İSKİ çok büyük bir kuruluştur
Lidya Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç OKTAY, İSKİ'nin çalışmalarını takdir ettiklerini belirterek İSKİ'nin çok büyük bir kuruluş olduğunu söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Biz Lidya Yapı A.Ş. olarak taahhüt sektörünün içinde olan bir firmayız. Firmamızın kuruluş yılı şahıs firması olarak 1963 yılına dayanmaktadır. O günden bu güne birçok özel sektör ve devlet taahhüt işleri yapmış bir firmadır. Şu anda da İSKİ, Antalya Sular İdaresi, Sabancı Üniversitesi gibi birçok kuruluşun taahhüt işlerini yapmaktayız. Bunun yanında kendi yatırımımız olarak konut ve alışveriş merkezi yatırımlarımız var. Tamamıyla inşaat sektörünün içinde olan bir grubuz ve tek bir yere konsantre olarak devam etmek istiyoruz. Firma olarak altyapı, üstyapı olmak üzere her türlü inşaat işini yapabilen bir firmayız. Özellikle son yıllarda atıksu arıtma tesisleri, derin deniz deşarjları konusunda çok tecrübe ve deneyim kazanmış bir firmayız. En son İSKİ’nin Kadıköy Arıtma Tesisi işini yaptık. O bölgenin derin deniz deşarjını yaptık. Bugün dünyada sayılı ebatlarda olan bir derin deniz deşarjıdır. Şu anda da İSKİ’nin Ataköy Arıtma Tesisi işini yapmaktayız. Bu proje de şu anda Türkiye’de hatta Avrupa’da en yeni teknolojiyle yapılan en büyük arıtma tesislerinden biridir. O tesisin hem inşaatı hem işletmesi birliktedir. Bu İSKİ’nin yeni bir uygulamasıdır. Proje 8 yıllık bir sürede tamamlanıp teslim edilecektir. Bunun dışında İSKİ ve diğer idarelere altyapı konusunda yaptığımız derin deniz deşarj işleri var. Sabancı Üniversitesi’ne Yurt Binaları yapıyoruz. Arıtma tesisi dediğiniz zaman hem altyapı ve hem üstyapı inşaatı bulunmaktadır. Bu işler daha fazla özellik isteyen ve zor işlerdir. Çünkü yaptığınız işler denizin içinde veya kenarında 20-25 metre derinliğinde, 60 metre çapında pompa istasyonlarıdır. Bu işler karada bir bina yapmaya benzemiyor. Biz de deneyimlerimizden dolayı böyle işler yapıyoruz. Deneyimli bir ekibimiz var. Çok fazla da dağılmayan bir şirketiz. İş konusunda da çok seçiciyiz. Çünkü bizim yaptığımız işler özen gerektiren ve hata kabul etmeyen işlerdir. Bunun dışında 140 dairelik konut projemiz var. Anadolu yakasında da 26.000 m²’lik bir alışveriş merkezi projemiz var.

ÖZEL PROJELERLE İLGİLENİYORUZ

Lidya Yapı A.Ş. olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Önümüzdeki 3 yıl içinde yapacağımız taahhüt planımız şu an dolu vaziyettedir. Yeni ihalelerle de ilgileniyoruz. Her türlü işe giren değil, daha özel ve özen gerektiren projelerle ilgileniyoruz. Lidya Yapı A.Ş. olarak son yıllarda özel yatırımlar olan konut, alışveriş merkezi gibi projelerlerimiz var. Bu tip yeni projelere bakıyoruz. Riva’da bölgesel imar sıkıntısı olan 82 villalık bir projemiz var. İmar sorununun çözülmesini bekliyoruz. Bizim gibi altyapı müteahhitlerinin kötü tarafı yaptığımız işlerin toprak altında kalmasıdır. İşinizi yaptıktan sonra üstüne bir toprak çekilir ve insanlar “Burada ne yapılmış ki, milyon dolarlar harcanmış” der. Tabii ki biz şu işi yaptık dediğimiz zaman gurur duyuyoruz. Bizim son zamanlarda yaptığımız bazı projeler gerçekten bugün uluslararası sektör olarak baktığınızda adı geçen projelerdir. Bu da bizi haliyle gururlandırıyor.

TASARRUFLU SU KULLANILMALI

İstanbul halkına suyu bilme ve kullanma açısından neler söylemek istersiniz?

İSKİ gerçekten çok büyük bir kuruluştur. Yaptığı yatırımlara baktığımızda İstanbul nerdeyse bir ülke gibidir. İSKİ’nin işi sadece içme suyu değil, hem içme suyu hem de arıtma suyu, bunun halka ulaştırılması ve İstanbul gibi bir şehirde bu işleri uzun vadeli organize etmektir. İSKİ önümüzdeki 10 yıl içinde neler yapacağını tamamen planlamış durumdadır. Burada tabii ki İSKİ’nin yanında İstanbul halkının da yardımcı olması gereken bazı durumlar var. İSKİ yapacağı yatırımı planlıyor. Barajlardaki kapasite belli olduğu için yağmur az yağdığı zaman sıkıntılar oluşuyor. Bir kere en önemlisi kullandığımız suyu tasarruflu kullanmak zorundayız. Bu yöntemle İSKİ’ye yeni yatırımlar yaptıracak kadar tasarruf edilmiş olur. İSKİ, bugünlerde ani çözüm bulmak adına deniz suyunu tatlı suya çevirmek için çalışmalar yapıyor. Bu da birçok ülkede su sıkıntısı yaşandığı zaman uygulanan bir yöntemdir. Fakat bu çok pahalı bir yöntemdir. Son 8-10 yıla baktığınız zaman bunun gibi çok ciddi yatırımlar yapıldı. Samimiyetimle söylüyorum; Bugün İSKİ’nin arıtma tesisi yatırımlarında Avrupa’da olmayan türde yeni teknolojiler uygulanıyor. İSKİ gibi büyük bir kuruluşa İstanbul halkının yapacağı en büyük katkı ise kullandığımız suyu tasarruflu kullanmak olacaktır.

AVRUPA'LI MÜTEAHHİTLERDEN EKSİĞİMİZ YOK

Tecrübeli ve deneyimli bir işadamı olarak Türk müteahhitlerini dünya müteahhitlerini kıyaslarsanız neler söylemek istersiniz?

Türk müteahhitleri olarak Avrupa’daki müteahhitlerden hiçbir eksiğimiz yok. Hatta fazlamız var ve rekabet açısından da oldukça kuvvetliyiz. Bugün Türk Cumhuriyetlerine gittiğiniz zaman Türk müteahhitlerinin yapmış olduğu işleri görürsünüz. Bizim de İSKİ Ataköy Arıtma Tesisi işimizde Alman bir ortağımız var. Kalyon İnşaat yerli ortağımızdır. Bu proje üç şirketlik bir konsorsiyumdur. Alman ortağımız tamamen teknoloji ile ilgili durumları üstlenmiş durumdadır. Ancak bütün montajlar ve inşaat işleri tamamen biz Türk firmaları tarafından yapılmaktadır. Halen mecburiyetten dolayı bazı teknolojik malzemelerin çoğunu yurtdışından getirtiyoruz ama yapabildiğimiz kadar mekanik elektrik ve inşaat işlerini ise Türkiye’den yapıyoruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.