İSKİ 2002 yılından sonra İstanbul'da çığır açtı
MTA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Melih ESKİ, İSKİ'nin 2002 yılından sonra yaptığı yatırımlarla İstanbul'da çığır açtığını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

1972 İstanbul doğumluyum. Aslen Çanakkale’liyim.1995 yılında inşaat mühendisi olarak iş hayatına atıldım. 12 yıllık mühendislik hayatımda 9 yıl şantiye şefliği yaptım. 2003 yılında ise MTA Mühendislik adlı firmamızı kurdum. 2003 yılından itibaren de bazı firmalara İstanbul’da kanalizasyon, içme suyu ve doğalgaz alanlarında taşeronluk faaliyetlerinde bulundum. İnşaat sektöründe hem alaylı hem eğitimli olarak çekirdekten yetiştim. 2005 yılında ise ilk devlet taahhüt işimizi Askeriye’den Kütahya hava radar yolu yapımı işini aldık ve tamamladık. Halen İSKİ’den aldığımız atık su dere ıslahı işine devam ediyoruz. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan bir müteahhide de taşeronluk yapıyoruz.

YURTDIŞINDA DA İŞ YAPMAK İSTİYORUZ

MTA Mühendislik olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

İnşaat sektörüne taahhüt işleriyle başladığımız için şu an ağırlıklı olarak taahhüt işlerine devam ediyoruz. Bunun yanına özel sektörde de faaliyet göstermek için çalışıyoruz. Yeter ki çok sevdiğim mesleğimde emin adımlarla ilerleyeyim. Bunu yaparken de yelpazeyi genişletmek gerektiğine inanıyorum. Mesela yurtdışında Rusya ve Fransa olmak üzere bazı iş görüşmeleri yapmak için gittiğimiz ülkeler oldu. Burada ön görüşmeler yaparak ileriki zamanda yapmayı düşündüğümüz işlerin temellerini attık. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde yurtdışında da işler yapmak istiyoruz. Allah inşallah yüzümüzü kara çıkarmaz. Firma olarak istikrarlı ve emin adımlarla büyümek istiyoruz.

ARITMA TESİSİ İNŞA ETMEK İSTİYORUZ

İstanbul’da inşa etmeyi hayal ettiğiniz projeler var mı?

İstanbul’da son yıllarda çok güzel projeler inşa edilmektedir. Bunlardan en önemlileri İSKİ’nin ilerleyen yıllarda çok rağbet görecek olan arıtma tesisi projeleridir. Mesela Ataköy Arıtma Tesisi 8 yılda yapılacak bir projedir. Son zamanlarda yaşadığımız su sıkıntılarından dolayı deniz suyunu arıtma projeleri var. Bu projeler Avrupa’da da yapılmaktadır ve büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Avrupa Birliği kapsamında her yere arıtma tesisi yapma mecburiyeti var. Bizim de buna yönelik çalışmalarımız var. Öncelikli hedefimiz altyapı ve arıtma tesisi üzerine olacaktır. İSKİ 2002 yılından sonra İstanbul’da çığır açtı. Biz de İSKİ’nin çalışmalarını takdir ediyoruz. İSKİ şehir dışına yaptığı altyapı inşaatları ile de İstanbul’a büyük katkılar sağlamaktadır. Bizde böyle bir kuruluşa iş yaptığımız için şanslı firmalardan biri olduğumuzu düşünüyorum.

BİRLİK VE BERABERLİK OLMALI

Son olarak Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Aslında fert bazında halkımıza çok büyük işler düşüyor. Bizim en büyük ihtiyacımız birlik ve beraberliktir. Öncelikle birlik beraberlik içinde olmalıyız. Ülkemize, bayrağımıza, milletimize Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Zaferi’ndeki gibi ancak birlik ve beraberlik içinde sahip çıkabiliriz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.