TOKİ Türkiye'ye inşaat sektöründe en iyi hizmet veren bir kuruluştur
Oraka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay ALTUNSU, TOKİ'nin Türkiye'de inşaat sektörüne en iyi hizmet veren bir kuruluş olduğunu söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Malatya kökenliyiz. Eğitimimi Ankara’da yaptım. Ankara ODTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra hem ODTÜ’de teknik hem de yurtdışında işletme masteri yaptım. Bugüne kadar çeşitli firmalarda üst düzey yöneticilik yaptım. 2003 yılında Oraka İnşaat’ı kurduk. İlk zamanlar banka tadilat işleri yapıyorduk. Zamanla tecrübemize tecrübe katarak daha büyük ihalelere girerek işler alıp binden fazla kişiye istihdam yaratan bir firma haline geldik. Giresun Alucra’da TOKİ’den ihalesini aldığımız 160 konut ve sosyal donatı işini alnımızın akıyla bitirdik. Karaman’da da TOKİ’den ihalesini aldığımız 880 konutluk işimiz devam etmektedir. Bunun yanında gayrimenkul yatırımlarımız da var. Genellikle üstyapı müteahhitlik ve yatırım işleriyle uğraşıyoruz.

DÜŞÜK FİYATA İŞ VERİLMEMELİ

TOKİ’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

TOKİ Türkiye’ye inşaat sektöründe lokomotif hizmeti veren bir kuruluştur. Hizmet kalitesi günden güne gelişen TOKİ’de yaşanan en büyük sıkıntı ihalelerde düşük fiyata iş verilmesidir. Düşük fiyata iş alan bir müteahhit ya kaliteden taviz veriyor ya da malzeme tedarikçilerinin ve işçilerinin ödemesini yapamıyor. Düşük fiyata verilen iş kamu yararına olabilir. İhalede 2. veya 3. firmaya iş verilince şaibe de olabiliyor. TOKİ’nin bu konuyu dikkate alması ve ihalelerde ortalama fiyat sistemini uygulaması gerekir. Piyasada düşük fiyata iş verildiğinden dolayı mağdur olan çok sayıda esnaflar var.

ALTYAPI SEKTÖRÜNE DE YÖNELECEĞİZ

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Oraka İnşaat olarak üstyapı işleriyle uğraşıyoruz. Üstyapı anlamında teknik kadromuzu kurumsal bir hale getirdik. İlerleyen yıllarda yol ve altyapı inşaatları yapmayı düşünüyoruz. Bunun dışında endüstriyel yatırımlar yapmayı da düşünüyoruz. Bununla ilgili İstanbul’da birkaç tane fabrika yatırımımız var. İnşaat sektöründe böyle yatırımlara önem verilmelidir. Çünkü inşaat işleri ekip ve sermaye gerektiren işlerdir. Eğer bir inşaat şirketi döner sermayesini endüstriyel yatırımlarla ayakta tutabilirse hem iyi bir ekibe hem de kurumsal bir firmaya sahip olmuş olur.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.