. olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

TOKİ özellikle en az 20 yıllık stratejik planlarını yapmalı ve o plana göre hareket etmelidir. Yurtiçindeki üstün performansını, tecrübelerini ve teknik yapısını yurtdışı projelerinde de değerlendirmelidir. Yurtiçindeki faal durumda olan güçlü ve güvenilir firmaları yurtdışına taşımada 1. derece yetkili ve garantör olarak rol almalıdır. Türk müteahhitlerinin yurtdışında yapacağı bütün işlerde ülkeler arası bürokratik işlemlerin Türkiye Cumhuriyeti Toplu Konut İdaresi’nin işletme tecrübeleriyle birçok olumsuzlukları bertaraf edeceği kanaatindeyim. Bu çalışma ile ülkemizin ne derece büyük faydalar sağlayacağını (döviz girdisi, işçi istihdamı v.s.) umarım tahmin edebilirsiniz. TOKİ bir an önce siyaset üstü bir yapıya kavuşturulmalı, aynı zamanda konut dışında; sağlık, turizm, ticaret merkezleri, plazalar, organize sanayi siteleri gibi konularda ve özellikle prestij projelerinde aktif faaliyet içinde bulunmalıdır. Sonuç olarak, TOKİ camiasına şimdiki ve gelecekteki gerçekleştirecekleri projelerinde başarılar dileriz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.