Krizlere şerbetli ülkeyiz
Numan Özkara Makine Genel Müdürü İbrahim Özkara, Türkiye'de ekonomik krizden ziyade finans krizi yaşandığını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

HEM İTHALAT HEM İHRACAT YAPIYORUZ

Firmanızın faaliyetler alanlarından bahseder misiniz?

İşimizin büyük bir kısmı ithalat, kısmen de ihracat yapıyoruz. Uzakdoğu’da yüksek standartlarda, kendi markalarımızla ürünler yaptırarak Türkiye pazarına sunuyoruz. Aynı ürünleri kendi markalarımızla yurtdışına ihraç da ediyoruz. Firma olarak asıl hedefimiz ihracatımızı artırmak ve Avrupalı bilindik birçok markanın, ciddi bir alternatifi ve rekabetçisi olmaktır.

TÜRKİYE'DE FİNANS KRİZİ VAR

Dünyadaki ekonomik krizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu kriz ilk başta ekonomik krizden ziyade finans krizidir. Öncesinde daha kolay kredi bulan firmaların krizle birlikte pozisyon değiştiren bankaların yeni krediler açmaması ve firmaların yeterince öz sermayelerinin olmaması ekonomik krizi de beraberinde getirdi. Buna rağmen öz sermayeleri olan ve iyi idare edilen firmalar için kriz teğet geçti denilebilir. Biz Türk toplumu olarak birçok badireler atlattık ve bu yüzdendir ki her türlü zorluğa rağmen ayakta kaldık. Krizlere şerbetli bir ülkeyiz.

GÜMRÜKTEKİ ÜRÜN KODLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Firma olarak karşılaştığınız sorunlar ya da beklentileriniz var mı?

Çok basit nedenlerle malların çekiminde sorunlar yaşıyoruz. Bunun sebebi yerli üreticiyi ayakta tutmaksa kısmen saygı duyarım. Fakat Türkiye’de üretilmeyen bir malı standartlara haiz olduğu halde içeri sokamıyorsam bu beni üzer. Gümrükleme sırasında kullanılan GTIP numaralarının ve açılımlarının yeniden revize edilerek güncel hale getirilmesi gereklidir. Diğer taraftan devlet kurumları olan Sanayi Bakanlığı, Gümrük Müdürlükleri ve TSE’nin kendi aralarındaki koordinasyonun acilen sağlanması ve yetişmiş eleman sayısının artırılması gerekir. Kurumların koordinasyonunun sağlanması vatandaşa kolaylık olarak yansıyacağına eminim. İşleri zorlaştırmayı iş zannedenlerin bu memlekete ne kadar zarar verdiğini anlatamam. Bu arada devletten beklediğim tek şey; vergisini veren, istihdam sağlayan, namuslu firma ve vatandaşlarına pozitif ayrımcılığın yapılmasıdır.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.