İş ehline verilmeli
Öz-Kar Grup Genel Müdürü Fatih ÖZCAN, inşaat sektöründe sıkıntı yaşanmaması için kamu kuruluşlarının ehil müteahhitlere iş vermesi gerektiğini söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben ÖZKAR Grup Yönetim Kurulu Üyesi Fatih ÖZCAN. Grubumuz 1974 yılında kurulmuştur. 1974 yılında Kayseri’de Ahmet Kamil ve Niyazi kardeşlerin birlikte kurdukları bir aile şirketidir. 2000 yılından sonra genç kuşak temsilcilerle bir atılım yapmış ve grubumuz adına ülkemize 3 tane sanayi tesisi kazandırmıştır. Şu anda 5 firmalı bir grup halinde kalitemizi ispat etmeye çalışan ve bu amaç doğrultusunda ülkemize hizmet eden bir firmayız. Grubumuzun lokomotif kollarından birisi inşaat sektörüdür. Bunun dışında Özkar Enerji isimli bir firmamız var. 2000 yılından sonra bu firmamızla akıllı sayaç sanayii işine girdik. Daha sonra kendi argemizi kurduk. Obesse markasıyla elektronik elektrik sayacı imalatımız piyasada mevcuttur. Özkar Metal ve Özkar Ahşap adında da modüler mobilya adına üretim yapan 2 tane firmamız var. Bir de Özkar Dış Ticaret isimli firmamız var.

Bugüne kadar yaptığınız işler ve bundan sonra yapacağınız projeler nelerdir?

Geçmiş tarihten bu yana inşaat sektöründe yol, köprü, altyapı, lüks konut, sosyal konut ve iş merkezi yaptık. Yurtdışında İran Tahran’da yapmış olduğumuz bir işimiz var. Yurtdışı tecrübesine de sahip bir firmayız. Gelecek yıllarda ise yine TOKİ ile iş yapmak hedeflerimizin arasındadır. Türkiye’de bitirdiğimiz işler arasında; Kayseri’de Beyazşehir 1344 konutluk Toplu Konut Yapı Kooperatifi, Uydukent 1000 konutluk Yapı Kooperatifi ve Gazipaşa 1200 konutluk Yapı Kooperatifi var. TOKİ’nin de Ankara Sincan Yenikent 1. Bölge’deki 932 konutluk işini yapıp teslim ettik. Şu anda devam eden işlerimiz arasında; Ankara’da tamamladığımız bir villa projesi, Altınkent 450 konutluk Yapı Kooperatifi, Metropol 1000 konutluk Yapı Kooperatifi, TOKİ Yozgat Merkez 2. Bölge 492 Konut ve Sosyal Donatı işlerimiz var. TOKİ Eskişehir Merkez Odunpazarı Vadikent 2. Etap 832 konutluk işimizin süresine az kaldı. Bu işimizi de en yakın zamanda bitirip teslim edeceğiz. Yeni işlerimiz arasında ise Adana’da 988 konut + Sosyal Donatı ve Ankara Yukarıgökçeada’da 1132 konutluk bir projemiz var.

MALZEME TEDARİK SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Piyasadaki demir ve çimento fiyatlarının aşırı bir şekilde yükselmesi hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda ne gibi önlemler aldınız?

Biz neticede ticaret yapan işadamlarıyız. Ticarette kâr ve zarar vardır. Birtakım zararları göze almalıyız ki yediğimiz ekmek helal olsun. Biz taahhüt yapıyoruz. Bugüne kadar 30 yıldır bitiremediğimiz bir işimiz olmamıştır. Bizi de büyüklerimiz bu şekilde yetiştirmiş. Biz de bu şekilde çalışmaya çalışıyoruz. Demir ve çimento fiyatlarının yükselmesini TOKİ’nin şantiyeleri için söylemem gerekirse; sözleşme imzalandıktan sonra tabii fiyatlar dalgalanabiliyor fakat fiyat farklarını geri alabiliyorsunuz. Bu sözleşmede var. Bunu yaptığınız zaman zarar etmeyecek boyuta geliyorsunuz. Bu projeler süreli işlerdir. Fırsatçılar bunu fırsat bilip fiyatlarla oynar. İşinizi aldığınız gün tüm malzemeleri de beraberinde almanız gerekiyor ki düğmeye bastığınız zaman işinizi çok hızlı bir şekilde yapıp fiyatlardan etkilenmemeye çalışmalısınız. Bu işler kar harcı düşük işler fakat buna rağmen bu işlerin yapılamayacağı manasına gelmiyor. Neticede bu bir organizasyon ve bir zamanla yarış içerisindeyiz. Bunların hepsini bir araya getirdiğiniz zaman ortaya güzel şeyler çıkabiliyor. Bence işin ehline verilmesi lazım. Bu projeler küçük projeler değil. Bugün normal bir projenin bedeli 30-40 trilyonun altında değil. Bizim fikrimizce firmamızın bu mesleğe bakış açısı bu şekildedir.

TOKİ TÜRKİYE'Yİ İSTİHDAM EDİYOR

Bu projelerin daha başarılı ve daha işlevsel olması için hem devlete hem meslektaşlarınıza hem de vatandaşlarımıza neler tavsiye etmek istersiniz?

2002 yılından sonra Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bir atılım yapmış. Şu an istatistiklere baktığımız zaman şunu söyleyebiliriz. 199.458 adet konutun ihalesi yapılmış ve işler devam ediyor. Bunu ortalama bir hesaba göre düşündüğünüz zaman 1.000 konutu 1.000 tane işçinin yaptığını düşünürsek bu projeler 200.000 kişiye istihdam sağlıyor diyebiliriz. Aileleri ile beraber de düşünürsek bu proje yaklaşık 1,5 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu yapılanları organize düşünmek gerekir. Kim ne derse desin devlet yaklaşık 2,5 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Biz de devletimize bu konuda bazı şeyler tavsiye edebiliriz. Bu projeler büyük bir organizasyon ve devlet gücü istemektedir. Bu işlerin arkasını bırakmamak lazım ve ülkemizde lokomotif sektör olan inşaat sektöründe ileride yapılacak projelerde doğru firmaların seçilmesi gerektiğine inanıyorum. Piyasada fiyatlar dalgalanabilir ama genel olarak baktığımız zaman bugüne kadar güzel şeyler yapılmış. Açık yüreklilikle söylemek gerekirse bu projedeki bazı aksaklıklar bizim meslektaşlarımızdan kaynaklanmıştır. Meslektaşlarımızın bir ihaleye girip çok riskli fiyatlarla fiyat verip işi aldıktan sonra işi yapamayıp rezil olması güzel bir şey değildir. Bu şekilde düşük fiyatlara iş alanlar böylesine güzel bir projeye destek olduğunu zannediyorlar. Aslında destek değil köstek oluyorlar. Böyle bir işe kalkışırken hem kendilerini hem de kurumu zedelemeyecek şekilde hareket ederlerse daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu konuda meslektaşlarımızın çok dikkatli olması gerekir. Türk halkının ise bu projeyi sonuna kadar desteklemesi lazım. Neden? TOKİ; Vatandaştan 5-10 milyar lira peşinat alıp, 1-2 yıl hiç para ödemeden daha sonra 200-300 milyon liradan başlayan taksitlerle insanları ev sahibi yapıyor. Bunu yapabilecek başka bir organizasyon veya hizmet yok. Ayrıca böyle bir organizasyonla vatandaşa doğrudan hizmet edildiğini düşünüyorum.

KAYSERİ'YE BİLİMSEL ENGELLİLER OKULU

Kayserili bir iş adamı olarak ileriye yönelik ne gibi yatırımlarınız var?

Biz eğitime çok önem veriyoruz. Çünkü hangi ülkeler eğitime önem vermişse, insana yatırım yapmışsa o ülkelerden büyük iş adamları ve bilim adamları çıkmıştır. Biz de böyle bir şeyden yola çıkarak Kayseri’de İç Anadolu Bölgesi’ne hitap edecek bir Bilimsel Engelliler Okulu yapıp devletimize hediye ediyoruz. İnşallah bu anlamda diğer meslektaşlarımız ve iş adamlarımıza da böyle yatırımlar yapmalarını tavsiye ediyoruz.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.