Altyapısı eksik olan şehirlere gökdelen inşa edilmemeli
Önsa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Edip YEŞİL, İstanbul ve Ankara gibi metropol şehirlere yüksek katlı yapılar inşa edilmeden önce altyapı eksikliğinin giderilmesi gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize firmanızı tanıtır mısınız?

Önsa İnşaat olarak genellikle altyapı işleriyle uğraşıyoruz. Altyapı sektöründe tecrübeli bir firmayız. Şu anda İSKİ’den ihalesini aldığımız Avrupa Yakası Köyleri I.Müteferrik Atıksu Şebeke İnşaatı işimiz devam etmektedir. İnşallah bu işi 2009 yılı Mayıs ayında alnımızın akıyla bitireceğiz.

İSKİ'NİN YATIRIMLARI DEVAM ETMELİ

İSKİ’nin çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

İSKİ son yıllarda İstanbul’a altyapı anlamında özellikle atıksu tünelleri ve arıtma tesisleri ile ilgili çok ciddi yatırımlar yaptı. İSKİ’nin bu yatırımları hız kesmeden devam ettirmesi gerekir. Çünkü altyapısı olmayan bir şehrin üstyapısı hiçbir işe yaramaz. Özellikle arıtma olmayan bir şehirde medeniyet olmaz. Son yıllarda yapılan ARGE çalışmalarından elde edilen bilimsel raporlarla arıtma tesislerine verilen önem artmaya başladı. Bugün İstanbul’a yüksek katlı rezidanslar, gökdelenler inşa ediliyor. Bu yüksek katlı yapıları inşa etmeden önce şehrin altyapısı inşa edilmelidir. İnsanlar arsenikli su içtikten sonra yapılan hiçbir üstyapının önemi olmaz. Bu yüzden İSKİ’ye bu konuda çok önemli görevler düşüyor. İstanbul’da sağlıklı bir şekilde yaşamak için önce altyapı, sonra üstyapı inşa edilmelidir.

4734 SAYILI İHALE YASASI UYGULANMALI

Kamu ihalelerinde düşük fiyata verilen işlerden dolayı oluşan sıkıntılar hakkında neler söylemek istersiniz?

Müteahhitler de bu ülkenin evladıdır. Kamu kuruluşlarında kamu yararı adına birçok ihale düşük fiyata veriliyor. Bu konuda işveren kamu kuruluşları da yüklenici müteahhitler de rahatlatılmalıdır. Çünkü kamu kuruluşlarının da müteahhitlere de ihtiyacı var. Müteahhitlerin de kamu kuruluşlarına ihtiyacı var. Kamu kuruluşları ile müteahhitler tencere ile kapak gibidir. Müteahhitler kamu kuruluşlarından düşük fiyat teklifleri vererek işler alıp kamu kuruluşlarının itibarını zedelememelidir. Kamu kuruluşları ise ihale sürecinden önce 4734 sayılı aşırı düşük teklifleri değerlendirme ile ilgili yasanın her ne kadar şaibeye yol açacak olsa da vermiş olduğu yetkiyi kullanması gerekir. Biz müteahhitler olarak ihalelerde ortalama fiyat sistemi olmasını istiyoruz. İhalelerde ortalama fiyat sistemi uygulanırsa kamu kuruluşları da müteahhitler de sıkıntı çekmez.

ARITMA TESİSLERİ İNŞA ETMEK İSTİYORUZ

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Önsa İnşaat olarak özellikle altyapı ile ilgili yatırım planlarımız var. Öncelikli hedefimiz arıtma tesisleri üzerine olacaktır. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in de arıtma tesisleri konusunda talimatı var. Avrupa Birliği kapsamında yürütülen her belediyeye ve fabrikaya arıtma tesisi zorunluluğunun Türkiye’de önemi yeni anlaşılmaya başlandı.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.