TOKİ devlet güvencesini ön plana çıkardı
Şimşekler İnşaat Genel Müdürü Özcan ŞİMŞEK, önceki yıllarda da Türkiye’nin her yerinde konut yapıldığını fakat TOKİ’nin konut yapımında devlet güvencesini ön plana çıkardığını söyledi.
MEHMET SAFA CANAT - HASAN CANAT / İSTANBUL

Öncelikle bize kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

Adım Özcan ŞİMŞEK. Şimşekler İnşaat Genel Müdürüyüm. Şimşekler İnşaat 1996 yılında Muş’ta kurulan bir aile şirketidir. Daha sonra firmamızı Ankara’ya taşıdık. Bugüne kadar İller Bankası, Karayolları, Devlet Su İşleri, TOKİ ve Milli Savunma Bakanlığı’na işler yaptık. Genellikle kamu kuruluşlarına iş yapan bir firmayız.

KAMU İLE ÇALIŞMAK AVANTAJLI

Kamu kuruluşlarına iş yapmak firmanıza neler kazandırdı?

Kamu kuruluşlarına iş yapmaktan memnunuz. Çünkü devletin yaptığı yatırımları desteklemek bizim için büyük bir avantaj oluyor. Firmamızın adını duyurması ve kurumsallaşması için gerekli oluyor. Aynı zamanda kamu kuruluşlarına iş yapan müteahhitlerin ufku açılıyor ve yurtdışında da iş yapmak istiyor.

TOKİ BÜYÜK İŞLER BAŞARDI

TOKİ’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu her aileye bir ev projesi hakkında neler söylemek istersiniz?

TOKİ bu projelere başladığı zaman atıl durumda bulunan hazine arazileri değer kazandı. Önceki yıllarda da Türkiye’nin dört bir yanında kooperatifler yapılıyordu ama TOKİ konut yapımında devlet güvencesini ön plana çıkardı. Az sayıda müteahhit ve çalışanıyla büyük işler yaptı.

TOKİ GECEKONDULAŞMAYI ÖNLEDİ

Türk halkının TOKİ’ye olan bakış açısını bize anlatabilir misiniz?

TOKİ ülkemizde gecekondulaşmayı önledi. İnsanlara konut sahibi olma konusunda fikir verdi ve yardımcı oldu. Dar gelirli insanların ev sahibi olması için Türkiye genelinde makul fiyatlara konutlar yaptı. Eğer Mortgage sistemini de sorunsuz bir şekilde uygulayabilirse ben TOKİ’nin Türk halkı tarafından daha güvenilir bir kuruluş olacağına inanıyorum.

Karayolları’nın şu anki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Karayolları’nın son yıllarda yaptığı yollarda kilometre bazında müthiş bir artış oldu. Tabii bazı yollar hızlı yapıldığı için aksaklıklar meydana geldi. Bu sorunlar da zamanla aşılacaktır.

COĞRAFYA TURİZMİNE AĞIRLIK VERİLMELİ

Her işadamının ve müteahhidin hayalinde bir proje vardır. Sizin de Türkiye’ye şu proje çok uygun olur dediğiniz bir projeniz var mı?

Türkiye yapı itibariyle belirli bir yere geldi. Ülkemizi yurtdışına da tanıtmamız gerekir. Ben devletimizin coğrafya turizmine de önem vermesini istiyorum. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Bey’in de bu konuda gerekli çalışmalar yaptığını biliyorum. Turistler ülkemize maddi ve manevi anlamda kazanç sağlamaktadır. Coğrafya turizminin de ben zamanla hayata geçirileceğine inanıyorum.

UYARI: YUKARIDAKİ RÖPORTAJ SADECE MEDYA ÇALIŞMASIDIR. ERCİYES GRUP OLARAK BU ŞİRKETLE HİÇBİR TİCARİ BAĞIMIZ YOKTUR.