Her köye bir ziraat mühendisi önerisi
MBD İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Demircan, tarım reformu kapsamında çiftçilerin bilinçlendirilmesi için her köye devlet tarafından bir ziraat mühendisi atanması gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Köylerde muhtarlar gibi devlet tarafından yetkilendirilmiş ziraat mühendislerinin görev yapması gerektiğini belirten Remzi Demircan, "Kırsal kesimde yaşayan köylü vatandaşların tarım ve hayvancılık hakkında bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Bunun için her köye bir ziraat mühendisi atanabilir. Ziraat mühendisleri köylü vatandaşların topraklarının hangi mahsul ekimine elverişli olduğu ve ürün çeşitliliği hakkında çiftçileri doğru yönlendirebilir. Böyle bir çalışma sayesinde su tasarrufu da sağlanmış olur. Bilinçsiz sulamanın da önüne geçilir. Ayrıca böyle bir uygulama sayesinde üniversiteden mezun olan ziraat mühendisleri hem istihdam edilirler hem de tecrübe sahibi olurlar" diye konuştu.

TOPRAK REFORMU KAZANDIRDI

Tarım reformunun amacına uygun şekilde yapıldığını anlatan Demircan, "Devlet kendi elindeki atıl tarım arazilerini toprak reformu sayesinde tarıma kazandırmaya çalışıyor. Toplulaştırmanın çiftçilerimize maddi anlamda çok büyük katkısı oluyor" dedi.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.