İstanbul'un çehresi günden güne değişiyor
Nata Group Genel Müdürü Murat KULAK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda yaptığı yatırımlarla İstanbul'un çehresini değiştirdiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Nata Grup firmasının faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Grup şirketlerimiz uzun yıllardır ön gerilmeli prefabrik yapı elemanları üretimi ve yapım işleri olmak üzere inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Özellikle yapım tekniği açısından ileri teknoloji gerektiren işlerde ve aynı zamanda büyük su yapıları inşaatlarında faaliyet göstermekteyiz. Küresel ısınma neticesinde son dönemde gündeme gelen kuraklık nedeni ile Ankara’nın önümüzdeki 20 yılına kesin çözüm olan Kesikköprü barajından su temini projesinin darbe hesaplarını, tüm elektro mekanik işleri ile, sanat yapıları, tahliye vantuz v.s. gibi en büyük bölümünü süresinden önce bitirerek sistemin işletmeye alınmasını sağladık. Bunun dışında uzun yıllardır mikotünel yöntemi ile yatay delgi yaparak kazısız boru döşeme işleri yapıyoruz. Türkiye’de bu konuda ciddi projelere imza attık. İlk teknolojik çalışmayı İstanbul’da başlattık. 2000 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü’nden aldığımız işi zamanından daha kısa bir sürede bitirip teslim ettik. Daha sonra İSKİ’nin de ihalelerine girerek muhtelif boru itme işleri aldık ve zamanında teslim ettik. Şu anda İSKİ’den ihalesini aldığımız Anadolu Yakası 1. Kısım Müteferrik Boru İtme İnşaatı işimiz devam ediyor. İstanbul’un bu konuda Türkiye’de öncü olarak çalışması hem kurumsal tecrübemizi arttırdı hem de İstanbul’a büyük katkılar sağladı.

YARINLAR İÇİN YATIRIM

İstanbul’a yapılan yatırımları yeterli buluyor musunuz?

İstanbul başlı başına bir mega kenttir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu yatırımları takdir etmemek mümkün değil. Yapılması gereken birçok yatırım daha var ama hizmetler de imkanlara bağlıdır. İstanbul’da yol, kavşak, altyapı, raylı sistem çalışmaları İstanbul’un çehresini günden güne değiştirmektedir. Yıllar önce hayata geçirilemeyen projeler bir anda hayata geçirilince İstanbul’un her tarafı şantiye oldu. Trafik sorunları ve iş kazaları dolayısıyla bazı sıkıntılar oluştu. Fakat her işin bir zorluğu oluyor. Türk halkının bu projeleri desteklemesi gerekir. Çünkü yapılan her yatırım İstanbul halkının yarınları için yapılmaktadır. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ Bey’e de Allah kolaylık versin.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.