Karadeniz ile Akdenizi birleştiren proje: Mekece
Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, Karadeniz ve Akdenizi birleştirecek Bozüyük-Mekece yolunun ticaret hacmine büyük katkı yapacağını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, hükümetin çok önem verdiğini belirterek Mekece yolu sayesinde turizm, ticaret ve taşımacılık hizmetlerinin had safhaya ulaşacağını söyledi. Bursa'nın Türkiye karayolu ağının en önemli kavşağı olduğuna değinen Turgay Mesci, 'Türkiye, Avrupa ve Asya arasında doğal bir köprü konumunda olduğundan dolayı yurtiçi ve uluslararası ulaşımın her ikisi için de karayolu ağının gelişmesi önem taşımaktadır' dedi.

TİCARET HACMİNİ ARTTIRACAK

Bozüyük-Mekece yolunun Türkiye'nin Kuzey-Güney ekseninde önemli bir bağlantı olup 85,84 km.lik bölünmüş yol olarak projelendirildiğini ve iki kesim olarak ihalesinin yapıldığını anlatan Mesci, 'Bozüyük-Mekece Yolu Türkiye'nin kuzey-güney ekseninin zirvesinde yer almakta ve ülkenin karayolu ağının en önemli bölümü olan İstanbul-Ankara ana yoluna bağlanmaktadır. Bu proje aynı zamanda Karadeniz ile Akdenizi birleştiren bir projedir. Bu yolda şu anki trafik hacmi günde 12 bin vasıta civarındadır ve şu anki yol mevcut trafik için bile yeterli değildir. Bu çerçevede Türk Hükümeti; bölgede endüstrinin, tarımın, ticaretin ve turizmin gelişimine yapacağı katkıyı ümit ederek Bozüyük-Bilecik-Mekece yolunun iyileştirilmesine büyük bir öncelik tanımıştır' dedi.